Při závažném jaterním onemocnění bývá v ohrožení celá řada pochodů nezbytných pro lidský organismus. „V játrech se tvoří většina bílkovin důležitých pro správný chod organismu,“ vysvětluje přednosta 4. interní kliniky VFN a 1. LF UK v Praze, profesor Radan Brůha. „Vytvářejí také žluč nezbytnou pro naše trávení a zároveň odstraňují z těla řadu nežádoucích látek.“
Ať už to jsou toxické látky, které dodáváme do organismu zvenčí, anebo ty, jež vznikají rozpadem buněk či jejich obměnou. Nezastupitelnou roli mají játra také v metabolismu sacharidů, tuků a bílkovin. A zároveň slouží jako zásobárna glukózy a tukových částic, zvaných lipidy, bez nichž se lidské tělo neobejde. Správně o játra pečovat proto určitě stojí za to.
Drobné hříchy prominou
Játra mají neuvěřitelnou schopnost regenerace a drobné hříchy nám lehce prominou. „Při operaci nádoru v játrech musíme někdy odstranit až polovinu tohoto orgánu,“ uvádí profesor Radan Brůha.
„Během několika týdnů však opět dorostou do správného tvaru a objemu, aby mohly plnit své funkce.“ Pokud ale játra něčím trvale poškozujeme, postupně své regenerační schopnosti ztrácejí. K jejich závažnému poškození nejčastěji dochází, když pravidelně konzumujeme velké množství alkoholu. Stejně nebezpečné je ale i nadměrné ukládání tuků v játrech.
Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium