Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Progresivní léčba močového měchýře? Místo plenek elektrická stimulace

Zdraví

  5:52
Neinvazivní metoda bez vedlejších účinků a bez potřeby polykání mnoha léků. Právě takovou vynalezl český start-up Tesla Medical na léčení hyperaktivního močového měchýře. Oproti dosavadním postupům jde o revoluční metodu. Té chybí k úspěšnému dobývání nejen českého zdravotnictví několik posledních dobrovolníků. Zapotřebí jsou k ukončení klinické zkoušky. Díky ní léčbu budou moci hradit pojišťovny.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: REPROFOTO

„Aktuálně usilujeme o získání úhrad naší léčebné metody ze systému zdravotního pojištění, tedy jsme těsně před uvedením naší metody na trh, k čemuž nám zbývá dokončit poslední klinickou studii zaměřenou na prokázání účinnosti a bezpečnosti naší metody ve srovnání s léky. Do ní hledáme posledních zhruba pět desítek dobrovolnic, které trápí neposlušný močový měchýř,“ přiblížil zakladatel Tesla Medical Lukáš Doskočil. 

Dosavadní účinnost metody, která spočívá pouze v jednoduché neurostimulaci, je u 8 z 10 pacientek, u nichž selhala předchozí léčba léky, v průměru 90 %. Doposud se hyperaktivní močový měchýř, který trápí 12 % světové populace, léčil primárně léky, které často fungují nedostatečně a naopak přináší vedlejší účinky.

Tesla Medical využívá nenápadné zařízení využívající elektrické stimulace nervů vyvinuté českým startupem, až se stane součástí doporučených postupů. Bez něj budou pacienti odkázání primárně na léky.

„Na základě našich zkušeností víme, že úspěšnost léčby závisí na včasném podchycení nemoci a její neprodlené léčbě. Čím dříve se začne pacient léčit, tím vyšší je pravděpodobnost účinné terapie a zabránění plnému rozvoji nemoci,“ doplňuje Doskočil.

Přestože se o nemoci příliš nemluví, je zcela běžná. Tomu odpovídají i náklady na léčbu, které se šplhají celosvětově do stovek miliard - přímé i nepřímé náklady jen ve Spojených státech činí 86 miliard dolarů, v Evropě pak přibližně 26 miliard eur. Jak upozorňuje Doskočil, v tuzemsku se naopak investuje hlavně do plenek. Nejde však primárně o léčbu, ale o potlačení následků této nemoci.

Autor:
Témata: léčba, Tesla, nemoc, Evropa, USA

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat