Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

VZP proplatila letos za léčení v cizině přes 1,3 milionu korun

Nemocnice, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemocnice, ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Přes 1,3 milionu korun proplatila Všeobecná zdravotní pojišťovna v prvním pololetí za ošetření v cizině klientům, jimž tamní lékaři odmítli poskytnout bezplatně péči na základě evropského průkazu. Nejvíc, tedy 352.000 korun, bylo za léčení v Německu a 128.300 korun na Slovensku.

ČTK to řekl mluvčí VZP Oldřich Tichý. Loni za celý rok proplatila VZP těmto klientům 3,183 milionů korun.

"Pokud musejí čeští turisté zaplatit v cizině za péči hrazenou z veřejného zdravotního pojištění, je to v rozporu s předpisy. Pokud si ale nechají vystavit účet, VZP jim platby refunduje," uvedl s tím, že kdo chce problémům předejít, měl by mít cestovní zdravotní připojištění. Stejná doporučení dávají zaměstnanecké zdravotní pojišťovny, které také refundují svým klientům platby za péči v cizině.

Pláž - ilustrační

Letos za prvních šest měsíců bylo podle Tichého přinuceno v zahraničí zaplatit zdravotní péči 465 pojištěnců VZP, nejvíc na Slovensku, 127. Loni za celý rok muselo zaplatit hotově 983 pojištěnců, nejvíc na Slovensku, 303, nejvyšší vrácená částka byla za léčení ve Španělsku, 831.900 korun.

Klient má nárok na refundaci

Tichý připomněl, že s Evropským průkazem zdravotního pojištění EHIC by měli mít lidé v zahraničí ve státních zdravotnických zařízeních bezplatně stejnou péči jako tamní obyvatelé. Pokud museli zaplatit, měli by si uchovat potvrzení o platbě a lékařskou zprávu. Po návratu stačí vyplnit v kterékoli pobočce VZP žádost o refundaci.

Pokud si pojištěnec nechá výdaj refundovat podle českých předpisů, vše je vyřízeno do 30 dnů, většinou ale dostane méně, než kolik vydal. Pokud požádá o refundaci podle zahraničních předpisů, VZP nejprve zjistí, kolik by tamní pojišťovna hradila svému pojištěnci. Trvá to déle, ale výsledná částka bývá vyšší.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....