12. března 2014 6:10 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Pražský registr zahájil intenzivní nábor dárců kostní dřeně

Darování krve (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Darování krve (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Pražský registr dárců krvetvorných buněk zintenzivnil nábor mladých dárců. Z 22 000 evidovaných dárců musí do pěti let vyřadit 6000, kteří dosáhnou věku 60 let. Loni získal 1378 nových dobrovolníků, což je nejvíc za posledních deset let.

Novinářům to řekla vedoucí registru Marie Kuříková. Snahou podle ní je oslovovat hlavně mladé lidi, sportovce a studenty. Díky darování krvetvorných buněk se mohou uzdravit lidé s vážnými nemocemi krve, kdy žádná jiná léčba nepomůže.

V číslech

V Česku je registr také v Plzni, eviduje 44 000 dárců. Ve světových registrech je celkem 23 milionů dárců. Od roku 2005 se Český registr dárců krvetvorných buněk se sídlem v Praze rozrostl zhruba o pětinu.

"Například na Karlově Univerzitě dokonce vznikla iniciativa Na dřeň, která má za cíl podpořit dárcovství nejen na univerzitě, ale rozšířit toto téma i mimo její půdu. Teď právě společně sestavujeme plán, který zahrnuje i takové aktivity, jako je hudební festival na břehu Vltavy," doplnila koordinátorka pražského registru Gabriela Hošková.

Význam registrů stoupá

Dárcovství kostní dřeně je pro pacienty s leukémií, myelodysplastickým sydromem či třeba lymfomem stále důležitější. Počet transplantací krvetvorných buněk, které lékaři na světě každoročně provedou, je nyní tisíckrát vyšší než před 30 lety. V Ústavu hematologie a krevní transfúze (ÚHKT) byla první transplantace v roce 1986, loni se uskutečnila tisící. (Více čtěte ZDE)

"Přispěla k tomu kombinace několika faktorů. Pokrok medicíny na jedné straně umožňuje provedení transplantace krvetvorných buněk i v případech, kde není ideální shoda znaků mezi dárcem a příjemcem, a zároveň se posouvají věkové limity pro transplantace," doplnila Veronika Válková z transplantační jednotky ÚHKT.

Význam registrů dárců stoupá s tím, jak stále méně pacientů najde svého dárce v rodině. Zatímco dřív byla šance na jeho nalezení mezi příbuznými kolem 30 procent, nyní je to 15 až 20 procent.

"Češi mají většinou málo dětí, a pokud jich mají více, tak často s různými partnery. Navíc se zvyšuje věk transplantovaných, tedy i jejich sourozenců, to vše šanci na nalezení příbuzného dárce snižuje," řekla Válková. Tento posun platí i pro ÚHKT - v devadesátých letech minulého století zde byla příbuzenská transplantace každá druhá, nyní každá pátá. I proto ÚHKT potřeboval pomoc pražského registru v průměru každý sedmý den.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!