Úterý 15. října 2024, svátek má Tereza
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Seriály

Připravte se na přijímací zkoušky! Lekce a testy k vytištění pro páťáky i deváťáky

Přijímačky na SŠ 2024 foto: Lidovky.cz

Chystáte se na přijímačky na střední školu či víceleté gymnázium? Nebo si chcete jen ověřit, co si pamatujete ze školních let? Právě pro vás je tu prémiový seriál, který vás krok za krokem připraví na všechny záludnosti testů z českého jazyka a matematiky. Každý den (vždy od pondělí do soboty) budou na této stránce přibývat nové lekce a testy.
  4:59

Hlásíte se z 5. třídy na víceleté gymnázium

Hlásíte se z 9. třídy na střední školu

Chcete si místo teorie vyzkoušet testy?

Přijímačky 2024

Pro více než 106 tisíc žáků devátých tříd a zhruba 20 tisíc zájemců z řad páťáků nastává čas přijímacích zkoušek na střední školy.

Letos tento systém doznal mnoha změn, my se ale ve třicetidílném seriálu budeme více věnovat tomu, co se rozhodně nemění: požadavkům na množství učiva, které musí studenti zvládnout.

Ještě nejste rozhodnutí, na kterou školu se přihlásit?

Ve třiceti kapitolách budeme zájemce o přípravu provázet veškerou látkou z matematiky a českého jazyka, jež bude k přijímačkám potřeba, a nabídneme množství procvičovacích příkladů a úloh, ve kterých si můžete vše vyzkoušet.

Na začátek jsme pro vás připravili písemky z matematiky a českého jazyka, díky nimž si můžete ověřit, co všechno už umíte a co ještě ne.

Dejte si na ně 50 minut a zkuste je vyřešit opravdu sami bez cizí pomoci a samozřejmě také bez kalkulačky nebo mobilu.

Co je dobré vědět

  • Stejně jako loni máte na přijímačky dva pokusy a do výsledků se vám z každého předmětu započítává ten lepší výsledek.
  • První termíny přijímaček jsou pro deváťáky v pátek 12. dubna a v pondělí 15. dubna 2024. Páťáci mají přijímačky v úterý 16. dubna a ve středu 17. dubna 2024. Výsledky prvního kola budou oznámeny 15. května 2024.
  • Nově letos studenti mohou podávat až tři přihlášky místo dosavadních dvou. Ovšem pozor! O škole, na kterou bude student přijat, rozhoduje pořadí škol tak, jak je uvede v přihlášce. Bude-li tedy přijat na školu, kterou si napsal na první místo, tak na ni musí nastoupit. Pečlivě tedy zvažte, jaké pořadí škol zvolíte.
  • Ti žáci, kteří se již v listopadu přihlásili na obory s talentovou zkouškou, si mohou nyní také podat ještě přihlášky na tři obory bez talentové zkoušky.
  • I nadále je možné vyplnit přihlášku na papíře a následně ji doručit na střední školu.
  • Nově však bude od začátku února možné přihlásit žáka na střední školu pomocí Digitálního přihlašovacího systému, který je napojen na registr obyvatel. Uchazeči zde od 1. února 2024 najdou přehledné informace o každé škole – zejména přehled oborů vzdělání a počet letos přijímaných uchazečů – a také, jaké dokumenty je třeba k přihlášce doložit (nahrát, naskenovat).
  • Poté, co pak zájemce odešle přihlášku a vše potřebné, dostane potvrzovací e-mail. Pokud se uchazeč rozmyslí a chce něco změnit, do 20. února 2024 bude mít ještě šanci. Po tomto datu se už přihláška měnit nedá.
  • Přihlásit se na DiPSy bude možné prostřednictvím ověřené elektronické identity NIA (nejčastěji Mobilní klíč eGovernmentu či Bankovní identita).
  • Podrobné informace najdete na webu Přihlášky na střední.

Nezoufejte, pokud vám něco nepůjde a něco nebudete umět. Proto také tento seriál děláme.

Chceme vás připravit k přijímačkám a tato cesta nutně vede přes to, že si nejprve musíte sami uvědomit (a přiznat), co ještě neumíte. Jen tak to můžete napravit.

Možná si říkáte, že u přijímaček budete mít na počítání a řešení jiných úloh více času. To je sice pravda, ale u přijímaček vás také čeká náročnější test, proto si nyní dáváme času méně.

Můžete si pak svůj výsledek porovnat s výsledky žáků, kteří stejnou písemku z matematiky a českého jazyka psali loni na podzim v portálu Zkoušky nanečisto.

Zda jsou úvodní testy lehké, nebo těžké, zjistíte vy sami. Každopádně jsou pestré. Je v nich mnoho odlišných úloh a každá se řeší jiným postupem.

Smyslem je se naučit v takové písemce rychle se zorientovat a najít ten nejlepší a ideálně ten nejefektivnější postup.

Také na to vás chceme v našem seriálu připravit. V průběhu seriálu se budeme věnovat jednotlivým tématům a okruhům, vysvětlíme vám to nejdůležitější, upozorníme na nejčastější chytáky a na procvičovacích příkladech si vše ukážeme.

Nejprve na nejjednodušších úlohách, obtížnost budeme postupně zvyšovat. Po každých dvou dílech si budete moci nabyté znalosti otestovat.

Na dvě obecné chyby, které studenti nejčastěji dělají při řešení úloh, chceme upozornit již teď. Paradoxně vůbec nesouvisí s probíranou látkou, ale se čtením a se schopností pochopit psaný text.

První zásadní chybou je, když studenti nějakou část zadání vynechají, byť třeba jen jedno slovo, ale pro úlohu podstatné. I taková drobnost může vést k tomu, že pak ve výsledku řeší úplně jinou úlohu.

Druhou chybou bývá, že si studenti do zadání něco navíc přimyslí. Přidají si nějaké omezení, které v zadání není. I to nakonec vede k chybnému výsledku. Na všechny tyto nešvary budeme v procvičovacích úlohách upozorňovat.

Přejeme vám mnoho radosti z poznání a nakonec i úspěšné zvládnutí přijímacích zkoušek.

Petr Šedivý

Autor je učitelem matematiky na druhém stupni základních škol. Zastupuje lektory portálu Zkoušky nanečisto, kteří spolupracují se serverem Lidovky.cz a Lidovými novinami na přípravě tohoto seriálu.

Autor:

Hravé koupání s Bübchen: Soutěžíme o 5 balíčků dětské kosmetiky
Hravé koupání s Bübchen: Soutěžíme o 5 balíčků dětské kosmetiky

Hraní s lodičkami, potápění nebo vytváření velehor z bohaté pěny? Jak vypadá váš koupelový rituál? Podělte se o něj v komentářích a třeba zrovna vy...