29. května 2014 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Hesla, jména, telefony. Co dělat, když začne stávkovat paměť

Zapomínáme všechno možné, někdy i děti ve školce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zapomínáme všechno možné, někdy i děti ve školce | foto: Richard Cortéz

Zapomínáme hesla, jména lidí, u bankomatů marně přemítáme, jaké PIN zadat. Běháme po ulicích a ani za nic si nemůžeme vzpomenout, kam jsme postavili auto. Neznáme vlastní telefonní číslo, natožpak čísla svých protějšků a dětí. Stále více spoléháme na elektronické mozky, stále méně na vlastní hlavu. A paměť trpí.

Osmdesátá léta minulého století byla dobou, která si libovala v nejrůznějších předpovědích budoucnosti lidstva po blížícím se konci milénia. Literatura z oblasti science-fiction chrlila vize o dobytí Marsu, vývoji umělé inteligence, setkání s mimozemskou civilizací.

A v jednom sborníku podobné literatury, kterou tehdy kluci hltali, se objevila krátká, nenápadná povídka, jejíhož autora si bohužel už autor tohoto článku nepamatuje. Popisuje ale unikátní objev horolezecké výpravy, která někdy kolem roku 2050 najde vysoko v horách zapomenutého poustevníka se znalostí velké násobilky. Poustevník umí zpaměti okamžitě odpovědět na otázku, kolik je třeba 9 krát 17. To je schopnost, která ve třetím tisíciletí vzbuzuje v lidech naprostý úžas. K čemu potřebuje člověk umět velkou násobilku, když za něj počítají kalkulačky, telefony a počítače?

Bez paměti mizíme

Ačkoli třicet let stará povídka byla psána s nadsázkou, podle mnohých odborníků autorova vize společnosti, která už si nepotřebuje nic pamatovat, není až tak nereálná. Paměť jako by se v éře moderní výpočetní techniky stávala jaksi přebytečnou.
„Naučili jsme se žít s představou, že když si něco nepamatujeme, vždycky to rychle dokážeme najít, možnosti pro získání informací jsou neomezené. Jenže to je podle mého názoru špatně,“ říká vysokoškolský učitel matematiky Jan Zahradník. Dodává, že výcvik paměti nepředstavuje jen nenáviděné biflování, ale slouží k uchování myšlenek a postupů, jejichž znalost dotváří osobnost člověka. „To, co mám v hlavě, mi nikdo nevezme. A nikdy nevíme, kdy se to může hodit,“ říká Zahradník.

PSALI JSME:

Už slavný americký spisovatel Mark Twain (1835–1910) považoval paměť za neprávem opomíjenou součást osobnosti, kterou ani schopnost kreativity a okamžitého úsudku nikdy nedokáže úplně nahradit. „Jsme tím, co si pamatujeme. Bez paměti mizíme, přestáváme existovat, naše minulost je vymazána, a přece věnujeme paměti jen málo pozornosti, kromě případů, kdy nás opustí. Děláme strašně málo k jejímu procvičení, živení, posilování a ochraně,“ napsal Twain v 19. století.

Co by asi říkal o 150 let později, v době, kdy lidé místo ukládání informací do vlastního mozku masově spoléhají na mozky elektronické? Úroveň paměťových návyků se změnila. „Potenciál paměti je stále stejný, ale v dnešní době na ni působí řada negativních faktorů, které ji objektivně zhoršují,“ říká Jakub Pok, majitel pražské Školy paměti. Osobně se jako lektor setkává s několika typy zájemců o výcvik paměťových dovedností, z nichž velmi početnou skupinu představují lidé střední generace, zděšení z toho, že si někdy nedokážou zapamatovat ani naprosto základní informace.

Básnička ze školy

Služby odborníků vyhledala například čtyřicetiletá úřednice Jana poté, co zapomněla dítě ve školce. „Stydím se za to. Manžel mi ještě ráno zdůrazňoval, že musím vyzvednout syna, ale já to prostě nějak z hlavy vytěsnila,“ říká Jana, která si nepřeje zveřejnit jméno. Teprve po příjezdu z práce domů zjistila, že jí „něco“ chybí...

pokračování článku
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.