Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Bylo jí 18. Rozstřílené muzeum po návratu od Balatonu pro mě byl šok, vzpomíná na okupaci

Česko

  17:00
PRAHA - Umělkyně Eva Heřmanská se naplno věnovala výtvarné činnosti, když začala sovětská invaze. Tou dobou trávila léto se svými rodiči a sestrou v Maďarsku u Balatonu. O dění v Praze se dozvěděla od lidí v kempu, kteří přinesli tranzistorák. „Bylo to něco neuvěřitelného. Chodili za nimi kamarádi z NDR i Francie. Byli hrozně chápaví. Pořád jsme o tom s nimi hovořili,“ vzpomíná výtvarnice na chvíle porozumění ve smutné době.

VŠECHNY DÍLY SERIÁLU BYLO JIM OSMNÁCT NAJDETE ZDE

O událostech v Československu se v následujících dnech po 21. srpnu 1968 dozvídala přes známé. Informace však byly kusé. Nakonec se do Prahy, kde žije celý život, vrátila i s rodinou před koncem dovolené.

„Otec byl lékař, tudíž bylo jasné, že se rodina musí vrátit do Prahy, aby mohl pomáhat. V Praze navíc žila naše už hodně stará babička, emigrace tak nepřicházela v úvahu,“ vzpomíná. Otázkou bylo, kudy se do Československa s rodiči vrátí. Nakonec jeli přes Slovensko. 

Podcast: Chcete slyšet celý záznam rozhovoru? Poslechněte si podcast

Pohled na okupovanou Prahu, který se jí hned po návratu naskytl, prý už nikdy nevymaže z paměti. Byly to i uniformy sovětských vojáků, které v dívce s uměleckým cítěním vzbuzovaly obrovskou nechuť. 

Kromě toho jí invaze vzala kus mládí, jak vypráví: „Chtěla jsem studovat ve Francii, to ale nešlo, tak jsem šla na Umprum.“ Od té chvíle už jen sledovala, jak režim postupně přitahuje šrouby. 

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...