Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Před 20 lety se narodilo první 'dítě z mrazničky'

Zdraví

  7:00
PRAHA - Před 20 lety, 5. ledna 1993, se v Česku narodilo první dítě ze zmrazeného embrya. Byla jím zdravá holčička, která přišla na svět v Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí.
Těhotenský test - ilustrační foto

Těhotenský test - ilustrační foto foto: Shutterstock

Matka dítěte se jedenáct let marně snažila o těhotenství. Po umělém oplodnění ve zkumavce byla embrya zmražena a konzervována po sedm měsíců, dokud u ženy nenastalo léčebně ovlivněné příznivé stádium pro těhotenství.

Jedno z rozmražených embryí jí pak bylo implantováno. Těhotenství proběhlo bez problémů a na jeho konci bylo miminko o hmotnosti 3,54 kilogramu a délce 54 centimetrů.

Zmražená embrya

Metoda mimotělního oplodnění se při léčbě neplodnosti používá od konce 70. let. Ženě ji při ní odebráno z vaječníku několik vajíček, která jsou následně v laboratoři oplodněna. Dvě nebo tři vajíčka jsou pak vložena do dělohy, kde už jejich další vývoj pokračuje běžným způsobem. Zbylá embria mohou být zmražena a při teplotě minus 196 stupňů Celsia uchována pro další použití.

Metoda přenosu zmražených zárodků byla vůbec poprvé úspěšně použita v roce 1984 v Austrálii. Stejně jako v Česku o devět let později díky ní přišla na svět holčička.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!