Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Počty porodů doma s asistentkou stouply za 19 let desetinásobně

Péče o dítě (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Péče o dítě (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Počty porodů doma podle statistik za dvě desítky let v Česku stouply zhruba desetinásobně. V roce 1990 přišlo na svět mimo porodnici 200 ze zhruba 100 000 novorozenců, většina v sanitce či jinde, žena to do porodnice nestihla. Cíleně doma s porodní asistentkou se narodilo 16 dětí.

V roce 2009 se mimo porodnice narodilo 400 dětí, z nich 150 doma s porodní asistentkou. ČTK to řekl primář gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Motol Roman Chmel.

Nejvíc porodů doma je podle něj v Praze, nejméně na Zlínsku. Porod doma zákon nezakazuje, ale zdravotní pojišťovny ho nehradí. Podle porodníků jsou porody doma příliš velkým rizikem pro rodičku i dítě.

Některé porodní asistentky a matky usilují o to, aby si ženy mohly místo porodu zvolit a pojišťovna péči zaplatila. Rodit chtějí doma nebo v porodním domě, který by byl blízko nemocnice, takže lékař by byl rychle dostupný. Mluvit o tom budou i na festivalu o těhotenství, porodu a rodičovství, který v pondělí začíná v Praze.

"Argumentace porodních asistentek dobrými zahraničními zkušenostmi je lichá, všechny země provozující domácí porody mají horší výsledky než ČR," řekl Chmel. Podle něj je nemožné poznat, zda těhotenství završí normální porod, nebo komplikace ohrozí plod či matku a bude nutný císařský řez.

ČTĚTE DÁLE:

Primář doplnil, že k porodu doma musí žena podepsat informovaný souhlas a měla by být seznámena s riziky pro sebe i dítě. Ve své praxi se setkal s tím, že žena třikrát rodila bez problémů doma a při čtvrtém porodu nastaly komplikace a dítě i ji zachránil jen okamžitý císařský řez.

"Rodit doma je svobodná volba ženy, pokud se k tomu rozhodne, vždy by určitě měla absolvovat kompletní vyšetření v průběhu těhotenství," řekl.

Vyšetření jsou základ

Žena by neměla odmítat ultrazvuková vyšetření a genetické a laboratorní testy. Z nich se může dozvědět, jestli nehrozí komplikace.

Vyšetření v těhotenství jsou podle primáře důležitá i s ohledem na stoupající věk rodiček - v roce 1990 rodily ženy v průměru ve 24 letech, v roce 2010 v 29 letech. S věkem roste riziko vrozených vad, dítě s Downovým syndromem se narodí jedno na 1250 porodů žen ve věku 25 let, na 400 porodů žen ve věku 35 let a na stovku porodů žen čtyřicetiletých.

Posun ve věku rodiček potvrzují statistiky - v roce 1990 rodila ve věku 35 let a více čtyři procenta žen, tedy jedna z pětadvaceti, v roce 2011 už 17 procent žen, tedy každá šestá.

Stárnutí rodiček odpovídá i trend nárůstu porodů císařským řezem - v roce 1990 bylo v ČR osm procent císařských řezů, v roce 2011 trojnásobek, 24 procent. Itálie má 40 procent císařských řezů, USA 30 procent, severské země méně než 20 procent.

Z 24 procent císařských řezů v ČR polovina je podle primáře akutních, tedy i když lékaři očekávají porod bez problémů, mohou nastat. "Kdybych ženám řekl, ano, roďte doma, připadal bych si jako potenciální vrah, protože vím kolik zdánlivě bezproblémových porodů se zkomplikuje," shrnul primář.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?