Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slovensko chce zakázat kouření v nákupních centrech

Zdraví

  7:00
BRATISLAVA - Slovensko hodlá zcela zakázat kouření ve všech nákupních centrech v zemi. Opatření podle úřadů postihne také restaurace a kavárny v obchodních domech, kterých se v minulosti zvýšená ochrana nekuřáků nedotkla.

Kouření. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

"Předkládáme právní normu, jejímž cílem je úplně zakázat kouření v kavárnách a restauracích v nákupních centrech," řekla novinářům ministryně zdravotnictví Zuzana Zvolenská. Zákaz se má vztahovat i na další prostory obchodních domů.

ČTĚTE TAKÉ:

S prosazením navrhovaných změn v parlamentu by kabinet premiéra Roberta Fica neměl mít problém. Ve sněmovně se jednobarevná vláda sociálních demokratů může opřít o pohodlnou většinu.

Nepomůže ani zvlášť vyhrazený prostor

Slovensko už v minulosti zpřísnilo podmínky kouření ve stravovacích zařízeních. Hosté si tak mohou zapálit cigaretu jen v případě, že podnik minimálně polovinu plochy vyhradil pro nekuřáky a stavebně ji oddělil od míst pro kuřáky.

Toto omezení se ale nevztahuje na obchodní centra, kde tak zákazníci mohou zakouřit i v kavárnách umístěných na chodbách. Podle navrhovaných pravidel to už nebudou moci dělat ani v případě, že kavárny nebo restaurace pro ně vyhradí zvláštní prostor. Změny v zákoně na ochranu nekuřáků připravuje i Česko.

V uplynulých letech přibylo v zemi pod Tatrami vícero velkých obchodních domů s mnoha prodejnami a firmami nabízejícími různé služby. Součástí nákupních center jsou také restaurace nebo kavárny. Někteří provozovatelé těchto podniků se už nechali slyšet, že úplný zákaz kouření je připraví o tržby.

Zvýšení pokuty

Na Slovensku je kouření v současnosti zakázáno například v budovách úřadů, ve školách, jakož i ve zdravotnických zařízeních s výjimkou vyhrazených prostor. Novela zákona počítá s rozšířením míst se zákazem kouření nejen na obchodní domy, ale také například na cukrárny. Zvýšit by se rovněž měly pokuty pro podnikatele, kteří nedodrží předpisy na ochranu nekuřáků.

Na Slovensku se ke kuřákům podle aktuálního průzkumu Eurobarometr řadí 23 procent populace, což je méně než průměr v EU. "Stále více přibývá (na Slovensku) dětí, které podléhají tomuto zlozvyku. Kouří 40 000 žáků do 15 let, jen třetina žáků kouřit nezkusila," řekla Zvolenská. Dodala, že úřady se v boji proti kouření, ale i proti nadměrnému pití alkoholu chtějí zaměřit právě na mladší generaci.

Slovensko v uplynulé době opakovaně zvyšovalo spotřební daň na tabák a tabákové výrobky. Stát z této daně loni zinkasoval více než 623 milionů eur (15,8 miliardy korun).

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat