Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Romové sdílejí na Facebooku selfie z práce. Reagují tak na Zemanovy výroky

Česko

  16:50
PRAHA - Slova prezidenta Miloše Zemana na hraně rasismu, která zazněla už minulý týden, rozlítila romskou komunitu. Krátce poté, co Evropské centrum pro práva Romů zveřejnilo otevřený dopis hlavě státu, vznikla na sociálních sítích neoficiální kampaň Romů žijících převážně v Česku. Hromadně teď na internet umisťují selfie z pracovišť.

Současný český prezident Miloš Zeman. foto: MAFRA - PETR TOPIČMAFRA

KABÁTOVÁ: Vývody nemám, pane Ovčáčku. A vy?

„Také se vám nelíbí, co o vás říká Miloš Zeman? Můžete mu poslat mail jedním kliknutím otevřený dopis Evropského centra pro práva Romů (celé znění textu najdete v boxu na konci článku - pozn. red.) nebo můžete přijmout výzvu Stefan Pongo a zahltit Facebook vašimi fotkami z práce!“ objevilo se na facebookové stránce serveru Romea.cz. 

Zdravice z práce

Zmíněný Stefan Pongo totiž rozzlobeně napsal: „Už nás nebaví, jak někteří tvrdí, že nepracujeme. Ok, tak zahltíme Facebook fotografiemi z práce. Posílejte mi, prosím, vaše pracovní fota“. 

Stovky Romů nyní sdílejí své fotky. Jde o pomyslné zdravice hlavě státu. Komentářů pod příspěvkem serveru se objevily zhruba už tři stovky. Lidé z Česka i ze zahraničí posílají fotky s komentáři. Nejčastěji jde o popis jejich profese. 

Prezidentovo prohlášení je projevem nenávisti, ohradilo se romské centrum proti Zemanovým výrokům

Mezi lidmi zapojenými do neoficiálního protestu vůči Zemanovi jsou nejrůznějšího povolání. Server Lidovky.cz kvůli ochraně osobních údajů nezveřejňuje jejich fotografie, příspěvek je ale stále dohledatelný na Facebooku. Svůj snímek připojila úřednice, zdravotní sestry, kameník, šéfkuchař, řezník, servírky, vedoucí prodejny, skladnice, stavbyvedoucí, dělníci či řidiči. Mnozí pracují v Británii, ale i v Irsku či Německu.

Zástupci romské menšiny tímto gestem reagovali na slova prezidenta. „Rozhodně nejsem přítelem komunismu, ale za komunismu Romové museli pracovat. A většinou pracovali jako kopáči, a když odmítli pracovat, byli označeni za osobu práce se štítící a šli do vězení,“ prohlásila hlava státu již minulé úterý v obci Kojetín. 

Miloš Zeman v Kojetíně.

„Kromě toho tam byl takový systém, že ty romské pracovní čety vedli opět Romové, kteří měli přirozenou autoritu, takže když v jejich týmu někdo nepracoval, tak ho zfackovali. Je to velmi humánní metoda a zpravidla se osvědčuje,“ dodal prezident.

Hrad nicméně považuje takové jednání za liché. „Jde jednoznačně o oběti dezinformace. To je, bohužel, v dnešní době častý jev. Pan prezident žádné protiromské nebo rasitické výroky, jak je mu dezinformátory podsouváno, nepronesl,“ napsal serveru Lidovky.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. 

Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) se toto pondělí v otevřeném dopise adresovaném Zemanovi ohradilo právě proti „rasistickým výrokům“ českého prezidenta o Romech. Jeho slova podle ERRC ohrožují demokratické hodnoty. I tuto kritiku ovšem Hrad odmítl.

V Česku je podle poslední zprávy o stavu romské menšiny kolem 240 tisíc Romů. Polovina z nich žije ve vyloučení v ghettech. Druhou polovinu tvoří romská inteligence a střední třída. Řada jejich příslušníků se i přes vyšší vzdělání, úspěch v práci, dostatečné příjmy a nezadluženost setkává s nesnášenlivostí a diskriminací jen kvůli svému romskému původu, uvádí výroční zpráva.

Úplné znění dopisu ERRC prezidentu Miloši Zemanovi

Vážený prezidente Zemane,

Tímto dopisem chceme vyjádřit znechucení nad Vašimi nejnovějšími protiromskými výroky a zásadně se proti nim ohradit. Česká média zaznamenala veřejné setkání v Kojetíně, během nějž jste se nejdříve vyjádřil, že „všichni vědí, kdo jsou ti pětiprocentní“ nezaměstnaní, načež jste se ponořil do vzpomínek na dobu komunismu, kdy Romové „pracovat museli“ a pokud pracovat odmítli, byli uvězněni: „Většinou pracovali jako kopáči, a když odmítli pracovat, byli označeni za osobu práce se štítící a šli do vězení.“ Dále jste uvedl, že pokud se v romské pracovní četě vyskytl někdo, kdo nepracoval, „tak ho zfackovali. Je to velmi humánní metoda, a zpravidla se osvědčuje.“

Není to poprvé, co jste se dopustil takto znevažujících výroků vůči Romům. Veřejnost zaznamenala Váš rasisticky pohrdavý výrok, kdy jste tvrdil, že 90 procent „nepřizpůsobivých“ v České republice je romského původu. Vaše učebnicově xenofobní a nesnášenlivá vyjádření vyvolala tvrdou mezinárodní kritiku, včetně kritiky ze strany Vysokého komisaře OSN pro lidská práva a Evropské komise proti rasismu a nesnášenlivosti (ECRI). 

Spolu s dalšími 27 členskými státy Evropské unie se Česká republika v roce 2011 zavázala k Rámci EU pro vnitrostátní strategie integrace Romů do roku 2020. Nejnovější zpráva Agentury Evropské unie pro základní lidská práva (FRA) přitom ukazuje, že toto inkluzivní úsilí soustavně maří právě rasismus. Ředitel FRA, Michael O’Flaherty, konstatoval, že:

„Protiromské postoje, od diskriminace po zločiny z nenávisti, podněcují začarovaný kruh sociálního vyloučení Romů. Vypuzují Romy ze společnosti a udržují stereotypní jednání, které je nepřijatelné.“

Vaše vyjádření tento začarovaný kruh přímo pohánějí. V roce 2015 si ECRI s obavami povšimla, že se termín „nepřizpůsobivý“ stal v České republice součástí oficiální rétoriky, přičemž popsala tento pojem jako krajně nebezpečný: „ve snaze ospravedlnit předsudky a nesnášenlivost vůči Romům, je (tento termín) udržuje a posiluje“.

Pokud Vy, jako prezident demokratické země, opakovaně mluvíte o romských spoluobčanech jako o „nepřizpůsobivých“ a láskyplně vzpomínáte na časy komunistické diktatury, kdy Romové mohli dostat výchovnou facku, přičemž to nazýváte humánní metodou, dosáhli jsme nového dna.

Takový výrok je totiž očividným projevem nenávisti a neurvalého rasového podněcování, a jako takový nemá v Evropské unii místo. Vaše urážlivá rétorika, koncipovaná k podněcování strachu a rasově motivovaných frustrací, znamená přímé ohrožení demokratických hodnot a bezpečí jednotlivců i komunit. Chceme podpořit ty z českých občanů, kteří Vás vyzývají k rezignaci na funkci, v níž jste si vydobyl špatnou pověst už víc než vrchovatě.

S pozdravem,

Ðorđe Jovanovic, ERRC President

(zdroj: Romea.cz)

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...