Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Výsledky testu: muž hospitalizovaný na Bulovce ebolu nemá

Charakteristický tvar viru ebola. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Charakteristický tvar viru ebola. | foto: Reuters

PRAHA Muž hospitalizovaný od čtvrtka v pražské Nemocnici Na Bulovce ebolu nemá. Podezření na tuto smrtelnou nemoc vyvrátil test v Německu, potvrdil ČTK předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) po jednání pracovního štábu epidemiologické komise ocenil fungování systému, který je nastaven na boj s nemocí, i postup Bulovky, která pro ochranu ostatních pacientů evakuovala dvě patra infekčního pavilonu.

„Jsem velmi rád, že podezření na nákazu ebolou laboratorní testy nepotvrdily. Nicméně situace velmi dobře prověřila systém od prvotního hlášení podezření z terénu až po hospitalizaci v nemocnici,“ řekl novinářům ministr.

ČTĚTE TAKÉ

Podezření na nákazu měli zdravotníci u českého podnikatele, který se před zhruba třemi týdny vrátil z Monrovie v Libérii. Na lékaře se obrátil kvůli horečkám, jiné příznaky eboly ale nevykazoval.

Muž má zřejmě malárii

Ředitelka Bulovky Andrea Vrbovská uvedla, že do nemocnice byl muž převezen speciální sanitkou ve čtvrtek, posádka měla ochranné pomůcky, vzhledem k vyhodnocení stavu nebyl při převozu pacient v biovaku. Podle ředitelky byl posléze umístěn do bioboxu a pečoval o něj lékař a dva zdravotníci v bezpečnostních skafandrech. Nemocnice preventivně evakuovala a poté téměř hermeticky uzavřela dvě patra infekční kliniky. V té době ještě nebylo jasné, co je důvodem pacientových obtíží, podle dosavadního průběhu má zřejmě malárii. Po vyvrácení podezření na ebolu začal dostávat antimalarika a antibiotika.

„Jakmile ráno přišly negativní výsledky testů, vrátila se Bulovka do normálního provozu,“ dodala ředitelka.

Hlavní hygienik Vladimír Valenta doplnil, že při čekání na výsledky testů epidemologové prověřili všechny kontakty pacienta, tedy rodinu i další pacienty, s nimiž se mohl setkat po příjezdu do nemocnice. Nikdo z rodiny příznaky nemoci neměl. Infekční se stává pacient až 21 dní po nákaze, kdy se objeví první příznaky.

Ministr chce ještě prověřit připravenost záložního pracoviště v Těchoníně, kde je armádní nemocnice. „Budeme projednávat v pondělí na ústřední epidemiologické komisi a ve středu na bezpečnostní radě státu, aby bylo provedeno cvičení i s aktivním zapojením Těchonína,“ řekl ministr.

Už v polovině září hygienici a zdravotníci prověřovali možný výskyt eboly v Česku u afrického studenta v Pardubicích. U mladíka se totiž po návratu od přítelkyně z Konga, kde se virus šíří, objevily horečky. Ebolu ale následně hygienici vyloučili.

Kvůli ebole zasedne bezpečnostní rada státu

Bezpečnostní rada státu, jejímž úkolem je koordinovat kroky v případě ohrožení země, se kvůli šíření eboly sejde ve středu odpoledne. Oznámil to tiskový odbor Úřadu vlády. Zdravotníci prověřovali možný výskyt eboly v Česku už dvakrát, v obou případech tuto smrtelnou nemoc vyloučili.

Kromě eboly se členové rady budou věnovat ještě strategii kybernetické bezpečnosti Česka do roku 2020 a plánem reakce na důsledky ukrajinsko-ruské krize. Posoudí také hmotné rezervy státu, koncepci boje proti organizovanému zločinu a ochranu kritické infrastruktury.

  • Ebola se letos začala rychle šířit v Africe.
  • Onemocnění má vysokou úmrtnost, v průměru 60 procent nakažených zemře.
  • Podle informací Světové zdravotnické organizace (WHO) činil k 5. říjnu počet obětí ve třech nejhůře zasažených zemích, tedy Libérii, Sieře Leone a Guineji, 3879 lidí, přičemž nakaženo jich bylo celkem 8033.
,

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Advantage Consulting, s.r.o.
MISTR VÝROBY DOBROT - JEN 2 SMĚNY (35.-40.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč