Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výsledky testu: muž hospitalizovaný na Bulovce ebolu nemá

USA

  7:55aktualizováno  15:22
PRAHA - Muž hospitalizovaný od čtvrtka v pražské Nemocnici Na Bulovce ebolu nemá. Podezření na tuto smrtelnou nemoc vyvrátil test v Německu, potvrdil ČTK předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) po jednání pracovního štábu epidemiologické komise ocenil fungování systému, který je nastaven na boj s nemocí, i postup Bulovky, která pro ochranu ostatních pacientů evakuovala dvě patra infekčního pavilonu.

Charakteristický tvar viru ebola. foto: Reuters

„Jsem velmi rád, že podezření na nákazu ebolou laboratorní testy nepotvrdily. Nicméně situace velmi dobře prověřila systém od prvotního hlášení podezření z terénu až po hospitalizaci v nemocnici,“ řekl novinářům ministr.

ČTĚTE TAKÉ

Podezření na nákazu měli zdravotníci u českého podnikatele, který se před zhruba třemi týdny vrátil z Monrovie v Libérii. Na lékaře se obrátil kvůli horečkám, jiné příznaky eboly ale nevykazoval.

Muž má zřejmě malárii

Ředitelka Bulovky Andrea Vrbovská uvedla, že do nemocnice byl muž převezen speciální sanitkou ve čtvrtek, posádka měla ochranné pomůcky, vzhledem k vyhodnocení stavu nebyl při převozu pacient v biovaku. Podle ředitelky byl posléze umístěn do bioboxu a pečoval o něj lékař a dva zdravotníci v bezpečnostních skafandrech. Nemocnice preventivně evakuovala a poté téměř hermeticky uzavřela dvě patra infekční kliniky. V té době ještě nebylo jasné, co je důvodem pacientových obtíží, podle dosavadního průběhu má zřejmě malárii. Po vyvrácení podezření na ebolu začal dostávat antimalarika a antibiotika.

„Jakmile ráno přišly negativní výsledky testů, vrátila se Bulovka do normálního provozu,“ dodala ředitelka.

Hlavní hygienik Vladimír Valenta doplnil, že při čekání na výsledky testů epidemologové prověřili všechny kontakty pacienta, tedy rodinu i další pacienty, s nimiž se mohl setkat po příjezdu do nemocnice. Nikdo z rodiny příznaky nemoci neměl. Infekční se stává pacient až 21 dní po nákaze, kdy se objeví první příznaky.

Ministr chce ještě prověřit připravenost záložního pracoviště v Těchoníně, kde je armádní nemocnice. „Budeme projednávat v pondělí na ústřední epidemiologické komisi a ve středu na bezpečnostní radě státu, aby bylo provedeno cvičení i s aktivním zapojením Těchonína,“ řekl ministr.

Už v polovině září hygienici a zdravotníci prověřovali možný výskyt eboly v Česku u afrického studenta v Pardubicích. U mladíka se totiž po návratu od přítelkyně z Konga, kde se virus šíří, objevily horečky. Ebolu ale následně hygienici vyloučili.

Kvůli ebole zasedne bezpečnostní rada státu

Bezpečnostní rada státu, jejímž úkolem je koordinovat kroky v případě ohrožení země, se kvůli šíření eboly sejde ve středu odpoledne. Oznámil to tiskový odbor Úřadu vlády. Zdravotníci prověřovali možný výskyt eboly v Česku už dvakrát, v obou případech tuto smrtelnou nemoc vyloučili.

Kromě eboly se členové rady budou věnovat ještě strategii kybernetické bezpečnosti Česka do roku 2020 a plánem reakce na důsledky ukrajinsko-ruské krize. Posoudí také hmotné rezervy státu, koncepci boje proti organizovanému zločinu a ochranu kritické infrastruktury.

  • Ebola se letos začala rychle šířit v Africe.
  • Onemocnění má vysokou úmrtnost, v průměru 60 procent nakažených zemře.
  • Podle informací Světové zdravotnické organizace (WHO) činil k 5. říjnu počet obětí ve třech nejhůře zasažených zemích, tedy Libérii, Sieře Leone a Guineji, 3879 lidí, přičemž nakaženo jich bylo celkem 8033.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!