Sobota 29. února 2020svátek má Horymír 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Před 20 lety se narodilo první 'dítě z mrazničky'

Těhotenský test - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těhotenský test - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Před 20 lety, 5. ledna 1993, se v Česku narodilo první dítě ze zmrazeného embrya. Byla jím zdravá holčička, která přišla na svět v Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí.

Matka dítěte se jedenáct let marně snažila o těhotenství. Po umělém oplodnění ve zkumavce byla embrya zmražena a konzervována po sedm měsíců, dokud u ženy nenastalo léčebně ovlivněné příznivé stádium pro těhotenství.

Jedno z rozmražených embryí jí pak bylo implantováno. Těhotenství proběhlo bez problémů a na jeho konci bylo miminko o hmotnosti 3,54 kilogramu a délce 54 centimetrů.

Zmražená embrya

Metoda mimotělního oplodnění se při léčbě neplodnosti používá od konce 70. let. Ženě ji při ní odebráno z vaječníku několik vajíček, která jsou následně v laboratoři oplodněna. Dvě nebo tři vajíčka jsou pak vložena do dělohy, kde už jejich další vývoj pokračuje běžným způsobem. Zbylá embria mohou být zmražena a při teplotě minus 196 stupňů Celsia uchována pro další použití.

Metoda přenosu zmražených zárodků byla vůbec poprvé úspěšně použita v roce 1984 v Austrálii. Stejně jako v Česku o devět let později díky ní přišla na svět holčička.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.