Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

SAR dál rudne krví. Masakr ve městě Boda má desítky obětí

Svět

  13:28aktualizováno  13:49
BANGUI - Ve středoafrickém městě Boda a okolí bylo od konce minulého týdne při střetech mezi křesťany a muslimy zabito přes 70 lidí. Desítky domů ve městě byly podpáleny.

Francouzský voják prochází kolem těla oběti jednoho z posledních útoků poblíž letiště u města Bangui. foto: Reuters

Podle místní policie, na kterou se odvolává agentura Reuters, násilí propuklo, když křesťané zaútočili na muslimy, kteří projížděli oblastí. Křesťanský kněz citovaný stanicí BBC naproti tomu tvrdí, že střety se rozhořely poté, co muslimové začali ve městě útočit na křesťany. Faktem však je, že krveprolévání ve Středoafrické republice nelze redukovat na náboženský konflikt.

"Starosta (Body) mi řekl, že je tam více než 70 mrtvých a přes 30 spálených domů," řekl policejní komisař Elie Mbailao z Mbaiki, města vzdáleného asi 100 kilometrů od Body. Mbailao uvedl, že do bojů kolem města se zapojili i obyvatelé ozbrojení střelnými zbraněmi a mačetami. Podobné scény se v bývalé francouzské kolonii odehrávaly po většinu minulého roku.

Místní kněz Cassien Kamatari BBC sdělil, že od minulého úterý v Bodě (zhruba 100 kilometrů západně od hlavního města Bangui) zemřelo přinejmenším 75 lidí, většinou křesťanů. Mezi mrtvými jsou ovšem i muslimové, ale jejich počet nelze odhadnout, protože jsou po střetech rychle pohřbíváni.

LIDOVKY.CZ O VÁLCE V SAR:

Podle Kamatariho násilí začalo, když silně vyzbrojení muslimové postavili na přístupových komunikacích do města barikády a začali útočit na křesťany.

Humanitární krize v SAR. Země se potýká s nedostatkem potravinové pomoci, situace v uprchlických táborech se vymyká kontrole.

Středoafrickou republikou sužuje násilí od loňského březnového převratu, za nímž stálo hnutí Séléka vedené Michelem Djotodiou. Ten se stal prvním muslimským prezidentem této převážně křesťanské země. V polovině ledna ale pod tlakem sousedních států odstoupil.

Po jeho demisi se převážně muslimští ozbrojenci Séléky stáhli z Bangui na venkov, odkud od té doby přicházejí zprávy o četných vzájemných odvetných útocích. Zpravodajové informují, že ozbrojené konflikty pokračují zejména na severu a západě země.

"Místo aby lidé mysleli jen na Bangui, musejí myslet také na to, co se děje na venkově, protože to, v čem žijeme v těchto obcích, je strašné," uvedl Kamatari.

Konflikt v SAR očima české neziskové organizace SIRIRI

"Přestože se násilí ve Středoafrické republice může na první pohled jevit jako náboženský konflikt, ve skutečnosti jím není. Na začátku stál politický převrat a svržení prezidenta rebely z organizace Séléka. Brzy následovalo několik měsíců trvající tyranizování civilního obyvatelstva a následně začalo docházet k odvetným útokům skupin či jednotlivců motivovaných touhou po odplatě a zlou vůlí.

Skupiny rebelů Séléka, které v zemi od jara roku 2013 kradou, vydírají, mučí a zabíjejí, pocházejí většinou ze sousedního převážně muslimského Čadu. Oběťmi útoků se stávali zejména křesťané. 

Už od poloviny roku se skutečně začaly formovat vesnické milice (Anti-balaka) vybavené podomácku vyrobenými zbraněmi a podnikají odvetné útoky na každého, kdo je ať už právem nebo neprávem spojován s již formálně neexistující ale stále ozbrojenou aliancí Séléka. Z původních útočníků se stala lovná zvěř a v nebezpečí je každý – křesťané, muslimové a členové skupin rebelů, jejich rodiny a děti i poctiví lidé, kteří pomáhají známým, sousedům nebo i cizím lidem, kterým hrozí nebezpečí. Nejde primárně o boje mezi křesťany a muslimy, je to rozpoutaná spirála násilí, kterou včas nezarazilo mezinárodní společenství."

Autoři: ,