Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Energy drinky mohou i ublížit. Pozor na míchání s alkoholem

Zdraví

  6:58
Plechovka energetického nápoje zlepší výkon manažera, sportovce i vědce. Co se ale stane, pokud to s energy drinky přeženeme nebo je smícháme s alkoholem? Našemu srdci se to rozhodně líbit nebude.
Energetický nápoj - ilustrační foto

Energetický nápoj - ilustrační foto foto: Shutterstock

Energetické nápoje se staly oblíbenými legálními stimulanty jednadvacátého století. Na rozdíl od nelegálních drog je není potřeba pokoutně shánět. Nemusíme pro ně dokonce ani do lékárny jako pro výživové doplňky. Ke koupi se nabízejí v chladicích boxech každého supermarketu stejně jako voda nebo limonády.

Při nerozumném užívání přitom mohou dokonce i zabít. Energetické nápoje patří mezi oblíbené „povzbuzováky“ přepracovaných manažerů, studentů i sportovců. Pijí se ale i na diskotékách a v barech.

„Energy drinky si dávám běžně. Když se potřebuji učit dlouho do noci nebo vydržet svěží v práci. A na diskotéce red bull s vodkou, to je klasika,“ říká Lenka, která energetické nápoje považuje jen za další z výživových doplňků, kterým říká „zlepšováky života“.
Přestože povzbuzující nápoje nepije pravidelně, někdy jich prý „dá“ i deset za den. Hlavně v pátek, kdy se zdá pracovní doba po náročném týdnu dlouhá a večer navazuje obvyklá zábava spojená s konzumací alkoholu.

Třikrát více kofeinu

Kromě kofeinu zajišťují povzbuzující účinky těchto nápojů na lidský organismus především cukry. Vedle toho v nich najdeme i další látky, které i když nejsou tak zásadní, mají povzbuzovat organismus k vyššímu výkonu. Ačkoli je složení jednotlivých energetických nápojů různé, stálicemi mezi přísadami je zejména taurin a guarana, tedy látky, které najdeme i ve výživových doplňcích z lékárny. Některé drinky se snaží evokovat pro zdraví blahodárný účinek přídavkem vitaminů B či různých rostlinných výtažků, jako je yerba maté nebo ženšen.

Povzbuzovačem číslo jedna zůstává ale v každém z nápojů právě koňská dávka kofeinu. Ta bývá až třikrát vyšší než v hrnku běžné kávy a do organismu se vstřebává prakticky okamžitě po konzumaci. V lidském těle se pak dějí divy.

ČTĚTE TAKÉ:

„Dochází ke stimulaci nervové soustavy, oddaluje se únava, zvyšuje koncentrace a zbystřuje myšlení. U většiny konzumentů nastupují také euforické účinky,“ říká nutriční terapeutka Daniela Matějíčková. Kromě centrální nervové soustavy působí nápoje také na oběhovou a dýchací soustavu. Kofein v kombinaci s ostatními látkami zrychluje tep, uvolňuje hladké svalstvo a rozšiřuje tepny. Díky působení na nervový systém také dočasně zrychluje metabolismus a odbourává tuky.

„Pokud zdravý člověk občas vypije jeden nebo maximálně dva energetické nápoje denně, není to sice ideální, bezprostřední nebezpečí jeho tělu ale nehrozí,“ říká Matějíčková. Výbušná nálož vznikne podle ní teprve ve chvíli, kdy energetický nápoj smícháme s alkoholem.

Hlavním nebezpečím této směsi je, že potlačuje symptomy opilosti. Kofein a další stimulanty v energetickém nápoji povzbuzují, zatímco alkohol působí opačně a organismus utlumuje,“ dodává. Zjednodušeně si tento mix můžeme představit jako jízdu v autě, při níž současně přidáváme plyn a šlapeme na brzdu.

Sladká chuť většiny energetických nápojů navíc přebíjí chuť alkoholu, takže ji konzument téměř nevnímá. Člověk se tak nejen podstatně rychleji opije, ale navíc si připadá relativně střízlivý. „Když si dám jenom alkohol nebo běžný míchaný drink, brzy odpadnu, po vodce s energy drinkem jsem ale fit a vydržím pařit až do rána, i když mám za sebou kvartální uzávěrku v práci a zkoušku ve škole,“ pochvaluje si Lenka.

Alkoholikem snadno a rychle

Kromě potlačených symptomů opilosti kombinace energetických nápojů s alkoholem zvyšuje riziko vzniku alkoholismu. Potvrdil to mimo jiné výzkum Centra pro zdraví na univerzitě v americkém Marylandu.

 Při výzkumu vědci zkoumali závislost na alkoholu a konzumaci energetických nápojů na vzorku více než tisícovky studentů ve věku od dvaceti do třiadvaceti let. Zjistili, že lidé, kteří pijí energetické nápoje minimálně jednou týdně, vykazují vyšší riziko vzniku závislosti na alkoholu. Kromě toho začínají s pitím v mladším věku a zkonzumují více alkoholických nápojů než ti, kdo si dopřávají energetické nápoje zřídka nebo vůbec.
 Nebezpečí popíjení koktejlů s alkoholem a stimulanty přináší ještě jedno závažné riziko. Díky tomu, že kofein spolu s dalšími stimulačními látkami potlačuje pocit opilosti, může u konzumentů snadněji dojít k nežádoucímu společenskému chování, jako je řízení auta v opilosti, nebo dokonce sebevražda.

Podle výsledků studie Forest University v Severní Karolíně, která zkoumala účinky kombinace alkoholu a stimulantů na více než čtyřech tisícovkách studentů, je u konzumentů nebezpečných koktejlů až dvakrát vyšší pravděpodobnost život ohrožujícího chování.

Srdce bije na poplach

Vznik alkoholismu nebo nebezpečí rizikového chování způsobeného neuvědomováním si opilosti bohužel nejsou jedinými nebezpečími. Ještě závažnější je fakt, že se celosvětově objevují takzvané syndromy náhlé smrti mladých lidí, kteří svou životní pouť končí na diskotékách, aniž by předtím požili drogy nebo smrtelnou dávku alkoholu. Příčinou smrti je zástava srdce, které nezvládlo svou zvýšenou činnost.

 Po vypití energetického nápoje s vysokým obsahem kofeinu a taurinu se totiž výrazně zvýší frekvence srdečních kontrakcí. Účinky těchto nápojů na srdeční činnost zkoumali loni vědci z univerzity v německém Bonnu pomocí magnetické rezonance. Dobrovolníci prošli vyšetřením magnetickou rezonancí před vypitím energetického nápoje s průměrným množstvím kofeinu a taurinu a hodinu po vypití.

Při srovnání výsledků „před“ a „po“ objevili vědci výrazné zvýšení činnosti levé srdeční komory, která má za úkol pumpovat okysličenou krev do aorty, odkud dále putuje do celého těla. Celkem jednoduše se tak může stát, že přetížená aorta nápor krve nezvládne a vlivem jejího tlaku praskne.

Autoři studie varují, že zmíněný účinek na srdeční činnost se může snadněji stát fatálním nejen v kombinaci s alkoholem, ale také se sportovní činností. Při ní je totiž srdce automaticky vystaveno větší zátěži. Právě sportovci byli zpočátku hlavními uživateli těchto nápojů, než se masově rozšířily mezi běžnou populaci.

Potřebujete povzbudit?

Nejoblíbenějšími doplňky posledních let jsou stimulanty. Setkáme se s nimi nejen v energetických nápojích, ale i v kapslích z lékárny. Vyskytují se také v běžně dostupných nápojích a potravinách, jako je káva, čaj nebo čokoláda. Jejich cílemje odstranit únavu a dodat energii.

Kofein Kofein je nejoblíbenějším a nejúčinnějším stimulantem. Konzumujeme ho nejen v kávě, ale i v energetických nápojích nebo tabletách. Hlavním zdrojem kofeinu jsou kávové boby kávovníku arabského, obsažen je ale i v čajovníku. Malé množství kofeinu se nachází také ve fazolích.

Taurin V energetických nápojích a tabletách má obvykle doprovázet účinky kofeinu. Zrychluje regeneraci organismu a zlepšuje efektivitu a hospodárnost srdeční činnosti. V přirozené formě se vyskytuje v kuřecím a krůtímmase, rybách, mléce, jogurtech, vejcích, ovesných vločkách nebo obilných klíčcích. Kromě toho si ho náš organismus sám vyrábí.

Přes polovinu dětí EU konzumuje energy drinky.

Guarana Výtažek z jihoamerické rostliny guarana má podobně povzbudivé účinky jako kofein, jehož působení dokáže prodloužit až o několik hodin. Kromě toho zesiluje účinky léků proti bolesti a mírní pocit hladu.

Co obsahují sportovní doplňky? Doplňky sportovní výživy s okamžitým účinkem mají obvykle zajistit přiměřené množství energie pro sportovní výkon. Kromě nich existují přípravky zajišťující růst a regeneraci svalů.

Proteiny (bílkoviny) Jsou zásadní pro růst svalové hmoty. Ovlivňují kvalitu, sílu a množství svalové hmoty. Skládají se z aminokyselin. Energetické tablety a gely Slouží pro zvýšení a udržení hladiny energie před fyzickou aktivitou, během ní a po ní. Jejich základem jsou sacharidy glukóza a fruktóza. Anabolizéry Podporují růst svalové hmoty a vytrvalosti tím, že zvyšují přirozenou produkci testosteronu. Získávají se údajně z extraktů různých rostlin. Jejich cílem je nahradit nelegální anabolika. Anabolika (anabolické steroidy) Jsou ve vrcholovém sportu zakázána. Obsahují hormony v čele s testosteronem, které mají zajistit růst svalové hmoty a zvýšení síly a vytrvalosti. Zároveň způsobují snižování hladiny tělesného tuku.

Autor: