Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zdraví

Jak se elegantně vyhnout problémům se zažíváním? Člověk by měl jíst každé tři hodiny


Podrážděný žlučník se primárně projevuje bolestí, která může vystřelovat až do zad k pravé lopatce nebo k žaludku. Objevují se i další příznaky – píchání, napětí či pocit plnosti břicha, nadýmání, říhání, nevolnost, zvracení, poruchy stolice, zažloutlé oční bělmo. | foto: Shutterstock

Premium Rozhovor
Spěch a vynechávání jídel přispívají k zažívacím problémům. „Člověk je od přírody postaven tak, že potřebuje po třech hodinách něco pojíst, popít,“ říká MUDr. Zdeňka Hradecká, primářka interního oddělení nemocnice Mělník skupiny VAMED MEDITERRA.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Lidovky.cz: Opravdu naše zažívací problémy úzce souvisí se stresem?
Naše doba klade stále větší důraz na výkonnost a snahu za co nejkratší časový interval toho co nejvíce udělat. A některým jedincům pocit, že nezvládnou uložené úkoly vykonat, vyvolává kromě jiného i zažívací obtíže. Ruku v ruce se připojuje nedostatek času na jídlo a nepravidelná životospráva. O kvalitě a úpravě jídla během pracovního procesu ani nemluvím. Připojují se další nešvary nebo případně i závislosti, například na kouření, na velkém množství černé kávy či na alkoholu.

Lidovky.cz: Jaké chyby nejčastěji děláme?
Stravujeme se dvakrát denně, někteří výtečníci jednou denně, nejlépe večer nebo na noc, a to, co potom spořádáme, lépe řečeno splácáme, je kalorický přísun, který by měl být rozložený na celý den. Člověk se přejí různými druhy potravin po celém dnu hladovění, přeplní si žaludek a tomu to rozhodně nedělá dobře. Pak se dostavuje onen nepříjemný pocit plnosti, tíhy v žaludku, kde často zvracení vyvolá úlevu, ale zdravé to rozhodně není. Pokud nám jen něco, jak se říká, „nesedne“, ať už složením, nebo úpravou pokrmu, pak si s tím organismus obvykle poradí sám, člověk několik hodin trpí celkovou nevůlí, bolestmi břicha, pocitem na zvracení, ale obvykle po lačnění a tekutinách dojde k úlevě bez poškození trávicích orgánů.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se