Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Zvýšený tlak, nervozita. Tak tělo reaguje, když dáme mobil z ruky

Mobilní telefon (ilustrační foto)

Mobilní telefon (ilustrační foto) foto: Shutterstock

PAŘÍŽ - Když doktorand na Missourské univerzitě Russell Clayton obědval se svou přítelkyní, překvapilo ho, jak rychle od něho utíkala pryč, protože si zapomněla mobil. To ho přivedlo na myšlenku studovat pocity až panické úzkosti, jež se zmocňují některých lidí, když u sebe nemají tyto malé předměty, které se zjevně staly nepostradatelnými.
  6:06

Ve studii nazvané Dopady separace od mobilu na poznávací funkce, emoce a fyziologii, která byla zveřejněna letos v lednu na americkém internetovém serveru Science Daily, se zaměřil na takzvanou nomofobii. Toto slovo vzniklo z anglického „no mobile phobia“, tedy fobie z toho, že člověk u sebe najednou nemá mobil, na který je zvyklý. Jak uvádí francouzský list Le Figaro, Clayton dospěl ke dvěma závěrům:

1. Mobilní telefon je jakýmsi prodloužením nás samých, podobně jako sonar u některých zvířat.

2. Osoba zbavená svého mobilu trpí nomofobií a má pocit, že ztratila část sebe sama. To může mít negativní dopady na její mentální výkonnost.

Vyšší tlak bez mobilu v ruce

Clayton se svým týmem využil pro svůj výzkum 208 studentů žurnalistiky, jimž namluvil, že potřebuje vyzkoušet nový bezdrátový tenzimetr. Měřil jim krevní tlak a přitom jim zadal úkol, aby sestavili seznam 50 amerických států. V polovině výzkumu jim oznámil, aby si odložili mobil, protože by mohl narušovat funkci tenzimetru. Pak je vyzval, aby začali s testem znovu od začátku.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokaždé, když účastníci výzkumu zůstali bez mobilu, konstatovali u nich vědci značné zvýšení úzkosti a krevního tlaku, zrychlení srdečního tepu a snížení výkonnosti. Studenti se cítili psychicky oslabeni.

Neustále dostupní

Podobné stavy úzkosti již byly zjištěny v roce 2013 ve studii britské společnosti YouGov, která se tímto jevem zabývala pět let. Zjistila přitom, že:

1. Více než polovina Britů (53 procent) přiznala, že pociťuje úzkost, jestliže se ocitne bez mobilu nebo když ho má vypnutý.

2. Stejně tak více než polovina dotázaných (55 procent) tvrdila, že potřebuje mít neustálý kontakt s rodinou nebo přáteli.

3. Deset procent sledovaných osob uvádělo, že musejí být kvůli pracovním povinnostem neustále dostupní.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!