Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Genitální bradavice či virus HIV. Stačí jediná vášnivá noc

Zdraví

  6:28
Obyvatelé Česka jsou podle průzkumů sexuálního chování příliš lehkomyslní. Navzdory osvětě se nedaří vymýtit nemoci, které se přenášejí právě pohlavním stykem.
Sex - ilustrační foto

Sex - ilustrační foto foto: Shutterstock

Když se řekne pohlavní choroba, většina lidí si okamžitě vybaví virus HIV způsobující nemoc AIDS. Ovšem do této kategorie spadá mnohem více infekcí. Kapavka, syfilis, chlamydie či genitální bradavice, to vše může být daní za jednu vášnivou noc.

Nebezpečí pohlavních chorob bývá v české veřejnosti podceňováno. Z nedávného šetření, které uskutečnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění, vyplynulo, že více než čtyři pětiny Čechů se nákazy virem HIV neobávají. Zároveň však v roce 2013 40 procent mužů a 57 procent žen přiznalo nevěru.

Problém je i v systému

I podle zkušeností sexuologů se lidé přestávají pohlavních nemocí bát. Výsledkem je, že počet nositelů viru HIV, tedy největší hrozby mezi pohlavními chorobami, narůstá. „Společností, ale i osobami s rizikovým chováním přestala být tato infekce považována za smrtelnou, bere se za,pouhé‘ chronické onemocnění, které lze s určitými omezeními léčit,“ říká vedoucí Ústavu epidemiologie LF UK v Plzni Petr Pazdiora.

Jak se přenáší virus HIV?

Existují tři známé způsoby

  • nechráněný pohlavní styk – vaginální, anální i orální
  • transfuze krve či kontaminované injekční stříkačky
  • přenos viru z matky na plod

NELZE se nakazit podáním ruky ani přes záchodové prkénko. Nemoc nepřenáší ani hmyz.

Virus HIV způsobuje nemoc AIDS neboli Syndrom získaného selhání imunity. Průměrná doba mezi nákazou virem a propuknutím nemoci je deset let. Během nemoci imunitní systém ztrácí schopnost odolávat infekcím, nádorovým onemocněním, objevují se neurologické potíže a celkové chřadnutí organismu. Léky tlumí příznaky, vyléčit nemoc zatím nedokážou.

Jedinou skutečnou prevencí pohlavních chorob je sexuální abstinence. K té však člověk jako biologický tvor naprogramován není.

Problém je však podle něj systémový: „Bohužel se také podařilo zlikvidovat síť poraden, která byla vybudována v devadesátých letech při hygienických stanicích. I tím došlo k výraznému poklesu dostupnosti vyšetření na vlastní žádost a tím k delšímu přetrvávání nevědomosti o infekci.“ 

Preventivní programy, které byly bohatě financovány státem ještě v polovině devadesátých let, byly podle jeho slov výrazně omezeny, přestože trend nárůstu počtu onemocnění prokazoval opačný trend. S tím, že se lidé přestávají pohlavních chorob bát, souhlasí i sexuolog Petr Weiss. Podle něj navíc schází osvěta v dané problematice. V devadesátých letech byla situace v této oblasti podle něj lepší. „Domnívám se, že v tom máme dluh a že mladá dorůstající generace by si zasloužila podstatně víc osvěty,“ uvádí.

Jedinou skutečnou prevencí vůči pohlavním chorobám je sexuální abstinence. K té však člověk jako biologický tvor naprogramován není. „Pohlavními chorobami jsou nejvíce ohroženi muži i ženy, kteří žijí sami, většinou jsou rozvedení a nemají trvalé závazky. Proto se častěji chovají promiskuitně. A samozřejmě velmi ohroženou skupinou, zvláště z hlediska možné nákazy HIV, jsou i muži, kteří často střídají své mužské sexuální partnery,“ podotýká Petr Weiss. Lidé by podle něj měli pamatovat na to, že když mají sex s novým partnerem či partnerkou, tak současně spí se všemi jejich předchozími partnery a partnerkami. 

Pacientů s HIV přibývá

Je pravdou, že Česká republika patří mezi země, kde se virus HIV vyskytuje relativně méně. Avšak odborníci varují před prudkým nárůstem nových případů. V počtu nově hlášených pacientů s HIV vloni dominovala Praha se 68 procenty. Následovaly kraje Středočeský, Ústecký a Vysočina. Řada lidí však o své nemoci netuší, takže skutečná čísla budou ještě vyšší.

HIV pozitivní pacienti vedou normální život, říká lékař

„Jediný způsob, jak zjistit přítomnost viru HIV, je jít k lékaři na testy poté, co došlo byť jen k jednomu rizikovému sexuálnímu kontaktu s neznámým partnerem. Ani s vlastním rodinným příslušníkem není člověk úplně v bezpečí, ale riziko je zde přece jen výrazně menší,“ říká vedoucí Oddělení sexuálně přenosných nemocí Státního zdravotního ústavu Hana Zákoucká.

V současné době věda zná tři způsoby přenosu této choroby. Prvním je nechráněný styk, druhým transfúze krve či použití kontaminované injekční stříkačky a třetím je přenos viru z matky na plod. Nelze se nakazit běžným stykem s infikovaným člověkem, například podáním ruky.

Samotný virus HIV není odolný vůči vlivům vnějšího prostředí a na vzduchu velice rychle hyne, Spolehlivě jej ničí i teploty přesahující 60 stupňů Celsia a obyčejné dezinfekční prostředky. Stejně tak jej nepřenáší ani hmyz.

Bradavice mohou vést k depresi

AIDS však není jedinou pohlavní chorobou, která českou populaci ohrožuje, byť je samozřejmě nejnebezpečnější. Běžnou pohlavní nemocí je chlamydiová infekce. Podle některých statistik chlamydie dřímají ve dvou procentech evropské populace, přičemž většina nositelů této bakterie o tom vůbec nemá zdání.

Smutná rekordní čísla. V Česku rychle přibývá pacientů s HIV

Prvním příznakem této infekce bývá bolestivý vřed, následovaný v několika dnech horečkou a zduřením mízních uzlin v tříslech. Dalším stádiem může být rozsáhlý zánět pohlavních orgánů, někdy i konečníku. Samotná infekce není sice smrtelná, ale pokud nedojde k léčení, mohou se projevit různé následky, z nichž tím nejzávažnějším je neplodnost.

Kondom

Ani syfilis či kapavka zatím zdaleka nepatří jen do historie. Obě nemoci jsou dnes již léčitelné, avšak chytit je rozhodně není nic příjemného. Pokud je nákaza syfilis odhalena včas, lze bakterie zlikvidovat pomocí antibiotik. Choroba poté za sebou nezanechá žádné následky. Pokud se však nakazí těhotná žena, plod se dostává do přímého ohrožení života. Zlovolných virů či bakterií, které se rády zabydlují v lidském pohlavním ústrojí, není málo. „Vůbec nejčastější pohlavně přenášenou chorobou jsou genitální bradavice,“ podotýká přednostka dermatovenerologické kliniky pražské Nemocnice Na Bulovce Jana Hercogová.

Tyto bradavice jsou zákeřné především tím, že potíže vyvolávají jen u mála lidí, kteří jsou papilomavirem nakaženi. Nemoc se probouzí až ve chvíli, kdy je organismus oslaben, do té doby ji nic netušící člověk šíří dál.

„Genitální bradavice mohou pro pacienta znamenat výrazné omezení sexuálního života a vést až k depresím. Proto je důležité, aby lidé o tomto riziku věděli a dodržovali zásady bezpečného sexu,“ uzavírá Jana Hercogová.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat