Úterý 14. července 2020svátek má Karolína 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Epidemie obezity může spustit 'tsunami' srdečních chorob

Tloustneme. Každý pátý dospělý Čech je obézní (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tloustneme. Každý pátý dospělý Čech je obézní (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

CHICAGO/LONDÝN  Více než půl miliardy lidí, tedy každý desátý člověk na celém světě, trpí obezitou. V porovnání s rokem 1980 jde o více než dvojnásobek a odborníci varují, že epidemie obezity se přelévá z rozvinutých zemí i do chudších států. Evropským primátem se do tabulek zapsali čeští muži - spolu s tureckými ženami patří k průměrně nejtěžším v Evropě.

Vyplývá to ze tří nových studií, které zpracovali vědci ve Velké Británii a USA společně se Světovou zdravotnickou organizací (WHO), a jejichž výsledky zveřejnil časopis Lancet.

"Nadváha a obezita, vysoký krevní tlak a zvýšený cholesterol: to už nejsou problémy jen západních nebo bohatých zemí," řekl vedoucí studie Majid Ezzati. Svět jednoduše těžkne, zvláště pak na Západě, poznamenala agentura AP.

Srdeční choroby
Index BMI, s jehož pomocí se všeobecně stanovuje obezita, celosvětově stoupl. Trpět nadváhou či obezitou přitom zvyšuje riziko srdečních chorob, cukrovky, některých druhů rakoviny či artrózy. Vysoký krevní tlak, který je dalším klíčovým rizikovým faktorem srdečních nemocí, je největším zabijákem na světě.

V Evropě má nadváhu nebo je obézních více než polovina dospělých, což zatěžuje už tak dost napjaté zdravotní rozpočty. Jedinou výjimkou v západní Evropě jsou Italky, které v porovnání s rokem 1980 průměrně váží méně.

Čtěte také:

Podle agentury AFP je to odrazem změny místní kultury, která začala klást větší důraz na linii - a také důsledkem vyššího průměrného vzrůstu obyvatel.

"Nejtěžšími na světě" jsou lidé na tichomořských ostrovech, jako je Americká Samoa. Z rozvinutých zemí jsou průměrně nejtěžší Američané a Japonci nejštíhlejší.

Srdeční choroby jsou primární příčinou smrti lidí v rozvinutém světě

Lidí s nadváhou přibývá

V roce 1980 bylo na celém světě obézních zhruba pět procent žen a osm procent mužů. Do roku 2008 jejich počet stoupl na téměř deset procent mužů a 14 procent žen. To znamená, že obézních je na celém světě 205 milionů mužů a 297 milionů žen. Dalších 1,5 miliardy dospělých trpí nadváhou. Kila přitom podle studie nabírají lidé prakticky všude včetně zemí střední Afriky či jižní Asie.

a každoročně jsou vynakládány miliardy dolarů na zdravotnické vybavení a medikamenty na jejich léčbu. Studie uvádí, že v některých oblastech se podařilo dosáhnout pokroku, ale znepokojení převažuje.

Například v Severní Americe se podařilo snížit počty mužů trpících vysokým krevním tlakem, kteří dříve byli bez lékařského dohledu. V Austrálii, na Novém Zélandu a Nové Guineji se snížil počet žen trpících vysokým tlakem.

Bohaté země podle zjištění odborníků udělaly zásadní pokrok ve snížení počtu osob trpících vysokým krevním tlakem a zvýšeným cholesterolem. Přesto celkový počet lidí s hypertenzí stoupl z 600 milionů v roce 1980 na téměř miliardu v roce 2008; k zvýšení tohoto počtu přispělo i stárnutí globální populace a zvýšení počtu obyvatel Země.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...