5. srpna 2016 6:05 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Třiašedesátiletá Australanka porodila první dítě

Mimino, koupání (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mimino, koupání (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

MELBOURNE Třiašedesátiletá žena z Tasmánie se stala nejstarší australskou prvorodičkou, když porodila dceru. Holčička přišla na svět 1. srpna ve 34. týdnu těhotenství císařským řezem v nemocnici v Melbourne. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

Po několika letech neúspěšných pokusů o nitroděložní oplodnění použila žena, jejímuž partnerovi je 78 let, k početí embryo od zahraniční dárkyně. Společně s dcerkou se nyní žena, jejíž totožnost nebyla zveřejněna, zotavuje v soukromé porodnici. Předchozí australskou rekordmankou byla matka, která v roce 2010 porodila své první dítě v 60 letech. Světový rekord pak drží Rumunka Adriana Iliescuová, která v roce 2005 porodila v 66 letech.

Australští odborníci na početí uvádějí, že zodpovědná klinika, kde se provádí umělé oplodnění, by neměla provádět nitroděložní oplodnění ženám starším 53 let. Tento věk je označován za „konec přirozeného těhotenství“.

„Dítě potřebuje, aby se o něj někdo staral 20 let, a existuje značná pravděpodobnost, že toho tato žena nebude schopná,“ řekla profesorka Monashské univerzity Gab Kovacsová. „Naše těla nejsou uzpůsobena k tomu, abychom rodily děti po šedesátce.“

ČTK