Středa 8. července 2020svátek má Nora 18 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Úrazy dětí stouply o prázdninách na dvojnásobek. Kvůli trampolínám

Děti na trampolíně- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děti na trampolíně- ilustrační | foto: Shutterstock

PRAHA Počty dětských úrazů stouply v červenci jako o každých prázdninách na dvojnásobek, řekl ČTK přednosta kliniky dětské chirurgie a traumatologie Thomayerovy nemocnice profesor Petr Havránek. Úrazy jsou podle statistik příčinou 40 procent úmrtí dětí do 14 let, v létě hlavně při sportovní činnosti, jízdě na kole, tonutí či po skocích do vody. Výrazně v posledních letech přibývá úrazů z trampolín.

V Česku ročně utrpí úraz půl milionu dětí, 30 tisíc musí ošetřit lékař. Trvalé následky zanechá asi 3000 úrazů. Osvěta, prevence a lepší lékařská péče přispěly podle Havránka k tomu, že roční počty úmrtí z dřívějších 300 klesly na 200 až 220.

"Úrazů nyní určitě není méně než jindy o prázdninách, trendy jsou víceméně stejné. Vedou trampolíny, úrazy z nich ošetřujeme teď prakticky denně," řekl Havránek a zdůraznil, že jde o úrazy zbytečné. Většinou se přihodí, když na trampolíně nekoordinovaně a bez dozoru skáče současně několik menších dětí, některé jen sedí a baví se. Padající pak potlučou sebe i ostatní. Naproti tomu děti v pubertě, které se ve skocích jednotlivě předvádějí, utrpí úraz jen výjimečně.

Příznivý trend naopak je v cyklistických úrazech, nejvážnějších ubývá, protože mnohem víc dětí má ochrannou přilbu. Ta může zabránit poranění hlavy a mozku až v 80 procentech případů. Nepřibývá také úrazů na kolečkových bruslích, děti mívají helmu, nebo alespoň chrániče zápěstí, loktů a kolen.

Vážných úrazů z dopravy je stále zhruba stejně, ročně na silnicích zemřou čtyři desítky dětí. Třetina jsou chodci a téměř pětina cyklisté. K prázdninovým úrazům patří i poranění po pádu z výšky, třeba ze skal.

Víkend bude teplý a slunečný.

"Letos jsme zatím neměli závažné těžké úrazy z tonutí nebo zlomeninu krční páteře ze skoku do prázdného bazénu, což jsou vždy ojedinělé úrazy, které mohou být i velmi tragické," uvedl Havránek.

Úrazy jsou podle něj nejvíc ohroženy děti od šesti do deseti let, které už jsou méně pod dozorem. Rodiče by vždy měli vědět, kde v danou chvíli dítě je a co dělá. Do deseti let věku by děti neměly být bez dozoru, starší by se měly rodičům průběžně hlásit. Kontrolovaný pohyb je podle Havránka nejlepší prevencí úrazů.

K zásadám bezpečnosti o prázdninách Havránek řekl, že hlavní je dobrá organizace pohybové činnosti a bezpečné prostředí. To znamená jezdit po cyklostezkách raději než po ulicích a mít i ve vedru ochranné pomůcky. "Nejrizikovější je, když je to takzvaně na chvilku, v místě bydliště nebo u babičky, děti jdou na pár minut na kolo, je to na ulici, bez dozoru, neorganizované a bez helmy. Ideální je rodinný cyklovýlet po cyklostezce s kontrolou prostředí a používání ochranných pomůcek," dodal.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.