Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Slovensko chce zakázat kouření v nákupních centrech

Kouření. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kouření. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BRATISLAVA Slovensko hodlá zcela zakázat kouření ve všech nákupních centrech v zemi. Opatření podle úřadů postihne také restaurace a kavárny v obchodních domech, kterých se v minulosti zvýšená ochrana nekuřáků nedotkla.

"Předkládáme právní normu, jejímž cílem je úplně zakázat kouření v kavárnách a restauracích v nákupních centrech," řekla novinářům ministryně zdravotnictví Zuzana Zvolenská. Zákaz se má vztahovat i na další prostory obchodních domů.

ČTĚTE TAKÉ:

S prosazením navrhovaných změn v parlamentu by kabinet premiéra Roberta Fica neměl mít problém. Ve sněmovně se jednobarevná vláda sociálních demokratů může opřít o pohodlnou většinu.

Nepomůže ani zvlášť vyhrazený prostor

Slovensko už v minulosti zpřísnilo podmínky kouření ve stravovacích zařízeních. Hosté si tak mohou zapálit cigaretu jen v případě, že podnik minimálně polovinu plochy vyhradil pro nekuřáky a stavebně ji oddělil od míst pro kuřáky.

Toto omezení se ale nevztahuje na obchodní centra, kde tak zákazníci mohou zakouřit i v kavárnách umístěných na chodbách. Podle navrhovaných pravidel to už nebudou moci dělat ani v případě, že kavárny nebo restaurace pro ně vyhradí zvláštní prostor. Změny v zákoně na ochranu nekuřáků připravuje i Česko.

V uplynulých letech přibylo v zemi pod Tatrami vícero velkých obchodních domů s mnoha prodejnami a firmami nabízejícími různé služby. Součástí nákupních center jsou také restaurace nebo kavárny. Někteří provozovatelé těchto podniků se už nechali slyšet, že úplný zákaz kouření je připraví o tržby.

Zvýšení pokuty

Na Slovensku je kouření v současnosti zakázáno například v budovách úřadů, ve školách, jakož i ve zdravotnických zařízeních s výjimkou vyhrazených prostor. Novela zákona počítá s rozšířením míst se zákazem kouření nejen na obchodní domy, ale také například na cukrárny. Zvýšit by se rovněž měly pokuty pro podnikatele, kteří nedodrží předpisy na ochranu nekuřáků.

Na Slovensku se ke kuřákům podle aktuálního průzkumu Eurobarometr řadí 23 procent populace, což je méně než průměr v EU. "Stále více přibývá (na Slovensku) dětí, které podléhají tomuto zlozvyku. Kouří 40 000 žáků do 15 let, jen třetina žáků kouřit nezkusila," řekla Zvolenská. Dodala, že úřady se v boji proti kouření, ale i proti nadměrnému pití alkoholu chtějí zaměřit právě na mladší generaci.

Slovensko v uplynulé době opakovaně zvyšovalo spotřební daň na tabák a tabákové výrobky. Stát z této daně loni zinkasoval více než 623 milionů eur (15,8 miliardy korun).

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?