Pondělí 26. října 2020svátek má Erik 12 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

V Domažlicích budují nový domov pro seniory s Alzheimerem

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

DOMAŽLICE Domažlice přestavují bývalé jesle na domov se zvláštním režimem. Zařízení, které v jedenáctitisícovém okresním městě chybí, přijde včetně vybavení téměř na 28 milionů Kč. Ministerstvo práce a sociálních věcí poskytne dotaci deset milionů korun.

Domov s dvoulůžkovými pokoji bude pro 24 starších klientů s lehčími formami Alzheimerovy choroby a stařeckými demencemi. ČTK to řekli starosta Miroslav Mach (SPMD) a místostarosta Stanislav Antoš (KDU-ČSL).

Stavební firma by měla být s přestavbou hotová do konce září. Následně se třípodlažní objekt vybaví, přijmou se noví zaměstnanci. „Provoz bychom chtěli zahájit do konce roku. Bude to nabíhat postupně, tedy registrace, služby, nábor pracovníků,“ řekl Mach.

Podle radnice je v regionu po těchto službách velká poptávka. Nejbližší podobné zařízení je od Domažlic desítky kilometrů - v Černovicích, které je plné, a v Plzni. Podle Antoše má sice město tři domovy pro seniory, ale ty, kteří jsou na tom zdravotně špatně, je obtížné někam umístit. „Víme o rodinách, které to potřebují. Bude to pro celý okres,“ uvedl Mach.

Bývalé městské jesle v Benešově ulici proti sokolovně nejsou řadu let využívány a chátrají. Skládají se z velké staré vily a zbytek tvoří přístavba ze 60. let minulého století. „Nové zařízení je 300 metrů od našeho současného domova, takže si personál může vypomoci,“ řekl Mach. Zaměstná téměř 30 lidí.

Bude patřit pod Městské centrum sociálně rehabilitačních služeb Domažlice, pod nějž nyní spadají tři domovy pro seniory, které jsou propjeny chodbami. „Jeden vlastní město, na něj navazuje nový objekt pro občany vyžadující trvalou péči a k tomu je ještě objekt, který provozuje Plzeňský kraj. Oba provozovatelé si vypomáhají,“ dodal Antoš.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....