Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Progresivní léčba močového měchýře? Místo plenek elektrická stimulace

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: REPROFOTO

Neinvazivní metoda bez vedlejších účinků a bez potřeby polykání mnoha léků. Právě takovou vynalezl český start-up Tesla Medical na léčení hyperaktivního močového měchýře. Oproti dosavadním postupům jde o revoluční metodu. Té chybí k úspěšnému dobývání nejen českého zdravotnictví několik posledních dobrovolníků. Zapotřebí jsou k ukončení klinické zkoušky. Díky ní léčbu budou moci hradit pojišťovny.

„Aktuálně usilujeme o získání úhrad naší léčebné metody ze systému zdravotního pojištění, tedy jsme těsně před uvedením naší metody na trh, k čemuž nám zbývá dokončit poslední klinickou studii zaměřenou na prokázání účinnosti a bezpečnosti naší metody ve srovnání s léky. Do ní hledáme posledních zhruba pět desítek dobrovolnic, které trápí neposlušný močový měchýř,“ přiblížil zakladatel Tesla Medical Lukáš Doskočil. 

Dosavadní účinnost metody, která spočívá pouze v jednoduché neurostimulaci, je u 8 z 10 pacientek, u nichž selhala předchozí léčba léky, v průměru 90 %. Doposud se hyperaktivní močový měchýř, který trápí 12 % světové populace, léčil primárně léky, které často fungují nedostatečně a naopak přináší vedlejší účinky.

Tesla Medical využívá nenápadné zařízení využívající elektrické stimulace nervů vyvinuté českým startupem, až se stane součástí doporučených postupů. Bez něj budou pacienti odkázání primárně na léky.

„Na základě našich zkušeností víme, že úspěšnost léčby závisí na včasném podchycení nemoci a její neprodlené léčbě. Čím dříve se začne pacient léčit, tím vyšší je pravděpodobnost účinné terapie a zabránění plnému rozvoji nemoci,“ doplňuje Doskočil.

Přestože se o nemoci příliš nemluví, je zcela běžná. Tomu odpovídají i náklady na léčbu, které se šplhají celosvětově do stovek miliard - přímé i nepřímé náklady jen ve Spojených státech činí 86 miliard dolarů, v Evropě pak přibližně 26 miliard eur. Jak upozorňuje Doskočil, v tuzemsku se naopak investuje hlavně do plenek. Nejde však primárně o léčbu, ale o potlačení následků této nemoci.

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Tělo je nejprve pečlivě vydezinfikováno a následně uloženo do rakve. V ­té... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!