Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Pomozte svým kloubům. Nezatěžujte je

Pečujte o své nohy (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pečujte o své nohy (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Bolesti kloubů důvěrně znají nejen senioři, ale také sportovci. Problémy s klouby komplikují běžný život a zhoršují pohyblivost. Více ohroženi jsou lidé trpící nadváhou nebo obezitou, ale také ti, kteří svoje klouby nadměrně přetěžují. Stav kloubů se také zhoršuje spolu s rostoucím věkem člověka. Právě bolesti kloubů jsou nejčastějším problémem, se kterým se setkávají ortopedi ve svých ordinacích.

"Mikroskopické změny značící stárnutí kloubů je možné pozorovat už okolo 20. až 25. roku života. To, kdy se tyto změny projeví i v makroskopickém měřítku a vyústí v degenerativní onemocnění kloubů, záleží na mnoha dalších faktorech," popisuje MUDr. Tomáš Tomáš, primář Ortopedické kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Podle něj ale málokdy dochází k velkému postižení kloubů, které se projevuje otoky, bolestivostí a zhoršením pohyblivosti, před 40. rokem.

O tom, zda se postižení kloubů projeví právě u vás, rozhoduje více vlivů. Svůj podíl mají vrozené sklony k onemocněním kloubů, ale také životní styl. Kloubům škodí nejen nedostatek pohybu, ale také jeho nadbytek, zvláště pokud jsou jednostranně přetěžovány. "Pokud v kloubech již probíhají makroskopické degenerativní změny, vede jejich přetěžování k progresi těchto změn," dodává ortoped.

Stejně tak na klouby negativně působí zátěž v podobě nadbytečných kilogramů. Proto se u lidí trpících nadváhou nebo obezitou objevují problémy s klouby častěji. Přetížení váhonosných kloubů urychluje degenerativní změny v nich a rozvoj onemocnění jako například artrózy. Obézní lidé mají také větší šanci, že se stanou kandidáty na totální endoprotézu kyčelního nebo kolenního kloubu. Přitom samotný zákrok je u nich náročnější a zatížený větším množstvím pooperačních komplikací. Hůře probíhá i hojení a následná rehabilitace.

Problémům s klouby lze ale předcházet udržováním normální tělesné hmotnosti a vhodným pohybem, který nevede k jednostranné zátěži. "Nejlepší prevencí je zdravý životní styl bez extrémního přetěžování.

Z ortopedického hlediska jsou vhodné takové aktivity, při kterých nejsou klouby zatíženy vahou vlastního těla, jako je jízda na kole nebo plavání," doporučuje MUDr.

Tomáš. Naopak nevhodné jsou sporty, při kterých dochází k opakovaným doskokům a dopadům na tvrdý povrch. Při nich vznikají mikroskopické trhlinky v kloubní chrupavce. Ty se mohou časem zvětšovat a působit problémy s pohybem.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...