Úterý 22. září 2020svátek má Darina 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Afričanky prahnou po větším pozadí. Mohou za to celebrity

Dámské pozadí – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dámské pozadí – ilustrační foto | foto: Shutterstock

ATLANTA Některé ženy by udělaly cokoli, aby se zbavily každého dekagramu navíc. Ovšem v některých zemích je velké pozadí tak žádoucí, že díky touze po velkém zadku vzkvétá celé průmyslové odvětví krémů, chirurgických zákroků i „push-up“ vycpávek. Americká společnost plastických chirurgů tak například rok 2015 označila za „rok hýždí“.

„V některých společenských kruzích je to jako: ‚Ty sis ještě nenechala udělat zadek? Jsi normální?‘“ vysvětluje doktor Stanley Okoro, který jako plastický chirurg pracuje v americké Atlantě a nigerijském Lagosu. Do Nigérie jezdí každé dva měsíce a během doby, kterou tam stráví, dělá čtyři až šest operativních zvětšení a zvednutí hýždí týdně. Každá operace trvá šest až osm hodin a Okoro bývá zaneprázdněn až do pozdní noci.

„Někdy jsem na sále do jedné do rána. Je to vyčerpávající,“ říká Okoro, podle něhož jsou největším zdrojem zvýšení zájmu o operaci hýždí bezpochyby sociální média. „Jde o kombinaci zvýšené popularity Kim Kardashianové, která je známá svým vyklenutým pozadím, společně s rostoucí popularitou sociálních médií,“ souhlasí newyorský plastický chirurg Matthew Schulman, jehož citoval server CNN.

„Lidi žene tlak na to, abychom vypadali dobře,“ dodává Okoro. V Nigérii se o touhu po dokonalém zadku stará mohutný filmový průmysl, který je často v odvolávce na Hollywood či indický Bollywood označován jako „Nollywood“. Rozrůstající se střední třída podstatně přispěla k růstu zájmu o plastické operace, které kdysi bývaly zakázaným odvětvím, nejen v Nigérii, ale například i v Ghaně. Svou roli sehrála i dostupnost chytrých telefonů a přístup k sociálním médiím.

Zadek (ilustrační foto)

Počet vyškolených a certifikovaných plastických chirurgů v Nigérii vystoupil za posledních pět let na současných zhruba 100 profesionálů, říká nigerijský chirurg a generální tajemník Nigerijského svazu plastických, rekonstruktivních a estetických chirurgů doktor Ojochide Ebune. „Prosperita pacientů začíná stoupat. Během příštích let se plastická chirurgie stane běžnou součástí života v Nigérii i dalších částech Afriky,“ dodává Ebune, podle něhož poptávka přichází hlavně z kosmopolitnějších měst, jako je Lagos nebo Abuja.

V jihoafrickém Johannesburgu se rozrůstá trend „operace a safari“, který láká klienty na zákroky plastické chirurgie spojené s výletem do přírodních parků. Podle majitelky jedné z klinik Lorraine Melvillové přijíždí řada klientů ze zahraničí, včetně například Angoly, Tanzanie, Keni či Ghany, kde se rostoucí ekonomika stará také o vzestup střední třídy.

Zpackané zadky

Pro ty, kdo si operaci nemohou dovolit, existují levnější alternativy v podobě pilulek a krémů. Doktor Okoro ale nabádá k obezřetnosti, protože jejich obsah může být nejasný a účinky neprokázané. Koneckonců opatrnost je potřeba i při výběru správného chirurga pro zákrok prováděný v citlivé oblasti hýždí.

Schulman, k němuž přichází řada pacientů s prosbou, aby napravil zpackaný zákrok někoho jiného, doporučuje, aby zájemci vždy vybírali jen řádně kvalifikované a certifikované lékaře, kteří dělají alespoň šest podobných zákroků týdně a mohou ukázat více než 100 fotografií vlastních pacientek „před a po“.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!