Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Zotavení těla po poslední cigaretě trvá léta, ale vyplatí se

Kouření. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kouření. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Zotavení těla po poslední cigaretě může trvat i několik let, podle odborníků na odvykání kouření se ale jednoznačně vyplatí. Každá vykouřená cigareta krátí život o pět minut. V Česku na následky kouření umírá denně 65 lidí, ročně víc než 23 000. Kouří třetina dospělých, devět z deseti kuřáků se někdy snažilo přestat.

Už 20 minut po poslední cigaretě se začne tělo ozdravovat - klesne hladina oxidu uhelnatého v krvi. Ovlivňuje krevní barvivo hemoglobin, a odebírá tak tkáním životodárný kyslík. Další změna nastane po 14 dnech. Začne zvolna klesat riziko infarktu. Za další měsíc se zlepší funkce plic, a kuřákovi se lépe dýchá.

Po jednom roce bez cigarety mají bývalí kuřáci o polovinu nižší riziko ischemické choroby srdeční než lidé, kteří kouří dál. Hrozící infarkt je částečně zažehnán, bývalý kuřák ale stále nemá vyhráno. Důležité je vytrvat, zdůrazňují odborníci.

Kouření totiž ovlivňuje stav srdce a cév i několik let po poslední cigaretě. Zvyšuje krevní tlak a poškozuje výstelku cév. Kompletní obnovení výstelky může trvat řadu let. Aby se vyrovnalo riziko mezi bývalým kuřákem a člověkem, který nikdy nekouřil, potřebuje kuřákovo tělo na regeneraci zhruba 15 až 20 let. Teprve po této době je na tom kuřákovo srdce stejně jako srdce nekuřáka.

Se srdečními a cévními obtížemi souvisí i riziko vzniku cévní mozkové příhody. Klesá na polovinu po pěti letech od poslední cigarety.

Plíce potřebují na regeneraci mnohem víc času než srdce a cévy. Je to dáno tím, že plíce přicházely do kontaktu s cigaretovým kouřem přímo. Doba nutná pro pokles rizika se tak počítá na deset až 15 let. Teprve pak riziko klesne zhruba na polovinu.

Podobné to je podle informací na internetu i s dalšími nádory, k nimž může kouření přispívat, jako je rakovina močového měchýře, ledvin, jazyka a hrtanu. Riziko klesá až po 10 letech od poslední vykouřené cigarety.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...