Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Světem se šíří pandemie tuberkulózy

Plíce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plíce | foto: Shutterstock

LONDÝN V Evropě i jinde ve světě roste počet případů onemocnění nebezpečnou formou tuberkulózy a zemřou desetitisíce lidí, pokud se tuto pandemii nepodaří zastavit. Uvedla to Světová zdravotnická organizace (WHO). Současně vyhlásila plán likvidace této infekční nemoci na starém kontinentu do roku 2050 a požádala státy o pomoc.

Na tuberkulózu loni umřelo 28 lidí

Na tuberkulózu zemřelo podle statistik loni v Česku 28 lidí. Nemoc byla potvrzena u 680 pacientů, což bylo o čtyři procenta méně než v roce předchozím. Podíl cizinců na počtu nemocných s tuberkulózou v Česku loni poklesl na 17 procent (o dva procentní body oproti roku 2009); nejvíce jich bylo z Ukrajiny, Vietnamu, Mongolska a Slovenska.

Nebezpečnost nových případů tuberkulózy spočívá podle WHO v tom, že při nich působí bakterie odolné vůči dosud nejúčinnějším lékům proti této nemoci. Léčba takzvané rezistentní tuberkulózy je velmi dlouhá (až dvouletá oproti současným šesti měsícům) a velmi drahá (i více než stokrát dražší než tradiční léčba), uvedla organizace v prohlášení.

Podle expertů patří Česko k zemím s nejnižším výskytem TBC na světě. I zde jsou ale nemocní, u nichž léky neúčinkují. Právě v tom je podle WHO nebezpečí nových případů takzvané rezistentní tuberkulózy. Bakterie jsou totiž vůči dosud používaným lékům odolné. Léčba je velmi dlouhá (až dvouletá oproti současným šesti měsícům) a velmi drahá (i více než stokrát dražší než tradiční léčba).

Prvotním cílem plánu WHO je v příštích čtyřech letech předejít ve světě 263.000 případům rezistentní tuberkulózy a zabránit tak asi 120.000 úmrtí. Ze 440.000 současných případů je jich 81.000, tedy 18 procent, v Evropě, především dle WHO na východě starého kontinentu a v republikách bývalého Sovětského svazu.

Vykašlávání krve je dnes vzácností

Nemoc se přenáší kapénkami. Až 90 procent pacientů se nakazí tak, že je vdechne. Příznaky jsou podobné jako u chřipky. Člověk cítí slabost, únavu, trpí nechutenstvím, potí se, má teplotu, kašel. Vykašlávání krve podle expertů není prý už tak časté.

Organizace, jejímž hlavním posláním je dosáhnout co nejvyšší zdravotní úrovně všech národů mezinárodní spoluprací při prevenci chorob, chce bojovat proti zvlášť nebezpečnému typu tuberkulózy jeho lepším odhalováním, prevencí a léčbou. Plán má přijít na pět miliard dolarů. "Abychom uspěli, potřebujeme angažovanost všech partnerů, zvláště občanské společnosti," zdůraznila Lucica Ditiuová z programu WHO proti TBC.

Osoba, která trpí rezistentním typem tuberkulózy a není řádně léčena, může nakazit v průměru až 15 lidí ročně. Vir HIV způsobující AIDS a TBC přitom vzájemně zrychlují svůj postup. Onemocnění AIDS je podle WHO částečně odpovědné za zesílení tuberkulózy ve světě, která ve své "běžné" formě zabije ročně kolem 1,7 milionu lidí.

"Jedná se o starou nemoc, která nikdy nezmizela a nyní se velmi silně vrací. Čísla jsou děsivá. Jedná se o velmi dramatickou situaci," usoudila Ditiuová. Při nekomplikované tuberkulóze umírá prý asi sedm procent nemocných, u rezistentních forem TBC je to až 50 procent pacientů.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...