20. dubna 2016 10:28 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Šance při léčbě nádorů slinivky. Pokud je v rodině, choďte na kontroly

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Léčba rakoviny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Léčba rakoviny | foto: Shutterstock

Jedno z nejobávanějších zhoubných onemocnění. Taková je rakovina slinivky. Nepatří sice k těm úplně nejčastějším nádorům, ale její výskyt se ve vyspělých zemích v posledních letech mírně zvyšuje. Ani trend v České republice bohužel není příznivý.

O rakovině slinivky se poslední dobou zase mluvilo. To když na ni zemřel designér Bořek Šípek, který se snažil nemoc překonat i díky lékařům z proslulé španělské kliniky. Ani tak však nad nemocí, která má zatím špatnou prognózu, zejména proto, že se na ni přichází pozdě, nezvítězil. Umělec není jedinou známou obětí této choroby z posledních let.

Zemřel na ni také tanečník Richard Hess, herec Vladimír Dlouhý a před lety i ministr Pavel Dostál, ze zahraničních jmen třeba herec Patrick Swayze. Že výčet obsahuje samá mužská jména, je možná náhoda, ale rakovina slinivky skutečně častěji postihuje muže, i když převis není velký.

Průšvih je v tom, že na rozdíl třeba od rakoviny prsu či nádorů varlat není zatím skoro možné nemoc odhalit včas, protože se vyvíjí hodně nenápadně. A není k mání ani žádné screeningové vyšetření. Má tedy smysl, aby lidé, v jejichž rodině se vyskytl nádor slinivky čili pankreatu, chodili na nějaké cílené vyšetření?

„Ano, cílené vyšetřování a sledování pacientů s rodinným výskytem rakoviny pankreatu i nádorů jiné lokalizace má smysl. Nejčastější formou rakoviny je karcinom. Riziko karcinomu pankreatu je v běžné populaci kolem jednoho procenta, což v české republice představuje přes 2000 nových případů ročně,“ vypočítává profesor Miroslav Zavoral, přednosta interní kliniky pražské Ústřední vojenské nemocnice.

Ve středeční příloze Medicína a věda si dále přečtěte:

* Ani u nádorů slinivky nepodléhejme nihilismu

* Léčba musí začít do dvou týdnů

* Prasečí srdce v těle paviána

ANNA PŘÍHODOVÁ
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz