Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tvář bez vrásek nevěrného manžela nevrátí, říká psychiatrička

Zdraví

  6:06
Plastičtí chirurgové mohou napravit to, co pokazila deprese, říká psychiatrička Hana Kotásková ze soukromé praxe v Praze.

Čeští vědci urychlili výrobu látky proti stárnutí foto: Shutterstock

LN Nakolik může plastická operace ovlivnit psychiku?
Podstatně, ne nadarmo se někdy hovoří o psychochirurgii. Motivace klientů, kteří chtějí tuto operaci podstoupit, bývá také často spjatá s duší. Žena po pětačtyřicítce začne například pozorovat vrásky, které by možná neřešila, kdyby se nedozvěděla o nevěře manžela. Mylně se domnívá, že když si je nechá odstranit, její problém se tím vyřeší. Tvář bez vrásek ale nevěrného manžela zpět nevrátí, leckdy naopak ještě urychlí rozchod. S takovou ženou bych spíše rozebrala manželské problémy, než abych jí poradila návštěvu plastického chirurga.

LN Stane se, že zákrok naopak někomu doporučíte?
Na plastickochirurgické zákroky posílám například lidi, kteří trpí dlouhodobou depresí. Tato nemoc totiž probublá i navenek, poznamená pleť a obličej, člověk celkově zestárne. Pokud se mi podaří pacienta zaléčit a ten dbá na prevenci, pak mohou plastičtí chirurgové napravit to, co deprese pokazila. V takovém případě mívá operace i veliký motivační efekt pro udržení dobré nálady.

Ženy se k plastikám uchylují příliš často, upozorňuje papež

LN Jak rychle se dokážou lidé po plastickém zákroku sžít se svou novou podobou?Dobrý plastický chirurg nikdy nedělá takové změny, aby člověk vypadal úplně jinak. Nos či uši by měly po zákroku působit naprosto přirozeně. Mnohdy tak ani ti nejbližší neodhalí, že byla žena na plastické operaci.

LN Co když se zákrok nezdaří?
Lidé bývají v takovém případě zlobní, vyhrožují a skoro zákonitě upadnou do deprese. Hodně pak záleží na plastickém chirurgovi, jak se k této záležitosti postaví. Na druhé straně však některé ženy bývají velmi senzitivní, mají nereálná očekávání a bývají nespokojené i po zdařilém zákroku.

LN Kdy mívají lidé se svým vzhledem největší problémy?
Tělesné handicapy si začnou obvykle nejvíc uvědomovat v pubertě. Někteří se narážkami, které si na svou adresu vyslechnou, trápí, jiní dělají jako že nic. Pokud nedokážou svůj problém včas vyřešit, vyrostou z nich lidé, kteří na své okolí působí jako zlí a zapšklí. Ve skutečnosti se jen mstí na druhých za svůj handicap. Vždycky bývají přitom trošku na vině rodiče.

LN Jakých chyb se nejčastěji dopouštějí?
Matka třeba své dceři řekne: „Ty máš tak velký nos, že se snad ani nevdáš!“ Dívka, která svému nosu do té doby nevěnovala pozornost, o tom najednou začne přemýšlet. Když to říkala matka, přece na tom musí něco být! Bojuje tedy se „zlem“ všemi prostředky – snaží se nos schovávat nebo se „trestá“ tím, že odmítá jídlo. Někdy může tak velký nos vyústit i v mentální anorexii. Problém je také, že se děti svým rodičům ne vždycky se vším svěřují. 

Plastická chirurgie - ilustrační

LN Setkala jste se s podobným případem?Znala jsem dívku, která měla jedno prso větší než druhé. Velice ji to trápilo, ale nesvěřila se s tím dokonce ani své matce. Věčně chodila ve volné bundě, odmítala se svléknout do plavek, měla problémy s navazováním kontaktů a stále víc se stranila společnosti. Při druhé konzultaci mi s pláčem prozradila, že se bojí okamžiku, kdy by se měla před nějakým mužem svléknout a odhalit svůj tělesný handicap. Malý zákrok u plastického chirurga pak udělal velký zázrak. Tato mladá žena dnes chodí krásně oblékaná, je veselá a nedávno mi přišla představit svého nastávajícího.

LN Možná by se tedy někdy vyplatilo vyhledat psychickou pomoc ještě dříve, než se vypravíme k plastickému chirurgovi?
V některých případech je to téměř nezbytné. Existují třeba lidé s dysmorfofobií (fobie z vlastní ošklivosti – pozn. red.), kteří trpí bezejmennou úzkostlivostí. Promítnou ji třeba do toho, že mají křivý nos, i když je ve skutečnosti normální. Nebo pacienti s psychózou, závažným onemocněním provázeným bludy. Také oni mívají například nutkavou představu, že jejich zadek je obrovský, i když je ve skutečnosti plochý. Tyto nemoci jsou přímo kontraindikací jakéhokoliv plastického zákroku. Pokud ho přesto takový člověk podstoupí, nikdy nebude spokojený a dožaduje se stále dalších zásahů.

Nejhorší plastiky celebrit. Která se opravdu nepovedla?

LN Obracejí se na vás plastičtí chirurgové často se žádostí o konzultaci?Úzce spolupracuji s docentem Měšťákem, ale i s dalšími plastickými chirurgy. V80. letech minulého století, kdy jsem pracovala v tehdejším Ústavu kosmetiky v Praze, jsme dokonce s kolegou, profesorem Pondělíčkem, vytvořili soubor testů, s jejichž pomocí bylo možné odhalit lidi, pro něž by byl plastický zákrok nevhodný. Určitě by stálo za to na naši tehdejší práci navázat a testy ověřit na větším souboru lidí.

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...