Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Pálí vás oči z monitoru? Mohou pomoci speciální brýle

ilustrační foto

ilustrační foto foto: Shutterstock

BRNO - Při práci na počítači nebo dlouhodobém čtení textů na jiné moderní technice si lze zrak chránit pořízením speciálních brýlí.
  7:00

"Říká se jim kancelářské a jsou určeny i pro mladší generaci, hlavně studenty. Brýle se speciálními čočkami jsou schopné správně "vykorigovat" oči pro čtení textu tak, aby se oddálil projev únavy," řekl Jiří Panenka z vedení Společenstva českých optiků a optometristů.

Novinky z veletrhu

Veletrh Opta seznámil v uplynulých třech dnech veřejnost s novinkami z očního lékařství, optometrie a oftalmologie. Na akci vystavovalo přes 130 firem.

Právě ochrana zraku při čtení textů na počítačích a jiných moderních nosičích informací bylo jedním z témat veletrhu Opta, který dnes po třech dnes skončil v Brně. Příchozí zjistili, že brýle na počítač jsou ve světě optiky novinkou, která si teprve začíná hledat své příznivce.

Nabízí nejen ochranu před únavou zraku, ale i dalšími potížemi spojenými s dlouhodobým díváním se na monitor. Jde o bolest hlavy, slzení a vytváření vrásek u očí. Nevýhodou těchto brýlí je zatím jejich cena, která začíná kolem 5000 korun. Brýlové čočky kancelářského typu se od klasických čoček liší právě tím, že jsou na konečnou vzdálenost.

ČTĚTE TAKÉ:

 
"Jinými slovy nejsou určeny k pobytu venku, k řízení auta nebo pozorování vzdálených předmětů, což pro účely optiky znamená vzdálenost větší než šest metrů," vysvětlil Panenka. Zdůraznil ale, že nejsou ani shodné s brýlemi "na blízko", tedy užívané hlavně ke čtení.

Odborníci se shodují v tom, že lidé dlouhodobě pracující na počítači by měli věnovat větší pozornost ochraně zraku. Kromě speciálních brýlí mohou využívat i různé barevné filtry, které zajišťují, aby světlo přicházelo do oka bez rušivých vlivů.

Autoři: ,