Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Neplodnost se týká každé osmé dvojice

Rozchod? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozchod? | foto: Shutterstock

Počet párů, které mají problém počít vlastní dítě neustále roste. Ve vyspělých zemích světa, včetně České republiky, se strašák jménem neplodnost týká každé osmé dvojice.

Brzy jich bude víc. Někdy je "viníkem" žena, jindy oba, a stále častěji jsou to muži. Právě ti si neradi připouští, že by problém byl na jejich straně, a návštěvu lékaře oddalují. Na druhou stranu nemá smysl panikařit, když po pár měsících snažení nedržíte v ruce těhotenský test se dvěma čárkami.

Navštívit lékaře byste měli po jednom roce pravidelného sexu bez ochrany. U žen starších 38 let se lhůta zkracuje na půl roku, protože s rostoucím věkem klesá jejich plodnost a přichází i další problémy. Rostoucí věk muže sice také hraje roli, ale ne tak velkou jako u ženy. Rychleji byste měli jednat i v případě, že žena má za sebou nějaké větší břišní operace anebo dlouhodobé gynekologické problémy, například endometriózu, trpí srůsty nebo cystami na vaječnících. Příčina vašich problémů může být poměrně snadno řešitelná a vy se můžete miminka dočkat i za poměrně krátkou dobu.

Těhotenství mladivstvých

"Po roce skutečně není důvod k panice. Ale mělo by proběhnout základní vyšetření muže i ženy, které by mělo vyloučit vážné problémy," popisuje doc. MUDr. Tonko Mardešič, vedoucí lékař Sanatoria Pronatal. Mezi základní vyšetření patří gynekologická prohlídky u ženy, včetně vyšetření hormonálních hladin, a spermiogramu muže. Tento jednoduchý a levný test zjistí množství, pohyblivost a kvalitu spermií.

"Pro návštěvu specializovaného centra pro léčbu neplodnosti není nutné žádné doporučení od ošetřujícího lékaře, ať už praktického nebo gynekologa," dodává doc. Mardešič.

Pokud nechcete, aby o vašich problémech vědělo okolí, můžete navštívit pracoviště třeba na druhém konci republiky. Máte svobodnou volbu lékaře. S sebou si vezměte výsledky předchozích vyšetření a případně další lékařské zprávy, například o provedených operačních zákrocích u ženy. "Není nezbytně nutné nosit celou lékařskou dokumentaci, ale výsledky vyšetření, které mají souvislost s plodností, nám urychlí práci," vysvětluje lékař.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?
OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?

Dvacet testerek z řad čtenářek eMimina mělo možnost ochutnat jedinečné toustís od Penamu. Jak jim chutnaly, co si z nich připravily a jak je celkově zhodnotily?