Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi tloustnou. Každý pátý dospělý je obézní, hlavně na venkově

Zdraví

  11:00
PRAHA - Češi přibývají na váze. Výsledky jsou alarmující: každý pátý dospělý je obézní. Zjistil to průzkum, který pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu udělala loni na podzim agentura STEM/MARK. Počty obézních s indexen tělesné hmotnosti (BMI) nad 30 stouply za deset let ze 14 na 21 procent.
Hlad.

Hlad. foto: Lidové noviny

Loni poprvé se podíl obézních žen ustálil a podíl obézních mužů mírně klesl. Muže však častěji než dřív trápí nadváha. Ženy si častěji než muži drží normální váhu či mají podváhu.

Průzkum rovněž potvrdil, že nadbytečná kila v dětství vedou k obezitě v dospělosti. Obezitou trpělo v dětství 43 procent obézních mužů a 46 procent obézních žen, řekl dnes novinářům Jan Lajka z agentury STEM/MARK.

Studie se účastnilo 2065 Češek a Čechů, zjišťovala se výška, váha a obvod pasu. Potvrdilo se, že s obezitou roste obvod pasu, s tím je spojeno zvýšené riziko nemocí srdce a cév či rakoviny. Rizikový obvod pasu měla téměř polovina mužů a 60 procent žen, z toho velmi rizikový (přes 88 centimetrů ženy a přes 102 centimetrů muži) více než polovina.

Tloustneme. Každý pátý dospělý Čech je obézní (ilustrační foto)

Na obezitu se váže řada nemocí
"Vysoký tlak má 45 procent obézních, cukrovku 14 procent. Obézní přitom mají až sedmkrát vyšší riziko vysokého tlaku, muži čtyřikrát vyšší riziko cukrovky, ženy dokonce dvanáctkrát," uvedl přednosta 3. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice profesor Štěpán Svačina. I přes mírné zlepšení proto jsou výsledky průzkumu podle něj "stále alarmující".

Podle Martina Matoulka ze stejné kliniky je největším rizikem podcenění obezity. "Tři čtvrtiny mužů nevnímá nadváhu jako problém, čtvrtina nevnímá jako problém ani obezitu," řekl. Mezi ženami je podle něj uvědomění vyšší, jako problém bere obezitu 90 procent žen. Možná i proto je v ambulancích léčby obezity čtyřikrát víc žen než mužů, řekl Matoulek.

Obézní jsou především vesničané a lidé z menších měst
Podle průzkumu obezity ubývá s vyšším vzděláním: mezi vysokoškoláky trápí 12 procent mužů a devět procent žen, zatímco mezi lidmi vyučenými bez maturity 26 mužů a 24 procenta žen. Obézní lidé žijí častěji na vesnici, tvoří tam 26 procent obyvatel, více lidí s nadváhou je v malých městech do 2000 obyvatel, tvoří tam 41 procent občanů. Ve městech nad 100 tisíc obyvatel mají čtyři procenta lidí podváhu.

Svačina shrnul, že s nižším BMI se pojí častěji sportovní aktivita, pravidelný stravovací režim a konzumace ovoce, naopak lidé s vyšším BMI častěji jedí maso a tučná jídla.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat