Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Zotavení těla po poslední cigaretě trvá léta, ale vyplatí se

Kouření. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kouření. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Zotavení těla po poslední cigaretě může trvat i několik let, podle odborníků na odvykání kouření se ale jednoznačně vyplatí. Každá vykouřená cigareta krátí život o pět minut. V Česku na následky kouření umírá denně 65 lidí, ročně víc než 23 000. Kouří třetina dospělých, devět z deseti kuřáků se někdy snažilo přestat.

Už 20 minut po poslední cigaretě se začne tělo ozdravovat - klesne hladina oxidu uhelnatého v krvi. Ovlivňuje krevní barvivo hemoglobin, a odebírá tak tkáním životodárný kyslík. Další změna nastane po 14 dnech. Začne zvolna klesat riziko infarktu. Za další měsíc se zlepší funkce plic, a kuřákovi se lépe dýchá.

Po jednom roce bez cigarety mají bývalí kuřáci o polovinu nižší riziko ischemické choroby srdeční než lidé, kteří kouří dál. Hrozící infarkt je částečně zažehnán, bývalý kuřák ale stále nemá vyhráno. Důležité je vytrvat, zdůrazňují odborníci.

Kouření totiž ovlivňuje stav srdce a cév i několik let po poslední cigaretě. Zvyšuje krevní tlak a poškozuje výstelku cév. Kompletní obnovení výstelky může trvat řadu let. Aby se vyrovnalo riziko mezi bývalým kuřákem a člověkem, který nikdy nekouřil, potřebuje kuřákovo tělo na regeneraci zhruba 15 až 20 let. Teprve po této době je na tom kuřákovo srdce stejně jako srdce nekuřáka.

Se srdečními a cévními obtížemi souvisí i riziko vzniku cévní mozkové příhody. Klesá na polovinu po pěti letech od poslední cigarety.

Plíce potřebují na regeneraci mnohem víc času než srdce a cévy. Je to dáno tím, že plíce přicházely do kontaktu s cigaretovým kouřem přímo. Doba nutná pro pokles rizika se tak počítá na deset až 15 let. Teprve pak riziko klesne zhruba na polovinu.

Podobné to je podle informací na internetu i s dalšími nádory, k nimž může kouření přispívat, jako je rakovina močového měchýře, ledvin, jazyka a hrtanu. Riziko klesá až po 10 letech od poslední vykouřené cigarety.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!