Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Tahanice o superjachtu za miliardy. Británie řeší rozvod ruského oligarchy

Svět

  6:00
LONDÝN/PRAHA - Velká Británie řeší jeden z nejdražších rozvodů v novodobých dějinách. Žena ruského oligarchy Farchada Achmedova požádala o rozvod a soud jí přiřkl odškodnění v hodnotě 646 milionů dolarů (v přepočtu zhruba čtrnáct miliard korun). Miliardář však odmítá zaplatit a tak mu úřady zabavily luxusní jachtu. Ta se tím stala hlavním předmětem sporu.

Jachta Luna v Brémách. foto: Youtube.com/ ZipZapPower

Lázně, bazén, dvě přistávací plochy pro helikoptéry a špičkově vybavené pokoje pro osmnáct hostů. To vše je Luna, gigantická jachta, která připomíná spíše luxusní vilu, než plavidlo. O jejích devět palub se musí starat padesátičlenná posádka a přes svou mohutnost dosáhne rychlosti až 22 uzlů (zhruba 40 km/h). Každá ze záchranných lodí stojí v přepočtu téměř 87 milionů korun.

Tatiana Achmedovová kráčí k soudu.

V současnosti však Luna leží ladem v dubajském přístavu. Je totiž součástí majetku ruského miliardáře Farchada Achmedova a předmětem nejdražšího rozvodu ve Velké Británii.

V prosinci roku 2016 nařídil britský soud Achmedovovi, který žije ve Spojeném království od devadesátých let, aby se po rozchodu finančně vyrovnal se svou bývalou ženou, Tatianou Achmedovovou. Zaplatit jí měl v přepočtu více než 14 miliard korun. Achmedov však rozhodnutí soudu odmítl s tím, že se se ženou rozvedl v Rusku více než před deseti lety.

Farchád Achmedov.

To podle jeho ženy nebyla pravda a dokumenty, které miliardář předložil, byly falešné. Důvod rozvodu měla být nevěra manželky. Achmedovová však tvrdí, že rozvod v Moskvě neproběhl a že ona požádala o rozvod proto, že se jedné z manželových milenek narodilo dítě.

Britský soud dal za pravdu Achmedovové a v dubnu letošního roku přikázal miliardáři, aby na svou ženu přepsal jachtu Luna, která má hodnotu přibližně 11 miliard korun. Luna tak byla zabavena úřady v Dubaji, kam zavítala, aby prošla údržbou. Achmedov soud považuje za zaujatý kvůli vztahům Velké Británie a Ruska. I proto se neúčastní soudních jednání.

Komplikace pro oligarchy

Velká Británie je oblíbenou lokalitou pro ruské oligarchy, kteří rádi část svého jmění investují v Británii a v nemalých počtech zde žijí i jejich rodiny. Někteří z nich však v posledních letech začali narážet na komplikace ze strany úřadů, jako tomu bylo u Achmedova přítele a majitele Chelsea Romana Abramoviče, který nedávno přišel o britská víza. Právě od něj Achmedov loď koupil v roce 2014.

Jachta Luna miliardáře Achmedova.

Sám Achmedov se nikdy nerozhodl získat v Británii občanství, a aby v zemi nemusel platit vysoké daně, limitoval svůj pobyt vždy na pouhých 180 dní v roce. V lednu letošního roku se objevil na seznamu lidí blízkých ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, který vydala administrativa Donalda Trumpa. Achmedov však zatím nebyl vystaven sankcím.

Do Británie kdykoliv a bez víza. Abramovič obešel systém získáním izraelského pasu

Jeho jachta je ale bezpochyby vybavena pro muže, který očekává problémy. 

Na jejích palubách se nachází systém detekce raket, systém obrany proti dronům, neprůstřelná okna či výbuchu odolné dveře. Nic z toho však Achmedova neochránilo před britským soudním systémem. A ne že by se miliardář nesnažil svůj majetek před úřady schovat.

Skrývání majetku

Podle soudce se prý Achmedov pokusil ukrýt své příjmy a zdroje v „síti offshorových společností“. Nic však neukazuje toto tažení za uhájením majetku lépe než Luna. Aby jej mohl soudce v dubnu popsat, potřeboval názorný diagram.

Dva dny před začátkem soudního sporu v roce 2016 převedli právníci jachtu na několik společností v Panamě a Lichtenštejsku, které kontroloval Achmedov a jeho přátelé. Následně vytvořili rodinný fond, na který převedli nejvíce práv. Není však jasné, kdo je majitelem tohoto fondu a tak není možné říct, komu Luna patří. I tak jachtu úřady v Dubaji zabavily.

Miliardář se tak rozhodl požádat o rozhodnutí úřady v Dubaji, které by v rodinné záležitosti měly rozhodovat podle práva šária a být tak nakloněnější Achmedovi, který pochází z Ázerbájdžánu a je muslim. Soud má v nejbližších měsících rozhodnout, zda může být Luna vydaná do Británie.

Achmedov zbohatl na obchodu s nerostnými surovinami a v roce 2012 prodal svůj 49procentní podíl ve společnosti Northgas za 1,4 miliardy dolarů (více než 30 miliard korun). Vlastní soukromý letoun v hodnotě miliardy korun, dům v jižní Franci, vilu nedaleko Londýna, dvě helikoptéry, sbírku veteránů i kolekci umění včetně děl od Andyho Warhola či malíře Marka Rothka.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!