Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sovy, pozor! V neděli se mění čas

Zdraví

  11:00
Po pěti měsících si lidé opět musí přeřídit hodinky, tentokrát v neděli 27. března o hodinu napřed. Přecházejí z astronomického času na sedm měsíců k času letnímu. Stále více lidí dává najevo nesouhlas s umělou změnou, která rozhodí biorytmus.

Změna času (ilustrační fotka) foto: Shutterstock

Zkrácení či prodloužení noci u citlivějších jedinců provází únava, ospalost a dezorientace. Lidé si na změnu času zvykají asi týden, někteří jedinci se však s posunem vyrovnávají mnohem déle.

Proč se někteří jedinci vyrovnávají se změnou času lépe a jiní hůře, je dáno i jejich chronotypem. Rozlišujeme tři základní chronotypy – ranní (ptáčata, skřivani), nevyhraněný a večerní (sovy). Dnešní společnost je nastavená na rytmus ptáčat, na sovy často nebere ohled. „A ty pak trpí. Lidé s večerním chronotypem nejsou schopni usnout v dřívější hodinu, i kdyby se sebevíc snažili. Přesto jsou ráno nuceni vstávat v době, kdy pro ně z fyziologického hlediska ještě není ten správný čas,“ podotýká Denisa Janečková, vedoucí pracovní skupiny pro chronotypy a spánkové zvyklosti Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech.

Jedinci s chronotypem sovy jsou v dnešní době častěji ohroženi. Čím? Studie z posledních let ukazují na souvislost mezi narušením délky či kvality spánku a vznikem mnoha onemocnění. Mezi ně bývají řazeny psychiatrické poruchy, metabolický syndrom, tedy onemocnění, které zahrnuje srdeční choroby, cukrovku 2. typu a obezitu. Dále onemocnění pohybového aparátu či imunitního systému.

Sovy, pozor! V neděli se mění čas

„Již zmíněné rozladění napovídá, že sovy jsou vzhledem ke změněné organizaci svého cyklu spánku a bdění odlišně vystaveny světlu. Přesněji řečeno jsou v průměru kratší dobu na přirozeném denním světle a mnohem delší dobu naopak pod umělým. Vliv umělého světla a především jeho modré složky je v poslední době předmětem mnoha výzkumů a ukazuje se, že v období po západu slunce umělé světlo narušuje hormonální rovnováhu organismu a tímto zásahem z dlouhodobého hlediska významně ovlivňuje vznik různých typů onemocnění. Oproti ranním ptáčatům jsou sovy průměrně méně fyzicky aktivní, pijí více kávy a častěji patří mezi kuřáky, což může ke vzniku zmíněných zdravotních komplikací různého typu významně přispívat,“ popisuje členka pracovní skupiny pro chronotypy a spánkové zvyklosti, antropoložka Eva Fárková.

Ve středeční příloze Medicína a věda si dále přečtěte:

  • Choroby útočí skrze špatný spánek
  • Spaní se vyšetřuje v laboratoři


Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat