19. května 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Snaha rychle zhubnout vede jen k jojo efektu

Obezita - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obezita - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Snaha zhubnout za krátkou dobu nepřináší trvalé výsledky, naopak může vést k dalšímu tloustnutí. Upozorní na to kampaň k Evropskému dni obezity 21. května. Pod heslem Stop jojo efektu vybídne lidi, aby prolomili nebezpečný cyklus opakovaného hubnutí a nabírání váhy.

"S nadbytečnými kilogramy se potýká přes polovinu dospělých v ČR, stejně je na tom celá Evropa. Varující je, že přibývá obézních dětí," řekl přednosta 3. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice profesor Štěpán Svačina.

Podle průzkumu má normální váhu jen 42 procent dospělých Češek a Čechů, 35 procent se potýká s nadváhou (BMI 25-29,9) a 23 procent s obezitou (BMI nad 30), z nich dvě procenta s obezitou třetího stupně (BMI nad 40).

Obezita

K těmto výsledkům se lidé podle profesora propracovali nezdravým životním stylem a opakovanými dietami. "Nejčastějším důvodem jojo efektu je to, že snaha zhubnout byla úspěšná, ale je to nárazová změna, po které se člověk vrací k tomu, na čem tloustl předtím," vysvětlil.

Hubnout se nesmí hladověním
Podle Svačiny by lidé neměli klesat na mysli. Jsou způsoby, kdy se jojo efektu dá zabránit. Je vhodné po zhubnutí o pět až deset procent nějaký čas si váhový úbytek udržovat, teprve pak znovu hubnout, pokud to je třeba.

Hubnout se nesmí hladověním, jíst se má pravidelně. Ani po porušení jídelního režimu není nutno propadat beznaději, že nic nemá cenu, protože pak se člověk rychle vrátí k původním špatným návykům.

Svačina radí najít si co nejvíc podnětů k podpoře hubnoucího úsilí, za udržení váhy se odměňovat. Po ukončení etapy hubnutí se osvědčilo zvyšovat množství jídla jen pomalu, jíst pravidelně a dostatečně se hýbat.

Žádné zázračné přípravky neexistují
"Jsou to způsoby, které nevedou k velmi rychlým poklesům, ale k trvalejším úspěchům, byť jenom částečným," řekl Svačina. Úplné vyléčení obezity, tedy pokles BMI z 30 a víc pod 25 je podle něj velmi výjimečný. O takový pokles lékařům ani nejde, snaží se, aby stupeň obezity a problémy s tím spojené se zmenšily.

"S trochou nadsázky se dá říci, že není nemoc, kterou obezita nezhorší, ale nejzávažnější je cukrovka druhého typu a také vysoký tlak a cholesterol, které vedou k infarktům a mrtvici," řekl profesor. Pokud pacient zhubne, jeho zdraví se zlepší, v řadě případů může vysadit léky na tlak a cholesterol, nebo alespoň snížit dávkování.

Na zhubnutí musí člověk vynaložit také vlastní úsilí, neexistují léky, které by to udělaly za něj. K nabídce zázračných přípravků na zhubnutí je profesor skeptický. Rychle a bez námahy se podle něj zhubnout nedá.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz