Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neplodnost se týká každé osmé dvojice

Zdraví

  7:00
Počet párů, které mají problém počít vlastní dítě neustále roste. Ve vyspělých zemích světa, včetně České republiky, se strašák jménem neplodnost týká každé osmé dvojice.

Brzy jich bude víc. Někdy je "viníkem" žena, jindy oba, a stále častěji jsou to muži. Právě ti si neradi připouští, že by problém byl na jejich straně, a návštěvu lékaře oddalují. Na druhou stranu nemá smysl panikařit, když po pár měsících snažení nedržíte v ruce těhotenský test se dvěma čárkami.

Navštívit lékaře byste měli po jednom roce pravidelného sexu bez ochrany. U žen starších 38 let se lhůta zkracuje na půl roku, protože s rostoucím věkem klesá jejich plodnost a přichází i další problémy. Rostoucí věk muže sice také hraje roli, ale ne tak velkou jako u ženy. Rychleji byste měli jednat i v případě, že žena má za sebou nějaké větší břišní operace anebo dlouhodobé gynekologické problémy, například endometriózu, trpí srůsty nebo cystami na vaječnících. Příčina vašich problémů může být poměrně snadno řešitelná a vy se můžete miminka dočkat i za poměrně krátkou dobu.

Těhotenství mladivstvých

"Po roce skutečně není důvod k panice. Ale mělo by proběhnout základní vyšetření muže i ženy, které by mělo vyloučit vážné problémy," popisuje doc. MUDr. Tonko Mardešič, vedoucí lékař Sanatoria Pronatal. Mezi základní vyšetření patří gynekologická prohlídky u ženy, včetně vyšetření hormonálních hladin, a spermiogramu muže. Tento jednoduchý a levný test zjistí množství, pohyblivost a kvalitu spermií.

"Pro návštěvu specializovaného centra pro léčbu neplodnosti není nutné žádné doporučení od ošetřujícího lékaře, ať už praktického nebo gynekologa," dodává doc. Mardešič.

Pokud nechcete, aby o vašich problémech vědělo okolí, můžete navštívit pracoviště třeba na druhém konci republiky. Máte svobodnou volbu lékaře. S sebou si vezměte výsledky předchozích vyšetření a případně další lékařské zprávy, například o provedených operačních zákrocích u ženy. "Není nezbytně nutné nosit celou lékařskou dokumentaci, ale výsledky vyšetření, které mají souvislost s plodností, nám urychlí práci," vysvětluje lékař.

Autor:
Témata: lékař, Plodnost, Česko