Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Pozor na omrzliny, mohou mít trvalé následky

Mrazivé počasí může způsobit omrzliny. Nejčastěji postihnou prsty, nos, bradu a ušní boltce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mrazivé počasí může způsobit omrzliny. Nejčastěji postihnou prsty, nos, bradu a ušní boltce. | foto: ČTK

Omrzliny nejčastěji postihnou prsty, nos, bradu a ušní boltce, tedy okrajové části těla, které pomáhají snížit tepelné ztráty, tím brání tělo před prochladnutím.

Závažnost omrzlin závisí na tom, jak dlouho bylo tělo mrazu vystaveno. Riziko zvyšuje vlhko, silný vítr, dehydratace a fyzické vyčerpání. V extrémních případech mohou mít omrzliny trvalé následky, varují odborníci na webu vitalia.cz.

Lidské tělo tvoří z 60 procent voda. V mrazu se v buňkách i mimo ně tvoří krystalky ledu, které mechanicky poškozují cévní stěnu. "Dochází tak k odvodňování buněk, vzestupu iontů draslíku a sodíku v buňkách, tím pádem k poškození bílkovin a buněčných membrán," řekla serveru členka lékařské komise Českého horolezeckého svazu Jaroslava Říhová.

Při poškození výstelky uvnitř cévní stěny se uvolňují tkáňové působky, aby poškozenou tkáň zacelily. Hladká svalovina cév se stáhne, tím se zmenší jejich průsvit, shlukují se krevní destičky a propustnost tkání klesá. Zhorší se prokrvení postižené tkáně. Po rozehřátí se cévy znovu roztahují a poškozená tkáň oteče, tím se prokrvení ještě zhorší.

Omrzliny nejčastěji postihnou nos, bradu a ušní boltce.

Omrzliny nejčastěji postihnou nos, bradu a ušní boltce.

Na omrzliny horká voda nepatří

Omrzliny zpočátku vypadají všechny stejně, až po rozehřátí během hodin či dnů se vyvíjejí. Při prvním stupni pokožka zčervená, svědí až pálí, bolí, objeví se otok. Při druhém stupni jsou na kůži puchýře s mléčně zakaleným obsahem. Při třetím stupni jsou puchýře šedomodré až černé, ukazuje to na krvácení do kůže. Pokožka zčerná, ztvrdne. Při čtvrtém stupni je kůže černohnědá. Tkáně odumírají, vedle kůže i šlachy, svaly a kosti. Poškození je nezvratné.

Pokud se omrzliny začnou tvořit, radí Říhová odložit prstýnky, hodinky a mokré či stahující oblečení, pít sladké teplé nápoje, ne grog. Omrzlé ruce se nahřejí tělesným teplem, nejlépe v podpaží. Teplou vodou se omrzliny nesmějí ohřívat. Pokud neustupují, pomůže koupel v dezinfikované vodě teplé 40 stupňů Celsia. Po koupeli se kůže jemně osuší a postižená místa volně ovážou sterilním obvazem.

Náchylnější jsou kuřáci, diabetici a malé děti

Omrzliny mohou způsobit poškození nehtů, jizvy, defekty šlach a kostí, změnit barvu pokožky. Dětem navíc hrozí poškození růstových chrupavek.

Pro prevenci omrzlin se osvědčilo oblečení z více vrstev, teplé rukavice a ponožky. Naopak prstýnky a hodinky je lépe odložit, omezují průtok krve, stejně jako těsné rukávy. K omrzlinám jsou náchylnější kuřáci, proto v mrazech by kouřit neměli. Omrzliny jsou nebezpečné u diabetiků, rány a otlaky se jim hůře hojí. Novorozence a malé děti s nedostatečně vyvinutým termoregulačním systémem nemají rodiče mrazům vystavovat vůbec.

V mrazu se má pít, určitě ne alkohol. Po jeho požití se rozšíří povrchové cévy, což vzbudí pocit tepla. Tělo potřebuje k udržení tepla naopak cévy stažené, tím chrání teplotu tělesného jádra.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.