4. prosince 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Většina Irů schvaluje potrat. Pokud matce hrozí smrt

Antikoncepce - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antikoncepce - ilustrační foto | foto: Shutterstock

DUBLIN Většina lidí v Irsku chce novou legislativu, která by za určitých podmínek umožňovala potraty. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění.

Informoval o něm server BBC.

Šlo o jeden z prvních takových průzkumů po nedávné smrti ženy, která zemřela v irské nemocnici poté, co jí lékaři potrat nepovolili, ačkoli těhotenství ohrožovalo její život.

Podle průzkumu společnosti Red/C pro list Sunday Business Post by osm z deseti obyvatel Irska podpořilo zákon, který by umožňoval provést potrat v případě ohrožení života matky, a to včetně sebevraždy. Deset procent z asi tisícovky dotázaných by bylo proti. Zbývající respondenti se nedokázali rozhodnout.

"Byla by naživu"

Jednatřicetiletá Indka Savita Halappanavarová byla v říjnu přijata do nemocnice v Galway na západě Irska. Tam později zemřela na otravu krve poté, co v 17. týdnu těhotenství spontánně potratila. Její rodina tvrdí, že potrat jí nebyl povolen. V opačném případě by prý ještě byla naživu.

ČTĚTE VÍCE:

Irská vláda uvažuje o zavedení nové legislativy týkající se potratů.

Rozhodnutí by mělo být známo do Vánoc. Podle BBC je pravděpodobné, že se pro nová právní opatření nakonec rozhodne. Až rok by však mohlo trvat jejich schvalování v parlamentu.

Lidovky.cz, ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz