Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Teplické lázně zavedly pobyt pro odmítnuté pojišťovnou

Senioři v lázních - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senioři v lázních - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

ÚSTÍ NAD LABEM Teplické lázně letos nově zavedly pobyt pro samoplátce, který může nahradit péči placenou zdravotními pojišťovnami. Rozšířit chtějí také počet zahraničních hostů. Neočekávají ale dramatický pokles klientů, řekla personální ředitelka Lázní Teplice Dorothea Kresslová.

Zdravotní pojišťovny budou na lázeňskou péči dávat méně peněz, chystaná vyhláška ministerstva zdravotnictví by měla platit od letošního srpna. Společnost Lázně Teplice podle Kresslové situaci ohledně revize úhradové vyhlášky sleduje a postupně se na změny připravuje.

"Klientům letos nově nabízíme samoplátecký pobyt Vitalita, který plnohodnotně nahradí komplexní léčbu těm klientům, kterých se případná opatření dotknou - to znamená, že jim nebude již lázeňská péče hrazena z prostředků zdravotního pojištění," uvedla.

ČTĚTE TAKÉ.

O kolik klientů lázně rozhodnutím zdravotních pojišťoven přijdou, zatím není jasné. "Konkrétní počty nemůžeme v současné době stanovit, protože patříme mezi lázeňská zařízení, kde by pokles neměl být dramatický. Rovněž nechceme dělat závěry, dokud není oficiálně rozhodnuto," dodala Kresslová.

Výdaje pojišťoven klesnou

Přesto se ale lázně snaží zvýšit počet svých zahraničních klientů a rozšířit počet destinací, odkud přijíždějí. Nyní dávají zdravotní pojišťovny na lázeňskou péči ročně kolem tří miliard korun. Je to asi setina peněz, které spotřebuje za rok české zdravotnictví.

Po omezení indikací, na jejichž léčbu v lázních budou pojišťovny přispívat, mají výdaje pojišťoven klesnout o půl až tři čtvrtě miliardy korun ročně.

Ročně se v lázních léčí přes 120 000 lidí, pojišťovny jim buď hradí péči komplexní, tedy léčbu i pobyt, nebo příspěvkovou, tedy jen léčbu. Pobyt si lidé v takovém případě platí sami. Podle odborníků jezdí do lázní řada pacientů zbytečně. Lékaři jim předepisují lázně podle 15 let starého předpisu, za tu dobu se ale medicína změnila. Podle některých expertů se výrazně rozšířilo spektrum léků a operačních výkonů, které jsou k pacientům šetrnější a umožňují omezit lázeňskou péči.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!