Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Před 20 lety se narodilo první 'dítě z mrazničky'

Zdraví

  7:00
PRAHA - Před 20 lety, 5. ledna 1993, se v Česku narodilo první dítě ze zmrazeného embrya. Byla jím zdravá holčička, která přišla na svět v Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí.
Těhotenský test - ilustrační foto

Těhotenský test - ilustrační foto foto: Shutterstock

Matka dítěte se jedenáct let marně snažila o těhotenství. Po umělém oplodnění ve zkumavce byla embrya zmražena a konzervována po sedm měsíců, dokud u ženy nenastalo léčebně ovlivněné příznivé stádium pro těhotenství.

Jedno z rozmražených embryí jí pak bylo implantováno. Těhotenství proběhlo bez problémů a na jeho konci bylo miminko o hmotnosti 3,54 kilogramu a délce 54 centimetrů.

Zmražená embrya

Metoda mimotělního oplodnění se při léčbě neplodnosti používá od konce 70. let. Ženě ji při ní odebráno z vaječníku několik vajíček, která jsou následně v laboratoři oplodněna. Dvě nebo tři vajíčka jsou pak vložena do dělohy, kde už jejich další vývoj pokračuje běžným způsobem. Zbylá embria mohou být zmražena a při teplotě minus 196 stupňů Celsia uchována pro další použití.

Metoda přenosu zmražených zárodků byla vůbec poprvé úspěšně použita v roce 1984 v Austrálii. Stejně jako v Česku o devět let později díky ní přišla na svět holčička.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat