Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zdraví

Statiny mění pacientům s vysokým cholesterolem život. Na obzoru je i nový screening


Statistika hovoří jasně: Lidé, kteří nejedí maso, se dožívají vyššího věku a mají nižší riziko kardiovaskulárních onemocnění. „Výzkum ukazuje, že u vegetariánů je mikrobiota pestřejší. Mají nižší cholesterol i tlak a jsou štíhlejší,“ říká docent Havlík. | foto: Depositphotos

Premium Doporučujeme
Statiny, které dokážou snížit vysoký cholesterol, změnily mnohým pacientům doslova život. Někteří odborníci je proto považují za jedny z nejúžasnějších léků, které se v posledních třech desetiletích objevily.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Mnozí pacienti, kteří zahájí léčbu vysokého cholesterolu pomocí takzvaných statinů, se však obávají jejich vedlejších účinků. Proto poměrně často léčbu přerušují, anebo tabletky po čase zcela vysadí. „Ve skutečnosti se však vedlejší účinky menšího rázu vyskytují jen asi u deseti procent pacientů,“ uvádí věci na pravou míru vedoucí Laboratoře pro výzkum aterosklerózy Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze, profesor Jan Piťha.

Vedlejší účinky obvykle nejsou vážné. „Pravděpodobnost těch skutečně závažných je jedna ku stotisícím až milionu léčených osob.“ Relativně nejčastěji se při užívání těchto léků u pacientů objevují bolesti svalů, které však u většiny z nich nemají výrazný dopad na jejich osud či kvalitu života.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor: