Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Srůsty, častý viník neplodnosti. Co je způsobuje?

Bolest břicha - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bolest břicha - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Způsobují celou řadu problémů od bolestivé menstruace, bolestí při pohlavním styku až po obtížné vyprazdňování. Dokonce jsou jednou z nejčastějších příčin ženské neplodnosti. Přesto o srůstech většina žen neví. Skutečnou příčinu svých obtíží odhalí často náhodou.

Jednoduše řečeno jsou srůsty jizevnatá spojení mezi povrchy orgánů, které normálně spojené být nemají. K sobě srůst tak mohou střeva, vejcovody nebo děloha se stěnou břišní. "Příčinou srůstů je narušení hladkých povrchů orgánů dutiny břišní, nedokonalé zastavení krvácení na konci operace, nedokrvení či odumření tkáně, přítomnost zánětu či endometriózy," popisuje doc. MUDr. Michal Mára, CSc., vedoucí pooperačního oddělení JIP endoskopie a minimálně invazivní chirurgie Gynekologickoporodnické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice.

Srůsty se tak mohou objevit třeba po odstranění slepého střeva, cyst na vaječnících nebo myomů. Pokud je operace provedena "klasicky", tedy otevřením dutiny břišní, je pravděpodobnost vzniku srůstů výrazně vyšší. Jde také o velmi častou komplikaci porodů vedených císařským řezem. Srůsty pak komplikují další otěhotnění, těhotenství i samotný porod. Často je nutné provést další operaci, aby mohly být odstraněny. Srůsty také často vznikají uvnitř dělohy po kyretáži. To, jestli se mohou týkat i vás, si můžete ověřit na www.srusty.cz.

Za vznikem srůstů se může skrývat i zákeřné ženské onemocnění endometrióza, při kterém se vnitřní děložní sliznice vyskytuje mimo dělohu a způsobuje bolesti nejen při menstruaci, ale také při pohlavním styku, a často také neplodnost. Zhruba polovina pacientek s touto diagnózou je neplodná. Odhalit lze pouze laparoskopicky, a tak se na tuto nemoc nezřídka přijde až po několika letech.

Rozvoji srůstů po operaci lze ale zabránit, jistou prevencí je provedení zákroku laparoskopicky. "Na prvním místě je šetrná chirurgická technika s jemným přístupem ke tkáním a minimalizací krvácení," popisuje gynekolog. V některých případech je vhodné použití některých z antiadhezivních neboli protisrůstových prostředků, které se aplikují přímo na operovaná místa. Jde o různé gely, roztoky nebo síťky, které mechanicky zabraňují vzniku srůstů. Po čase se samy vstřebají. Nepoužívají se ale automaticky při všech operacích a taky ne vždy jsou hrazené ze zdravotního pojištění. Proto je podle gynekologa Máry dobré, když se pacientky předem informují, zda je možné antiadhezivní prostředky použít i při zákroku, který je čeká.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...