Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Češi se častěji uchylují k plastikám. Nepočítají ale s komplikacemi

Zdraví

  6:40
Češi stále častěji podstupují estetické operace. Se stoupajícím počtem zákroků roste však i riziko možných komplikací. Obzvlášť tam, kde tyto zákroky provádějí lékaři, kteří nemají atestaci z plastické chirurgie.

Plastická operace jako dárek asi moc nepotěší foto: Shutterstock

Spolehlivé statistické údaje o počtu estetických operací v České republice prozatím neexistují. Zcela chybí také ucelený přehled komplikací a nepříznivých výsledků, které je provázejí.

„Odhaduji, že se u nás ročně provádí asi dvacet až třicet tisíc estetických operací,“míní předseda České společnosti plastické chirurgie ČLS JEP docent Luboš Dražan. Těch, které vyžadují „opravu“, je podle jeho odhadu asi tři až pět procent. Zdařilý estetický zákrok může přitom klienta vrátit do života, zatímco ten nepovedený ho z běžného života leckdy naopak vyřadí. 

Vedou víčka, prsa a liposukce

Před rokem 1989 byly estetické operace spíše výjimečnou záležitostí tehdejších celebrit. Dnes je však situace zcela jiná. Jasné důkazy o tom přinesl mimo jiné také výzkum portálu Plastická-chirurgie. info, jehož autoři oslovili 44 atestovaných plastických chirurgů. Jednoznačně potvrdil celkově se zvyšující zájem veřejnosti o oblast estetické plastické chirurgie. Z výzkumu také vyplynulo, že se změnou společenského života začalo lidem na vzhledu víc záležet nejen z osobních, ale i profesních důvodů. Jinak řečeno, nejednoho pacienta přivede k plastickému chirurgovi touha uspět v atraktivním zaměstnání, kde při výběru hraje svoji roli i vzhled.

Absolutním hitem mezi zákroky estetické plastické chirurgie jsou v současné době korekce očních víček, velký zájem je ale i o liposukci a u žen také o zvětšení prsou. Ročně zvládnou oslovení plastičtí chirurgové v průměru 420 estetických operací. Čtyři pětiny jejich pacientů tvoří ženy, největší zájem o tyto zákroky bývá pak ve věku 31 až 50 let, a to u obou pohlaví.

Češi se dokonce intenzivně zajímají také o nejžhavější novinky z oboru estetické chirurgie. Zájem o přenos tukové tkáně, s jejíž pomocí se vyplňují vrásky či zvětšují prsa, zaznamenalo například 77 procent plastických chirurgů.

„V žádném případě se na nás dnes už neobracejí pouze herečky a modelky,“ říká docent Jan Měšťák, přednosta Kliniky plastické chirurgie 1. LF UK ve FN v Praze na Bulovce a vedoucí lékař soukromé kliniky Esthé. „Mezi našimi pacientkami najdete maminky po mateřské dovolené, stejně tak jako ženy ve středním věku nebo důchodkyně.“

Z vlastních bohatých zkušeností dobře ví, jak někdy i malý zákrok dokáže pacientovi dodat sebedůvěru a zdravé sebevědomí a také víru v úspěch a celkové uspokojení. Nedávno se mu například svěřila jedna z pacientek s tím, že během několika let poznala snad všechny kanály v Praze. Křivý nos jí totiž vadil natolik, že ho neustále skrývala, a až po operaci se opět dokázala podívat lidem do očí.

Američanky chtějí být hezčí. Zájem o plastické operace roste

Jindy zase o malinko zvětšená prsa dokážou uklidnit napjatou atmosféru v rodině. Manžel mladé maminky docentu Měšťákovi před časem vyprávěl o tom, že jeho žena je po zákroku samý úsměv a i s dětmi má větší trpělivost než dřív. Někdy také estetická operace ukončí celoživotní trauma. Tak jako v případě 68leté pacientky, které kdysi maminka jako mladé dívce řekla: „Kdybys měla o centimetr kratší nos, budeš docela hezká holka.“

Možná tehdy ani netušila, že tím své dceři způsobí dlouholetý problém, který se odhodlá vyřešit až v důchodovém věku. Ale ne vždycky estetická operace podobné trauma ukončí, v některých případech spíš operovaným přinese další trápení.

Když se do medicíny připlete byznys

Důvodů, které mohou estetickou operaci zkomplikovat, může být celá řada. Mnoha nepříjemnostem se může ovšem nejen operatér, ale i pacient vyhnout, pokud nepodcení vstupní pohovor. „Osobně ho považuji za nejdůležitější část celého procesu,“ říká docent Luboš Dražan, který pracuje jako lékař na Klinice plastické a estetické chirurgie při FN u svaté Anny v Brně. „Během tohoto pohovoru se snažím pochopit, co od nás pacientka očekává, ale také jí vysvětlit, co můžeme a dokážeme udělat.“

Už při první konzultaci by podle jeho názoruměl lékař nastávajícímu pacientovi vysvětlit všechny možné komplikace, nastínit jejich řešení i finanční vypořádání, pokud by byla potřebná opravná operace.

Lifting obličeje (ilustrační foto).

Nejčastěji bývají náklady na opravné operace zahrnuty v ceně výkonu, popřípadě existuje menší spoluúčast pacientky, například úhrada anestezie či ubytování. Některá zařízení však reoperace vůbec nehradí. O tom všem by ovšem měli pacienti vědět předem, ještě předtím, než podepíšou takzvaný informovaný souhlas. Docent Dražan jim předtím vždy ponechává ještě dostatek času na to, aby si všechny informace mohli před podpisem důkladně promyslet.

Pokud se představy lékaře a pacienta potkají, je možné naplánovat termín operace. V opačném případě však ženu odmítne. Ovšem ne každý lékař ovládá umění zákrok odmítnout a odolat vábení byznysu. „Říká se: za vším hledej ženu,“ zmíní známé rčení docent JanMěšťák, „na konferenci o etice 21. století v medicíně jsem před časem použil jeho parafrázi: za vším hledej peníze.“

Podle jeho názoru někteří kolegové neodolají naléhání potenciální pacientky a rozhodnou se jí například voperovat příliš velké prsní implantáty, které vůbec neodpovídají její tělesné konstituci. Na důkaz svých slov ukazuje fotografii téměř anorektické dívky s poprsím sexbomby anebo tvář jiné, z níž vystupuje jako žalostné torzo nos nesprávných proporcí.

Komplikace na sebe obvykle nenechají dlouho čekat. Docent Měšťák zvládne za rok v průměru 700 estetických zákroků, někdy dokonce každá 4. a 5. operace je však opravou toho, co pokazili kolegové z jiné kliniky.

Ne vždy ale za neúspěch mohou nereálné požadavky pacientek amalá ochota operatéra problematický zákrok odmítnout. „Plastický chirurg potřebuje mít nejen sebevědomí, ale i pokoru,“ uvádí docent Měšťák, „jenže právě pokora některým kolegům chybí.“ Do operací se tak pouštějí lékaři, kteří nemají atestaci z plastické chirurgie. A ti, jimž sice atestace nechybí, zato se jim však nedostává dostatečného tréninku. Leckdy tito lidé pacienty nalákají na klamavou reklamu nebo nízkou cenu.

„V dnešní době nejsou výjimkou pracoviště troufající si sama sebe prezentovat jako kliniky estetické medicíny, a přitom k tomu nemají žádné oprávnění,“ říká doktor Ivo Menšík z brněnské Body kliniky. „Výkony, které patří do rukou lékaře, pak v podobných zařízeních provádějí zdravotní sestry, či dokonce kosmetičky.“ Na podobném pracovišti sice možná pacient prospěje své peněžence, ale současně může uškodit sám sobě.

Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...