130 let

Diskuze

Sedm důvodů, proč nedoporučit druhý pilíř důchodové reformy

Účastí v novém pilíři penzijního systému se uvazujeme k doživotnímu vztahu bez možnosti odstoupení od smlouvy, píše Patrik Nacher.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Z

Zbojník

21. 5. 2013 12:23
Selský mozek.
Na veškeré dění u nás stačí obyčejný selský mozek.Pozavírat veškeré parazity a zloděje,kteří tunelují státní kasu(a nikoliv jen z řad opozice,ale i z vlastních řad) a na důchody bude peněz nadbytek.Likvidaci státního důchodového systému připravila již Topolánkova vláda a již od sametové se ODS chová spíše  jako antiobčanská strana a způsobila nedozírné škody vlastní zemi.Jak se říká,že Boží mlýny melou pomalu,ale jistě,věřím,že přijde čas,kdy se budou ze všeho zodpovídat.
0 0
možnosti
Y

Yossarian00

31. 8. 2012 18:15
Teď stát nenařizuje, ale za 5 let...?
Mě se líbí, jak se zde pracuje s premisou, že stát nenařizuje vstup do 2.pilíře. No jasně, politika tohoto typu je založe na postupných krocích. Nejdříve vystrašíme, bude to povinné. Všichni řvou, nééééé. Tak politka ustoupí, že to bude dobrovolné a ono to projde. Ale dámy a pánové, už jste někdy zažili krok zpět? Počká se, až se k vládě za nějakých 5 nebo 10 let dostane zase nějaký Kalousek nebo Nečas a udělá se z toho zákon. Všichni jsou povinni vstoupit!!!
0 0
možnosti
A

Ap178

31. 8. 2012 12:02
Nemecko
slysel jsem, ze v Nemecku je mozne se duchodove pripjistit na koeficient prumerne mzdy v dobe, kdy clovek duchodu dosahne. To se mi jevi jako korektni cesta. 
0 0
možnosti
Foto

J78a41n 65H21i96n67k

31. 8. 2012 0:15
Penzijní systém opírající se o odvody z příjmu je odsouzen
k záhubě.  Podívejte se kolem sebe. Produktivita práce se zvyšuje. To znamená, že k výrobě všeho je třeba čím dál méně lidské práce, tedy bude i nadále čím dál menší příjem pracujících na stejný objem vyrobených statků. Žádné přerozdělení příjmu tomu nepomůže. Pokud se nebude přerozdělovat majetek (daň z majetku), budou nemajetní lidé dál chudnout až zcela ztratí možnost obživy a naopak. Vládnoucí garnitura bude chválit systém a vydávat chamtivost, bezohlednost a sobectví za prospěšné vlastnosti, které jsou hnací silou ekonomiky, dokud lidé neztratí možnost obživy a nepoteče kvůli tomu modrá krev. Investujme do dětí, jak radil kdosi v diskusi, ale ne peníze, ale aby byly děti lepší než my a dokázaly tu sebranku nahradit. Bůh nám proti těm zmrdům pomáhej!
0 0
možnosti
Foto

J77a80n 92H89i21n36k

31. 8. 2012 0:12
Ještě bych dodal - proč se i nadále nepostará stát?
Jestli stát je tak mizerný hospodář, že nedokáže udržet penzijní systém v provozu, jak si vůbec dovoluje nařizovat lidem, kam mají ty prachy dávat? Pokud tedy budou mít co si odkládat. Proč má mizerný hospodář zákonem nařizovat odvod daní ve prospěch soukromých společností? Stejně se tím zodpovědnosti nezbaví a až to krachne, bude to zase jen stát, který bude muset škody sanovat.
0 0
možnosti
Foto
On nenařizuje
jen láká.....a masíruje lidi. Ve vedení těchto fondů budou sedět  nejspíš  "trafikanti" , vysloužilí politici,nemakačenkové,parazité.Budou pobírat takové peníze,které by si jinak užitečnou prací nevydělali....No a to stojí za to, ne ?  Zrůdná je však nemožnost odejít,pokud tam jednou vstoupím. Doufám,že se nenajde ani jeden dobrodruh,který jim na to skočí...
0 0
možnosti
P

Pantaleon

30. 8. 2012 20:12
Kdybyste napsal, že reforma
Kdybyste napsal, že reforma problém důchodového systému neřeší, že je asociální a pro lidi s lehce nadprůměrným a nižším příjmem žádnou výhodu neznamená nebo že přináší z hlediska systému zbytečné náklady, tak bych Vám mohl dát zapravdu. Argumenty které jste napsal jsou ale megablbost. 1) Pokud máte spořit v horizontu 30-40 let, tak není důvod "systém opouštět". Požadujete 10% zhodnocení? Víte za kolik je dnes státní dluhopis v tomto horizontu? 4 % a pokud Vám někdo bude bude garantovat na tu dobu 10, tak já Vám garantuju, že Vám chce sebrat prachy a zmizet s nima.2) Ten systém Vám má zajistit příjem, aby se o Vás stát nemusel během Vaší penze starat, proto vám nabízí takovýto produkt. Pokud ale budete náročný, nikdo Vám nebrání se v době odchodu do důchodu zadlužit a splácet z penze.3) Garance nikdy ničeho nebyla, to je život. Jistá je jen smrt.4) Víte, kolik je ve Fondu pojištění vkladů? 20 mld. Víte kolik je celkem vkladů u bank?  3 500 mld. :-)Možnost vytunelovat důchodový fond bude v systému dohledu, depozitářů a auditorů mizivá, rozhodně menší, než že zbankrotuje banka. 5) Tady máte "trošičku" pravdu, chybět budou, ale důvod zvyšování DPH je jinde a z rozpočtu teče z jiných děr. A inflaci nevyrábí vláda, ale ČNB.6) zákon č. 426/2011 Sb. §32. Roční úplata  0,3-0,6% z uložených prostředků a 0-10% ze zhodnocení, podle typu fondu. Víc ani halíř. To je oproti investičním společnostem nebo bankám velice nízkonákladové. Podobné podmínky Vám nikdo nedá a já to považuju za hlavní výhodu tohoto produktu.7) Doživotní renta (nebo renta na 20 let) je standardní produkt životního pojištění a není-li Vám jasný jen pro to, že nemáte o pojišťovnictví ani páru. A kdo říká, že banky jsou bezpečnější než pojišťovny?  Garance termínovaných vlkadů - viz bod 4)  
0 0
možnosti
SM
pantaleone
nechte toho mainstremoveho marketingu!1/ s investičním horizontem 30-40 tak jedine do akcii ! Burzy za celou dobu 150 let nepracovaly pod 10% performance ! U dluhopisu je to trochu jinak , bezne globalni dluhopisy se pohybuji v rozmezi 8-12% p.a.2/ do duchodu uz odchazim s majetkovym uctem , kam jsem posilal 10-20 let aspon 5% svého vydelku,3/ jedine kde s vami souhlasim4/ s Fondem pojiste je to tak, ale duchodove fondy se podari jednoduse vytunelovat i pri kdovijake kontrole, navic vklady podlehaji konkurzni podstate !5/ inflaci nevyrabi ani CNB, ale system dluhopisove ekonomiky!6/ tady nevite co pisete, je to trochu jinak! Precte te si podminky a podivejte se na duchodove fondy, nejlepsi alllianz 2,2ˇ% p.a.7/ a kam myslite že pojistovny cpou penize pojistencu, do dluhopisu a akcii, tak to si pojistenec muze investovat primo a nemusi zivit autobus .....
0 0
možnosti
PS

30. 8. 2012 16:59
Díky za analýzu
Je komplexní a nevidím v ní sporná místa. To co jsem tušil, to je v článku odůvodněně rozvedeno. 
0 0
možnosti
S

Samboush

30. 8. 2012 11:06
Bod 8 je to celé kravina.
Kalouskova habaďůra. Dnes nikdo nemůže garantovat co se bude dít za rok natož za 50 let. A už i kalousek slova jistota nahrazuje možná, předpoklad atd. Jediná garance na důchod, je vlastní bydlení a náklady odpovídající příjmum z aktivního majetku , který v době důchodu budu mít.  
0 0
možnosti
M

Mis3

30. 8. 2012 10:17
Souhlas až na bod 2
"...jako by to byly děti, jež by všechno hned utratily, a poté natahovaly ruce ke státu." Protože přesně tohle by se u drtivé většiny lidí stalo. 
0 0
možnosti
SM
info
Add1/ stávající systém důchodů se nemění , "pouze " se zhoršují podmínky!Add2/ státní cash flow má dvě systémové chyby: 1/ Ponziho systém daní2/ systematické rozkrádání finanšních prostředků "vlčími smečkami" korporací, které marketingově představuje vláda, jedno levá nebo pravá.Navíc nemáte žádné znalosti kdo co vlastně platí!Zaměstnanec neplatí vůbec NIC! Ten dostane jen výpis jednotlivých položek, které musí vyúčtovat zaměstnavatel ze svého účtu!!OSVČ : má minimální odvody,  i kdyby  byl v jakékoliv ztrátě , bez nároku na dovolenou a sociální zabezpečení !! Tedy totální riziko!a.s. nebo s.r.o. jsou nejvíce zatížené daněmi a povinnostmi, tedy majitelé. De facto jsou v tomto státě 4 daňové linie podle postupně zvyšujících se základních daní mimo spotřeby:1/ politici 0%2/ zaměstnanci 0%3/ a.s. - s.r.o. 19%4/OSVČ  až více než 100%Jinak podle starého římského práva bylo vybírání daní z příjmu ZLOČINEM!!!
0 0
možnosti