15. ledna 2010 18:24 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Velký zadek a silná stehna chrání lidské srdce, ujišťují vědci

Z Ameriky k nám přišla nová móda - zvětšování pozadí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z Ameriky k nám přišla nová móda - zvětšování pozadí. | foto: Shutterstock

LONDÝN Mohutnější zadek, boky a stehna jsou prý pro jejich majitele dobrým znamením. Podle britských expertů je chrání před srdečními chorobami a metabolickými problémy.

Tuk v hýždích bojuje proti škodlivým mastným kyselinám a obsahuje
protizánětlivé látky, které brání vytváření krevních sraženin, uvádějí
britští vědci v časopise International Journal of Obesity. Lepší je mít tuk na zadku než v pase, kde už tuto ochranu neposkytuje, dodávají.

Vědci uvedli, že mít příliš málo tuku v hýždích může vést k vážným
metabolickým problémům, jako je Cushingův syndrom, což je endokrinní porucha způsobená vysokou hladinou kortizolu v krvi.

Je dokázáno, že tuk ve stehnech a v zadku je mnohem těžší shodit než tuk v pasu. I když to může znít neuvěřitelně, je to skutečně prospěšné, protože když se tuk rychle odstraňuje, uvolňuje se hodně cytokinů, které provokují zánět v těle. Cytokiny jsou spojovány s kardiovaskulárními nemocemi a diabetem.

Při pomalejším spalování tuků v oblasti zadku se tvoří více hormonu
adiponektinu, který chrání tepny a zajišťuje lepší kontrolu krevního cukru a spalování tuků.

Důležitý je tvar
Naopak příliš velké množství tuku v oblasti žaludku, tedy u lidí typu
"jablko", zvyšuje riziko diabetu a srdečních onemocnění. "Důležitý je tvar a to, kde je tuk uložen," řekl Konstantinos Manolopoulos z Oxfordu. "Tuk v zadku a hýždích je pro člověka dobrý, ale na břiše je to špatné."

Fotini Rozakeas z British Heart Foundation řekl, že výzkum pomohl lépe pochopit, jak tuky působí v těle, aby bylo možné najít nové přístupy ke snížení rizika srdečních a oběhových nemocí. "Když máte nadváhu, jste obézní nebo když máte velký objem v pase, který se zvyšuje, musíte změnit životní styl, to znamená stravovat se zdravěji a mít pravidelnou fyzickou aktivitu, aby se snížilo riziko srdečních nemocí," řekl.

ČTK, Lidovky.cz