Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sovy, pozor! V neděli se mění čas

Zdraví

  11:00
Po pěti měsících si lidé opět musí přeřídit hodinky, tentokrát v neděli 27. března o hodinu napřed. Přecházejí z astronomického času na sedm měsíců k času letnímu. Stále více lidí dává najevo nesouhlas s umělou změnou, která rozhodí biorytmus.

Změna času (ilustrační fotka) foto: Shutterstock

Zkrácení či prodloužení noci u citlivějších jedinců provází únava, ospalost a dezorientace. Lidé si na změnu času zvykají asi týden, někteří jedinci se však s posunem vyrovnávají mnohem déle.

Špatný spánek neškodí jen srdci a tepnám, ale celému tělu

Proč se někteří jedinci vyrovnávají se změnou času lépe a jiní hůře, je dáno i jejich chronotypem. Rozlišujeme tři základní chronotypy – ranní (ptáčata, skřivani), nevyhraněný a večerní (sovy). Dnešní společnost je nastavená na rytmus ptáčat, na sovy často nebere ohled. „A ty pak trpí. Lidé s večerním chronotypem nejsou schopni usnout v dřívější hodinu, i kdyby se sebevíc snažili. Přesto jsou ráno nuceni vstávat v době, kdy pro ně z fyziologického hlediska ještě není ten správný čas,“ podotýká Denisa Janečková, vedoucí pracovní skupiny pro chronotypy a spánkové zvyklosti Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech.

Jedinci s chronotypem sovy jsou v dnešní době častěji ohroženi. Čím? Studie z posledních let ukazují na souvislost mezi narušením délky či kvality spánku a vznikem mnoha onemocnění. Mezi ně bývají řazeny psychiatrické poruchy, metabolický syndrom, tedy onemocnění, které zahrnuje srdeční choroby, cukrovku 2. typu a obezitu. Dále onemocnění pohybového aparátu či imunitního systému.

Sovy, pozor! V neděli se mění čas

„Již zmíněné rozladění napovídá, že sovy jsou vzhledem ke změněné organizaci svého cyklu spánku a bdění odlišně vystaveny světlu. Přesněji řečeno jsou v průměru kratší dobu na přirozeném denním světle a mnohem delší dobu naopak pod umělým. Vliv umělého světla a především jeho modré složky je v poslední době předmětem mnoha výzkumů a ukazuje se, že v období po západu slunce umělé světlo narušuje hormonální rovnováhu organismu a tímto zásahem z dlouhodobého hlediska významně ovlivňuje vznik různých typů onemocnění. Oproti ranním ptáčatům jsou sovy průměrně méně fyzicky aktivní, pijí více kávy a častěji patří mezi kuřáky, což může ke vzniku zmíněných zdravotních komplikací různého typu významně přispívat,“ popisuje členka pracovní skupiny pro chronotypy a spánkové zvyklosti, antropoložka Eva Fárková.

Ve středeční příloze Medicína a věda si dále přečtěte:

  • Choroby útočí skrze špatný spánek
  • Spaní se vyšetřuje v laboratoři

Autor:

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...