Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Srůsty, častý viník neplodnosti. Co je způsobuje?

Zdraví

  11:24
Způsobují celou řadu problémů od bolestivé menstruace, bolestí při pohlavním styku až po obtížné vyprazdňování. Dokonce jsou jednou z nejčastějších příčin ženské neplodnosti. Přesto o srůstech většina žen neví. Skutečnou příčinu svých obtíží odhalí často náhodou.
Bolest břicha - ilustrační foto.

Bolest břicha - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Jednoduše řečeno jsou srůsty jizevnatá spojení mezi povrchy orgánů, které normálně spojené být nemají. K sobě srůst tak mohou střeva, vejcovody nebo děloha se stěnou břišní. "Příčinou srůstů je narušení hladkých povrchů orgánů dutiny břišní, nedokonalé zastavení krvácení na konci operace, nedokrvení či odumření tkáně, přítomnost zánětu či endometriózy," popisuje doc. MUDr. Michal Mára, CSc., vedoucí pooperačního oddělení JIP endoskopie a minimálně invazivní chirurgie Gynekologickoporodnické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice.

Srůsty se tak mohou objevit třeba po odstranění slepého střeva, cyst na vaječnících nebo myomů. Pokud je operace provedena "klasicky", tedy otevřením dutiny břišní, je pravděpodobnost vzniku srůstů výrazně vyšší. Jde také o velmi častou komplikaci porodů vedených císařským řezem. Srůsty pak komplikují další otěhotnění, těhotenství i samotný porod. Často je nutné provést další operaci, aby mohly být odstraněny. Srůsty také často vznikají uvnitř dělohy po kyretáži. To, jestli se mohou týkat i vás, si můžete ověřit na www.srusty.cz.

Za vznikem srůstů se může skrývat i zákeřné ženské onemocnění endometrióza, při kterém se vnitřní děložní sliznice vyskytuje mimo dělohu a způsobuje bolesti nejen při menstruaci, ale také při pohlavním styku, a často také neplodnost. Zhruba polovina pacientek s touto diagnózou je neplodná. Odhalit lze pouze laparoskopicky, a tak se na tuto nemoc nezřídka přijde až po několika letech.

Rozvoji srůstů po operaci lze ale zabránit, jistou prevencí je provedení zákroku laparoskopicky. "Na prvním místě je šetrná chirurgická technika s jemným přístupem ke tkáním a minimalizací krvácení," popisuje gynekolog. V některých případech je vhodné použití některých z antiadhezivních neboli protisrůstových prostředků, které se aplikují přímo na operovaná místa. Jde o různé gely, roztoky nebo síťky, které mechanicky zabraňují vzniku srůstů. Po čase se samy vstřebají. Nepoužívají se ale automaticky při všech operacích a taky ne vždy jsou hrazené ze zdravotního pojištění. Proto je podle gynekologa Máry dobré, když se pacientky předem informují, zda je možné antiadhezivní prostředky použít i při zákroku, který je čeká.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat