25. září 2014 6:16 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Vakcína proti chřipce. Kdy se nechat očkovat?

Chřipka, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chřipka, ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Vysoká horečka, únava, kašel, silné bolesti hlavy, bolesti svalů a kloubů. Období, kdy chřipka začíná řádit se zase blíží. Jak se bránit? Očkovat, či neočkovat? Kam a kdy zajít na očkování a kolik stojí? Server Lidovky.cz přináší praktický přehled.

Pokud o očkování uvažujete, nejvhodnější doba nastává před začátkem „chřipkové sezony“. Protože se chřipka a chřipkové epidemie nejvíce objevují v zimě (mezi prosincem a březnem), nejlepší doba na očkování je právě teď. Ochrana, kterou očkování zajišťuje, se dostavuje až za 14 dní po první dávce, která má účinnost zhruba půl roku.

Které pojišťovny vakcínu hradí?

Nejjednodušší je zajít ke svému praktickému lékaři nebo do očkovacího centra. Cena aplikace se různí. Někteří praktičtí lékaři ji neúčtují vůbec, většinou ale zaplatíte od 100 korun výše. Aplikaci očkovací vakcíny většina pojišťoven neproplácí, jinak ji ale hradí v plné výši.

Přehled pojišťoven

Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra
neposkytuje příspěvek

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna
poskytuje příspěvek do výše 500 korun na vakcínu, nevztahuje se na aplikaci

Vojenská zdravotní pojišťovna
poskytuje příspěvek ve výši 142 korun, nevztahuje se na aplikaci

Všeobecná zdravotní pojišťovna
poskytuje příspěvek 500 korun na očkování (jakékoli), nevztahuje se na aplikaci

Jako každá jiná vakcína, i ta proti chřipce může mít vedlejší účinky. Nejčastěji jsou lokální (zarudnutí a bolestivost místa vpichu), můžete mít ale i celkovou reakci (horečka, nechutenství). Většinou se ale jedná jen o několikahodinové reakce, které odezní. Chřipkové vakcíny nejsou nebezpečné ani pro starší lidi. Očkování by měli vynechat hlavně ti, kteří jsou nemocní, či mají na vakcínu alergii. Dospělým se doporučuje jedna dávka, která by se měla každý rok obnovovat. Děti by měly dostat vakcíny dvě. 

Chřipka

Chřipka je akutní nakažlivé onemocnění dýchacíh cest. Onemocnění začíná náhle pocitem slabosti a vyčerpáním. Je provázeno horečkou, bolestmi hlavy, svalů, dýchacími obtížemi. Průběh může být od zcela lehkého k život ohrožujícímu. K nejzávažnějším komplikacím patří zápal plic a postižení srdce. Komplikované onemocnění může mít i smrtelný průběh. U nekomplikované formy odezní celkové příznaky do 5–7 dní, slabost, pocení a únava mohou přetrvávat řadu dní, někdy i týdny.

apeAlena Pecháčková

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz