Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Populace štěnic je celosvětově na vzestupu, říká parazitolog

Zdraví

  6:49
Také štěnice domácí obtěžuje stále více domácností. Parazitolog Vít Dvořák, který přednáší na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, vysvětluje, proč je boj s tímto tvorem tak složitý.
Štěnice - ilustrační foto.

Štěnice - ilustrační foto. foto: Reprofoto

LN V posledních několika letech se o výskytu štěnic mluví stále více. Jde o problém lokální a nějak časově vymezený?
Ještě relativně nedávno, před asi patnácti lety, se štěnice v Česku vyskytovaly výjimečně a velmi lokálně. Dnes je jejich populace na vzestupu a jsou přítomny ve všech větších městech i jinde. Nejsme v tom rozhodně sami, populace štěnic stoupá celosvětově už od devadesátých let a odhaduje se, že v posledních letech se meziročně zvětšuje o 100 až 500 procent. Je zajímavé, že jde přitom hlavně o jeden druh, štěnici domácí (Cimex lectularius), která má skutečně kosmopolitní rozšíření. V subtropech a tropech člověka obtěžuje ještě druh Cimex hemipterus.

LN Štěnice domácí je stejně jako veš dětská mylně považována za problém sociálně vyloučených oblastí. Co je však skutečným důvodem jejího šíření?
Jde skutečně o nepřesnou představu - štěnice se na oblasti sociálně vyloučené a chudé rozhodně neomezují. Ve skutečnosti bývají běžně zavlečeny i do bytů či hotelů vysoké úrovně a cenové kategorie. Souvisí to s hlavními způsoby jejich šíření, mezi něž na prvním místě patří pohyb lidí. Nemusí přitom jít jen o emigranty z chudých oblastí nebo válečných zón, stejně dobře slouží šíření štěnic třeba turismus. V lokálním měřítku pak mnohdy podcenění situace v jednom konkrétním bytě či hotelovém pokoji vede k šíření nezvaného hosta do okolí.

Odstranění parazita chce důslednost. Jak na vši či štěnice?

LN Může být štěnice domácí původcem zanesení nějaké nákazy do lidského obydlí?
Snad jedinou dobrou zprávou v souvislosti s výskytem štěnic je to, že nebylo prokázáno jejich zapojení v přenosovém cyklu jakéhokoliv lidského patogenu. Není vlastně jasné proč. Předpokládá se, že disponují jakýmisi zatím blíže neurčenými „neutralizačními faktory“, které přenosu brání. To je jen dobře, čtenáři si jistě dovedou představit, jaké epidemiologické následky by měla jejich případná schopnost přenášet řekněme virus hepatitidy nebo ještě závažnější patogeny. Kromě nepříjemného pobodání, které může způsobit i déle přetrvávající reakci, se při výskytu štěnic není, zvlášť v našich podmínkách, třeba žádných infekcí obávat.

LN K likvidaci štěnic se doporučují profesionální firmy, k dostání jsou ale i přípravky v drogeriích. Má smysl za ně utrácet peníze?
Štěnice patří mezi nejobtížněji likvidovatelné druhy hmyzu, což souvisí s jejich způsobem života. Na rozdíl třeba od vší nejsou na svém hostiteli, tedy člověku, přítomny trvale, ale jen relativně krátkou dobu sání. Zbytek času tráví skrytě, k čemuž díky své velikosti dovedně využívají různých drobných zákoutí, škvír nebo třeba odchlípnuté tapety. Dovedou navíc v závislosti na teplotě poměrně dlouho vydržet bez potravy. Předpokladem jejich úspěšné likvidace je odborně vedený zásah účinným insekticidem, což se svépomocí většinou nepodaří. Nevhodně zvolený preparát navíc může štěnice vyprovokovat k přemístění do dalších částí bytu či domu. Rezistence obecně je u parazitických organismů velký problém. Ani štěnice nejsou výjimkou a díky jejich kosmopolitnímu rozšíření se postupně získávané rezistence v populacích rychle šíří. Získání odolnosti vůči každému insekticidu představuje pro štěnice velkou selekční výhodu: obecně řečeno je z hlediska evoluceamožného předání genů do dalších generací velký rozdíl, zda vás něco zahubí, nebo ne. Rezistence zvyšuje populační hustotu a tím napomáhá dalšímu šíření štěnic do nových oblastí.

LN Je vůbec v silách člověka vymýtit štěnici domácí nadobro?
Úplná likvidace konkrétního ohniska štěnic za použití profesionálního přístupu samozřejmě možná je a v podstatě je to jediný možný přístup. Pokud uživatel takto ošetřeného objektu dodrží správné zásady, související s už zmíněnými cestami šíření štěnic, má dobrou naději, že se opakování problémů vyhne. Vymýcení ve smyslu úplného vyhlazení štěnic jako biologického druhu je však proveditelné stěží a - upřímně řečeno - nemá velký smysl se o něj pokoušet.

LN Lidé se stydí, že mají doma štěnice, a snaží se je zlikvidovat sami. Jenže mezitím se problém šíří. Není to kontraproduktivní, když i odborné firmy tvrdí, že nejlepší je ošetřit celý dům?
Ke studu není důvod, přítomnost štěnic v bytě není žádné stigma. S největší pravděpodobností jde o nechtěný suvenýr z cest, navíc získaný náhodně, ne díky nějakému nevhodnému chování. Zvlášť v případě bytových domů bych zbytečný ostych odložil a své sousedy o výskytu nechtěného hmyzu informoval. Třeba ve spojení s upečenou bábovkou to dobré sousedské vztahy může jen posílit a šanci na brzkou a úplnou likvidaci obtížného parazita zvýšit.

Autor:

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...