Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pálí vás oči z monitoru? Mohou pomoci speciální brýle

Zdraví

  7:00
BRNO - Při práci na počítači nebo dlouhodobém čtení textů na jiné moderní technice si lze zrak chránit pořízením speciálních brýlí.
Potíže s počítačem – ilustrační foto

Potíže s počítačem – ilustrační foto foto: Shutterstock

"Říká se jim kancelářské a jsou určeny i pro mladší generaci, hlavně studenty. Brýle se speciálními čočkami jsou schopné správně "vykorigovat" oči pro čtení textu tak, aby se oddálil projev únavy," řekl Jiří Panenka z vedení Společenstva českých optiků a optometristů.

Novinky z veletrhu

Veletrh Opta seznámil v uplynulých třech dnech veřejnost s novinkami z očního lékařství, optometrie a oftalmologie. Na akci vystavovalo přes 130 firem.

Právě ochrana zraku při čtení textů na počítačích a jiných moderních nosičích informací bylo jedním z témat veletrhu Opta, který dnes po třech dnes skončil v Brně. Příchozí zjistili, že brýle na počítač jsou ve světě optiky novinkou, která si teprve začíná hledat své příznivce.

Nabízí nejen ochranu před únavou zraku, ale i dalšími potížemi spojenými s dlouhodobým díváním se na monitor. Jde o bolest hlavy, slzení a vytváření vrásek u očí. Nevýhodou těchto brýlí je zatím jejich cena, která začíná kolem 5000 korun. Brýlové čočky kancelářského typu se od klasických čoček liší právě tím, že jsou na konečnou vzdálenost.

ČTĚTE TAKÉ:

 
"Jinými slovy nejsou určeny k pobytu venku, k řízení auta nebo pozorování vzdálených předmětů, což pro účely optiky znamená vzdálenost větší než šest metrů," vysvětlil Panenka. Zdůraznil ale, že nejsou ani shodné s brýlemi "na blízko", tedy užívané hlavně ke čtení.

Odborníci se shodují v tom, že lidé dlouhodobě pracující na počítači by měli věnovat větší pozornost ochraně zraku. Kromě speciálních brýlí mohou využívat i různé barevné filtry, které zajišťují, aby světlo přicházelo do oka bez rušivých vlivů.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat