Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pozor na padělky při nákupu léků přes web

Zdraví

  15:26
Česká lékárnická komora varuje před nákupem léků z internetových portálů. Podle prezidenta komory Stanislava Havlíčka hrozí, že kupující dostane padělek. Může se také stát, že se zaplaceného léku nedočká.
Léky - ilustrační foto

Léky - ilustrační foto foto: Shutterstock

Havlíček radí kupovat v běžných lékárnách nebo z internetové nabídky lékáren, které mají povolení od Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Seznam je na webu. Podle spotřebitelského časopisu dTest jeden z portálů za zboží inkasoval peníze, nic ale neposlal.

"Slovo lékárna je v právních normách používáno pro konkrétní typ zdravotnického zařízení. Bohužel se často setkáváme s tím, že ho různí podnikavci zneužívají, přestože zařízení lékárenské péče neprovozují," řekl Havlíček. Zákazník je tak podle něj uváděn v omyl, že jedná s lékárníkem, který znalosti získal dlouholetým studiem, a je schopen navrhnout mu správný postup léčby či samoléčby.

Nejčastěji se v nabídce portálů objevují přípravky na hubnutí, růst svalů či posílení erekce. Na první pohled nemusí být na krabičce patrné, že jde o padělek, zvlášť když zákazník nemá originál pro porovnání. "Nedávno k nám do lékárny pacient přinesl lék, který koupil na internetu, že mu po něm nebylo dobře. Byl to padělek," řekl Havlíček.

Upozornil, že pokud někdo na internetu nabízí léky, které jsou k dostání pouze na recept, případně na občanský průkaz jako modafen zneužívaný narkomany k výrobě pervitinu, jedná nezákonně.

"Často se s tím setkáváme u nabídek ze zahraničí, které směřují do mailových schránek. Jde o falešné či padělané léky, které jsou v lepším případě neúčinné, v horším zdraví nebezpečné," řekl. Stejný problém řeší po otevření hranic celá Evropa.

Bezpečné podle Havlíčka nemusejí být ani léky, které dostane pacient v ordinaci. Pokud má lék označení "neprodejný vzorek", dostal ho lékař od výrobce. Nejde tedy o padělek, pacientovi i tak může způsobit potíže, protože v ordinaci není zajištěno správné skladování. Navíc lékaři nemají oprávnění k výdeji léků.

Autor:

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat