Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dentální onemocnění trápí většinu Čechů, říká stomatolog

Zdraví

  5:56
PRAHA - Dentálním onemocněním trpí během života 90 procent Češek a Čechů, zubní kaz má polovina pětiletých a téměř 70 procent dvanáctiletých dětí. Nedostatečná zubní hygiena také přispívá ke vzniku infarktu a zhoršuje průběh cukrovky či rakoviny, řekl dnes novinářům prezident České stomatologické komory (ČSK) Pavel Chrz.
U zubaře (ilustrační foto)

U zubaře (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Na důležitost péče o chrup upozorní akce spojené se Světovým dnem zdraví, který je 20. března. Zdravotní pojišťovny hradí prevenci dvakrát do roka, některé přispívají i na dentální hygienu. To podle Chrze ale nenahradí celostátní program, který by oslovil všechny a který Česko nemá.

Pět kroků

Na řadě míst po celém Česku se lidé mohou ode dneška do 23. března poradit se zubařem či dentální hygienistkou. Rozpis je na www.sduz.cz. Rozdávat se bude materiál s pravidly ústní hygieny Pět kroků pro váš úsměv na celý život, jehož součástí je i Patero pro rodiče s radami, co dělat pro zdravé zuby potomků.

Stomatologická komora nemůže ručit za kvalitu zubařů bez aprobace

Členka představenstva a odborné skupiny pro dentální zdraví a prevenci při ČSK Taťána Vrbková zdůraznila, že péče o chrup musí začít v raném dětství. Rodiče by měli registrovat dítě u zubaře do 12 měsíců věku, nejlépe u toho, který pečuje o jejich chrup, protože tak lze snáze zachytit genetické vady například v postavení zubů. Často je to ale pro rodiče problém, zubaři odmítají děti přijmout s odkazem, že je neošetřují. Jako praktičtí zubní lékaři ale jsou školeni i k péči o dětský chrup.

První zubní prohlídku by dítě mělo podstoupit po prořezání prvního zubu, pak pravidelně dvakrát ročně. Průběžně je vhodné sledovat zdraví chrupu za pomoci Zubního průkazu dítěte, matky ho dostávají s očkovacím průkazem v porodnicích. ČSK jich od roku 2005 vydala téměř 1,5 milionu, ročně tiskne 110.000 až 140.000 zubních průkazů.

Podle loňského průzkumu agentury STEM/MARK, v němž odpovídalo 707 matek za 1124 dětí, zná zubní průkaz 55 procent žen. Jen u 54 procent dětí kontrolují maminky v průkazu termíny prohlídek u zubaře a jen u 28 procent dětí sledují i výsledky vyšetření.

Preventivní prohlídky

Člen odborné skupiny pro dentální zdraví a prevenci při ČSK Jan Černý doplnil, že pečlivá prevenci má také finanční efekt. Preventivní prohlídky hradí zdravotní pojišťovny. Náklady na návštěvy dentální hygienistky a všechny pomůcky ústní hygieny, jako zubní kartáček, zubní pasta s fluoridy, mezizubní čisticí pomůcky či antibakteriální ústní voda, se pohybují okolo deseti korun denně. Naproti tomu oprava jednoho kazu výplní vyjde na stokoruny až tisíce korun, zhotovení jedné korunky na několik tisíc a náhrada jednoho ztraceného zubu zubním implantátem i na desetitisíce korun, vyčíslil. „Z toho vyplývá, že za cenu jednoho zubního implantátu lze o zuby kvalitně pečovat přibližně deset let,“ řekl.

Autor: