Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Pálí vás oči z monitoru? Mohou pomoci speciální brýle

Potíže s počítačem – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potíže s počítačem – ilustrační foto | foto: Shutterstock

BRNO Při práci na počítači nebo dlouhodobém čtení textů na jiné moderní technice si lze zrak chránit pořízením speciálních brýlí.

"Říká se jim kancelářské a jsou určeny i pro mladší generaci, hlavně studenty. Brýle se speciálními čočkami jsou schopné správně "vykorigovat" oči pro čtení textu tak, aby se oddálil projev únavy," řekl Jiří Panenka z vedení Společenstva českých optiků a optometristů.

Novinky z veletrhu

Veletrh Opta seznámil v uplynulých třech dnech veřejnost s novinkami z očního lékařství, optometrie a oftalmologie. Na akci vystavovalo přes 130 firem.

Právě ochrana zraku při čtení textů na počítačích a jiných moderních nosičích informací bylo jedním z témat veletrhu Opta, který dnes po třech dnes skončil v Brně. Příchozí zjistili, že brýle na počítač jsou ve světě optiky novinkou, která si teprve začíná hledat své příznivce.

Nabízí nejen ochranu před únavou zraku, ale i dalšími potížemi spojenými s dlouhodobým díváním se na monitor. Jde o bolest hlavy, slzení a vytváření vrásek u očí. Nevýhodou těchto brýlí je zatím jejich cena, která začíná kolem 5000 korun. Brýlové čočky kancelářského typu se od klasických čoček liší právě tím, že jsou na konečnou vzdálenost.

ČTĚTE TAKÉ:

 
"Jinými slovy nejsou určeny k pobytu venku, k řízení auta nebo pozorování vzdálených předmětů, což pro účely optiky znamená vzdálenost větší než šest metrů," vysvětlil Panenka. Zdůraznil ale, že nejsou ani shodné s brýlemi "na blízko", tedy užívané hlavně ke čtení.

Odborníci se shodují v tom, že lidé dlouhodobě pracující na počítači by měli věnovat větší pozornost ochraně zraku. Kromě speciálních brýlí mohou využívat i různé barevné filtry, které zajišťují, aby světlo přicházelo do oka bez rušivých vlivů.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!