Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Postižení potřebují pomoc asistentů s učením i doma, říká odbornice

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  MAFRA – PETR LUNDÁK

PRAHA „Asistenti pedagoga, učitelé nebo školní psychologové by měli mít možnost pomáhat při současné výuce na dálku postiženým a jinak znevýhodněným dětem i při návštěvách doma,“ řekla předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV) Klára Laurenčíková.

Společnost podle ní vyzvala vládu, aby to umožnila. Vzdělávání on-line považuje u některých handicapů téměř za nemožné. Stejný názor vyslovil i předseda pražské pobočky Asociace speciálních pedagogů Jiří Pilař. Podle něj je chyba, že vláda školy kvůli epidemii covidu-19 zavřela.

Běžné školy přešly na výuku na dálku v první polovině října, speciální školy 2. listopadu. Kdy se znovu otevřou, zatím není jasné. V době jarní krize byly speciální školy pro mentálně a tělesně postižené zavřené od 11. března do 1. června. Děti s vývojovými poruchami učení, komunikačních schopností, zrakovým nebo sluchovým postižením se mohly vrátit do lavic o týden dříve společně s prvním stupněm základních škol.

Podle Laurenčíkové sice ČOSIV s řadou rodičů a pedagogů kvůli obavám z nákazy covidem-19 nyní vyzývali, aby se školy pro handicapované zavřely. Mnoho rodin ale podle ní nemůže učení na dálku bez přímé pomoci zvládat. „Proto si myslím, že speciální školy by se měly zase otevřít co nejdřív,“ řekla. Do té doby by podle ní měl stát umožnit handicapovaným individuální návštěvy asistentů pedagoga, psychologů či speciálních pedagogů, ať už doma, či ve škole.

„Tak jako za nemocným člověkem do domácího prostředí můžou jít sociální a zdravotní služby, tak je velmi důležité, aby toto bylo umožněno i službám školským,“ řekla. Vláda by to podle ní měla umožnit co nejdřív. Žáci, kterým poradna doporučila při vzdělávání speciální podporu, na ni mají nárok ze zákona, upozornila.

V základních školách bylo podle dat ministerstva školství v minulém školním roce kolem 133 000 žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, což bylo zhruba 14 procent všech školáků. Do speciálních tříd chodí zhruba 27 000 dětí. Středních škol pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami je 139 a mají asi 5500 žáků.

Zejména u dětí se středně těžkou až těžkou mentální retardací podle ní nemůže samotná výuka on-line fungovat. Podobně se vyjádřil i Pilař, podle kterého je téměř nemožné pracovat na dálku i s lehce mentálně postiženými ze sociálně slabých rodin. Upozornil, že pokud by byly školy zavřené do Vánoc, neměly by děti v letošním roce až osm měsíců prezenční výuku. „Dohánět to bude velmi složité,“ řekl.

Podle Laurečníkové bude mít výpadek prezenční výuky velký dopad nejen na znalosti a schopnosti dětí, ale i jejich duševní zdraví a sociální vývoj. Zejména děti v nestabilním rodinném prostřední jsou podle ní ohroženy rozvojem duševních potíží, takže i pro ně by stát měl zajistit odbornou podporu při výuce doma. Dobré by podle ní bylo posílit i krizové linky a psychologickou pomoc pro děti.

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Tělo je nejprve pečlivě vydezinfikováno a následně uloženo do rakve. V ­té... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!