Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Domažlicích budují nový domov pro seniory s Alzheimerem

Zdraví

  6:31
DOMAŽLICE - Domažlice přestavují bývalé jesle na domov se zvláštním režimem. Zařízení, které v jedenáctitisícovém okresním městě chybí, přijde včetně vybavení téměř na 28 milionů Kč. Ministerstvo práce a sociálních věcí poskytne dotaci deset milionů korun.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Domov s dvoulůžkovými pokoji bude pro 24 starších klientů s lehčími formami Alzheimerovy choroby a stařeckými demencemi. ČTK to řekli starosta Miroslav Mach (SPMD) a místostarosta Stanislav Antoš (KDU-ČSL).

Stavební firma by měla být s přestavbou hotová do konce září. Následně se třípodlažní objekt vybaví, přijmou se noví zaměstnanci. „Provoz bychom chtěli zahájit do konce roku. Bude to nabíhat postupně, tedy registrace, služby, nábor pracovníků,“ řekl Mach.

Dlouhé kurtování alzheimerika na psychiatrii? Pozůstalí vybírají peníze na právníky

Podle radnice je v regionu po těchto službách velká poptávka. Nejbližší podobné zařízení je od Domažlic desítky kilometrů - v Černovicích, které je plné, a v Plzni. Podle Antoše má sice město tři domovy pro seniory, ale ty, kteří jsou na tom zdravotně špatně, je obtížné někam umístit. „Víme o rodinách, které to potřebují. Bude to pro celý okres,“ uvedl Mach.

Bývalé městské jesle v Benešově ulici proti sokolovně nejsou řadu let využívány a chátrají. Skládají se z velké staré vily a zbytek tvoří přístavba ze 60. let minulého století. „Nové zařízení je 300 metrů od našeho současného domova, takže si personál může vypomoci,“ řekl Mach. Zaměstná téměř 30 lidí.

Bude patřit pod Městské centrum sociálně rehabilitačních služeb Domažlice, pod nějž nyní spadají tři domovy pro seniory, které jsou propjeny chodbami. „Jeden vlastní město, na něj navazuje nový objekt pro občany vyžadující trvalou péči a k tomu je ještě objekt, který provozuje Plzeňský kraj. Oba provozovatelé si vypomáhají,“ dodal Antoš.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Jedinečná příležitost: Otestujte služby Family Marketu a uvařte si něco dobrého
Jedinečná příležitost: Otestujte služby Family Marketu a uvařte si něco dobrého

Family Market už dávno není jenom to žluté autíčko se známou znělkou. Pojďte s námi vyzkoušet jeho služby a hlavně kvalitní mrazené potraviny a...

Mohlo by vás zajímat