7. listopadu 2015 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nový edukační film má mužům usnadnit boj s rakovinou prostaty

Léčba rakoviny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Léčba rakoviny | foto: Shutterstock

PRAHA Kolem 7000 mužů ročně v Česku vyslechne od lékaře zprávu, že mají rakovinu prostaty, a téměř čtvrtina na ni zemře. Rakovina prostaty je u českých mužů nejčastějším onkologickým onemocněním a pacientů přibývá. Řekl to předseda správní rady nadačního fondu Muži proti rakovině docent Roman Zachoval.

Usnadnit mužům boj s rakovinou prostaty a varlat má edukační film, na němž spolupracovali přední čeští lékaři. Pacienti ho dostanou na DVD zdarma v nemocnicích, pacientských organizacích a mohou si ho také přehrát na pruvodceonemocnenim.cz

„K tomu, aby muži dokázali zvládnout obtížnou situaci po vyřčení nepříznivé diagnózy, potřebují dostatek informací. Oni i jejich rodina. Prostřednictvím našeho DVD získají informace o včasném rozpoznání nemoci a její léčbě,“ uvedla onkoložka Petra Tesařová, spoluzakladatelka obecně prospěšné společnosti Dialog Jessenius, která DVD ve spolupráci s nadačním fondem Muži proti rakovině vydává.

DVD vychází při příležitosti měsíce boje za mužské zdraví, kterým celosvětově je označován listopad. Křtu DVD se zúčastní mimo jiné badmintonista Petr Koukal, který nad zhoubnou nemocí zvítězil.

Muži nad padesát by měli chodit na kontrolu každý rok

Časná stadia rakoviny prostaty jsou většinou bez příznaků. Celkovými příznaky rakoviny prostaty je nechutenství, hubnutí a celková slabost. Objevují se však až tehdy, kdy už bývá pozdě. Diagnostikovat rakovinu prostaty pomáhá krevní test pomocí markeru PSA. Muži nad 50 let by si ho měli nechat udělat jednou ročně.

Muži by podle Zachovala také měli vědět, že každé zvětšení prostaty nemusí být hned rakovina. Ani časté močení nemusí znamenat rakovinu. Může jít o nezhoubné zvětšení prostaty, která pak utlačuje močovou trubici a způsobuje překážku v odtoku moči. To dráždí močový měchýř k častějšímu močení. Pravou příčinu problému zjistí pouze lékař, muži by proto neměli při jakýchkoli potížích jeho návštěvu odkládat.

ČTK