Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pozor na životní styl. Nemocné ledviny mohou ohrozit i srdce

Zdraví

  6:56
Každý desátý Čech trpí chronickým onemocněním ledvin. S přibývajícím věkem riziko ještě stoupá – zejména u lidí, kteří příliš neřeší zdravý životní styl. I malá porucha ledvin může mít na svědomí závažný zdravotní problém.
Nemocné ledviny

Nemocné ledviny foto: Shutterstock

Ledviny se skládají z drobných částeček – nefronů, z nichž každý tvoří samostatnou funkční jednotku. S věkem těchto částeček výrazně ubývá. „Dvacetiletý člověk jich má proti osmdesátiletému téměř dvojnásobek,“ uvádí Lukáš Svoboda, vedoucí lékař dialyzačního střediska B. Braun-Avitum z pražské Nemocnice Na Homolce.

Nezdravý životní styl oslabené ledviny ještě víc oslabuje. Nejvíc ohroženi jsou proto starší lidé, kteří nezdravě a nadměrně jedí, hodně solí a málo se pohybují. Obvykle pak v důsledku toho trpí takzvaným metabolickým syndromem, tedy poruchou metabolismu tuků a lipidů, cukrovkou, vysokou hladinou cholesterolu i vysokým krevním tlakem.

Vrozené vady i vliv prostředí

V dětském věku způsobuje selhání ledvin nejčastěji zánět ledvinných klubíček, která jsou částí nefronu, nebo vrozené vývojové vady urogenetického aparátu – tedy ledvin, močových cest a pohlavních orgánů. Pokud se v rodině těhotné ženy podobný problém vyskytne, doporučí jí gynekolog v prvních třech měsících těhotenství odběr plodové vody, s jehož pomocí je možné zjistit, jak velké riziko hrozí jejímu dítěti. Záleží už pak na nastávající mamince, zda se rozhodne těhotenství ukončit, nebo si dítě ponechá s vědomím, že bude vážně nemocné.

K TÉMATU:

Ve středním věku bývají nejčastější příčinou selhání ledvin opět záněty ledvinných klubíček nebo záněty zasahující více oblast vnitřní, takzvanou dřeň ledviny. Ty mohou být způsobeny častým užíváním některých léků, dlouhodobými infekcemi močových cest nebo poškozením toxiny, například těžkými kovy.

Pacienti mívají v moči bílkovinu, zvýšené množství červených nebo bílých krvinek nebo i další změny, které je možné odhalit pomocí laboratorních vyšetření. Vyšetření moči je součástí pravidelných preventivních prohlídek, které pojišťovna jednou za dva roky uhradí každému. Proto se určitě vyplatí je nezanedbávat.

Čím vyšší věk, tím častěji souvisejí ledvinná selhání s civilizačními chorobami. „Porucha funkce ledvin je vysoce rizikovým faktorem pro kardiovaskulární onemocnění,“ říká doktor Svoboda, „dokonce i malá porucha statisticky významně zvyšuje riziko infarktu nebo mrtvice.“ Podle jeho slov je onemocnění ledvin velice úzce spjato se zvýšením krevního tlaku, ledviny jsou totiž ústředním orgánem jeho regulace. Riziko je přitom v tomto případě obousměrné. Vysoký tlak způsobuje poškození ledvin a poškození ledvin způsobuje vyšší krevní tlak.

Varovný signál: vysoký tlak

Tepny přivádějící do ledvin krev mohou navíc stejně často jako věnčité tepny na srdci onemocnět aterosklerózou neboli kornatěním. Diagnostikovat tento problém nebývá ale vždycky snadné. Zatímco zúžení tepny na srdci způsobuje bolesti a dušnost, zúžení ledvinné tepny „jen“ zvýšení krevního tlaku. Problém je, že tyto pacient dlouho nic nebolí, a proto svého lékaře leckdy ani nenavštíví. „Řada lidí si myslí, že ledviny, které nebolí, jsou zdravé, ale to je velký omyl,“ říká primář Petr Táborský z dialyzačního střediska NephroCare společnosti Fresenius Medical Care v Praze-Krči. „Velice často se proto nefrologové setkávají s tím, že pacient přijde do ambulance až ve fázi ledvinného selhání,“ pokračuje lékař.

Hypertenze vzniklá po 60. roce věku by měla být vždy pro lékaře varovným signálem. Ve středním věku totiž vysoký krevní tlak nejčastěji souvisí s nadváhou a přemírou stresu, zatímco v pokročilejším věku obvykle naznačuje právě zúžení ledvinné tepny.

Obezita pacienta neochrání

K častým omylům patří také to, že obezita chrání ledviny. Ve skutečnosti je to naopak. „Člověk s nadváhou se obvykle nezdravě stravuje,“ uvádí věci na pravou míru doktor Táborský, „přemíra tuků a masitých pokrmů zatěžuje orgány, které zbavují tělo zplodin metabolismu, a těmi jsou játra a ledviny.“

Onemocnění ledvin

  • Chronická onemocnění ledvin postihují 10 procent světové populace. Tímto onemocněním trpí každý pátý muž a každá čtvrtá žena ve věku 65 až 74 let, zatímco ve věku nad 75 let trpí různě závažným chronickým onemocněním ledvin polovina lidí.
  • 5% Podle odhadů má 5% lidí v Česku významně sníženou filtrační funkci ledvin.
  • 7% Ve věkové skupině 60 až 69 let se snížená funkce ledvin vyskytuje již u 7% pacientů...
  • 25% ... ve věkové skupině 70–79 let u 25% osob.
  • Každý den vyčistí ledviny 180 litrů krve, což znamená, že pročistí všechnu krev až 50x za den.
  • Řada lidí si myslí, že ledviny, které nebolí, jsou zdravé, ale to je velký omyl. Lidé proto často přijdou k lékaři až ve fázi ledvinového selhání.

Obezita je navíc podle jeho slov velmi často spojena i s dalšími dvěma rizikovými faktory, které mohou vést až k ledvinnému selhání. A to jsou vysoký krevní tlak a cukrovka. Stejně tak si mnozí myslí, že kouření škodí pouze plicímasrdci, ale ve skutečnosti významně poškozuje cévy ve všech orgánech včetně ledvin.

Jestliže dojde k poruše cévního zásobení, nemohou ledviny plnit správně svou funkci. Snad největším problémem je pak kouření u pacientů, kteří už nějakou poruchu funkce ledvin mají, ať už jsou transplantovaní či závislí na dialýze neboli na umělé ledvině.
To, že dialýza citelně poznamená kvalitu života pacientů, potvrdila studie, kterou prováděli lékaři z pražské Nemocnice Na Homolce. „Ukázalo se, že tito lidé jsou na tom podobně jako nemocní s chronickou obstrukční plicní nemocí, kteří se dusí a jsou závislí na koncentrátorech kyslíku,“ srovnává Lukáš Svoboda.

„Stejně tak jsou naši pacienti závislí na dialýze, kvůli níž musí třikrát do týdne trávit v nemocnici čtyři až pět hodin, obvykle berou hodně léků, musí dodržovat dietu, mají různá omezení v rodinném i pracovním životě a hrozí jim i deprese,“ popisuje lékař. Z výsledků studie je patrné, že tito lidé mívají často také narušené vztahy a zápasí s nedostatkem financí.

Cílem terapie a veškerých dalších opatření by podle slov doktora Svobody měla být právě kvalita života. Studie přitom jednoznačně prokázala, že jde nejprudčeji dolů ve chvíli, kdy se pacient přestane pohybovat a ztratí soběstačnost.

ČTĚTE TAKÉ:

Proto téměř před 20 lety založili Sportovní klub dialyzovaných a transplantovaných, aby svým pacientům pomohli dokázat, že i pro ně je pohyb nejen zdravý, ale i jinak prospěšný. Dvakrát ročně pořádají letní a zimní hry, ve spolupráci s kardiokluby nabízejí i pravidelné specializované cvičení, organizují rehabilitační přímořské pobyty a řadu dalších aktivit.

Ve srovnání s minulostí jsou na tom dnešní pacienti tedy bezesporu mnohem lépe než ti, kteří onemocněli před dvaceti nebo třiceti lety. Technologie pokročila, mají lepší životní perspektivu, mohou žít déle a lépe. Zatímco dříve jim dialýza dokázala život prodloužit o pouhé roky, dnes díky moderním metodám o desítky let. Soudobá, bezpečnější imunosupresiva omezila i množství komplikací, které mohou pronásledovat transplantované pacienty. Přesto chronické onemocnění ledvin představuje stále závažnou nemoc, které se dá leckdy předejít.

Autor: