Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Teplické lázně zavedly pobyt pro odmítnuté pojišťovnou

Zdraví

  7:00
ÚSTÍ NAD LABEM - Teplické lázně letos nově zavedly pobyt pro samoplátce, který může nahradit péči placenou zdravotními pojišťovnami. Rozšířit chtějí také počet zahraničních hostů. Neočekávají ale dramatický pokles klientů, řekla personální ředitelka Lázní Teplice Dorothea Kresslová.
Senioři v lázních - ilustrační foto.

Senioři v lázních - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Zdravotní pojišťovny budou na lázeňskou péči dávat méně peněz, chystaná vyhláška ministerstva zdravotnictví by měla platit od letošního srpna. Společnost Lázně Teplice podle Kresslové situaci ohledně revize úhradové vyhlášky sleduje a postupně se na změny připravuje.

"Klientům letos nově nabízíme samoplátecký pobyt Vitalita, který plnohodnotně nahradí komplexní léčbu těm klientům, kterých se případná opatření dotknou - to znamená, že jim nebude již lázeňská péče hrazena z prostředků zdravotního pojištění," uvedla.

ČTĚTE TAKÉ.

O kolik klientů lázně rozhodnutím zdravotních pojišťoven přijdou, zatím není jasné. "Konkrétní počty nemůžeme v současné době stanovit, protože patříme mezi lázeňská zařízení, kde by pokles neměl být dramatický. Rovněž nechceme dělat závěry, dokud není oficiálně rozhodnuto," dodala Kresslová.

Výdaje pojišťoven klesnou

Přesto se ale lázně snaží zvýšit počet svých zahraničních klientů a rozšířit počet destinací, odkud přijíždějí. Nyní dávají zdravotní pojišťovny na lázeňskou péči ročně kolem tří miliard korun. Je to asi setina peněz, které spotřebuje za rok české zdravotnictví.

Po omezení indikací, na jejichž léčbu v lázních budou pojišťovny přispívat, mají výdaje pojišťoven klesnout o půl až tři čtvrtě miliardy korun ročně.

Ročně se v lázních léčí přes 120 000 lidí, pojišťovny jim buď hradí péči komplexní, tedy léčbu i pobyt, nebo příspěvkovou, tedy jen léčbu. Pobyt si lidé v takovém případě platí sami. Podle odborníků jezdí do lázní řada pacientů zbytečně. Lékaři jim předepisují lázně podle 15 let starého předpisu, za tu dobu se ale medicína změnila. Podle některých expertů se výrazně rozšířilo spektrum léků a operačních výkonů, které jsou k pacientům šetrnější a umožňují omezit lázeňskou péči.

Autoři: ,

Okresní stavební bytové družstvo Mladá Boleslav
Samostatná/ný účetní

Okresní stavební bytové družstvo Mladá Boleslav
Středočeský kraj