Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Ve vedru je vhodné zalévat ráno či večer a nesekat trávníky

Zdraví

  5:00
PRAHA - V horkém počasí, které v Česku pravděpodobně vydrží celý srpen, je důležitá v péči o zeleň pravidelná zálivka. Zalévání je nejvhodnější kolem páté hodiny ráno, kdy je půda nejchladnější.
Sekání trávy - ilustrační foto

Sekání trávy - ilustrační foto foto: Shutterstock

„Voda by měla být odstátá, aby měla stejnou teplotu jako okolí a nezpůsobila rostlinám teplotní šok,“sdělil Václav Nejman z Lesů hlavního města. Podle botaniků z trojské botanické zahrady jsou vhodným časem také večerní hodiny.

Vedra sužují Evropu. Lidé trpí zdravotními problémy, trápí se i zvířata, hrozí požáry

Sekání trávy může trávníkům uškodit. Po posečení jsou trávníky náchylnější k vysychán a spálení od slunce. „Pokud je opravdu nutné posekat zahradu či dvůr, je ideální sejmout ze sekačky sběrný koš a trávu nechat prostě ležet na zahradě. Půdní povrch tak získá kryt a omezí se nadměrné vysychání půdy,“ uvedl Nejman.

Při péči o pražskou zeleň pracovníci Lesů hlavního města omezili řezy na dřevinách. „Abychom je v horkých dnech s velkým výparem vody nestresovali a nezatěžovali,“ dodal Nejman. Zahrádkáři by se měli vyvarovat používání chemických přípravků, které mohou v kombinaci s ostrým sluncem rostliny spálit.

Ve vedrech je tělu jako při horečce, říká Cajthamlová. Nejhorší jsou ‚grilovačky‘

Na teplé počasí museli reagovat také v botanické zahradě, kde se osvědčila kombinace dostatečné zálivky a stínění, které může pomoci zejména menším dřevinám. V areálu dobře snáší vysoké teploty rostliny ze středozemí, severoamerické polopouště a výsadby na skalkách v Ornamentální zahradě.

Vedra po celý srpen

„Situace v naší botanické zahradě je o to těžší, že zahrada stojí na velmi propustných štěrkopíscích. Voda se v těchto substrátech neudrží, proto je třeba zalévat denně. Upřednostněny jsou dřeviny, které vyžadují více půdní vlhkosti a dřeviny čerstvě zasazené. Vodní deficit začíná být však vidět i na dřevinách, které jsou k suchu relativně odolné,“ uvedli kurátoři botanické zahrady Petr Hanzelka a Tomáš Vencálek.

Nadprůměrně teplé počasí v Česku vydrží zřejmě celý srpen. Největší vedra budou první dva týdny a koncem srpna se bude pozvolna ochlazovat. Velmi teplé počasí je v celé Evropě a vlna veder by měla i nadále vydržet. Kvůli suchu platí varování před nebezpečím vzniku požárů, a to zejména v severní polovině Čech a na jižní Moravě.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!