130 let

Diskuze

Slovinsko v krizi: „Lidé říkají, že jim byl stát ukraden.“

Někdejší postkomunistický premiant se otřásá a občané dvoumilionové země mezi Alpami a Jadranem volají po radikální změně.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
K

Kecálek

24. 2. 2013 9:55
Dobrý článek
Stručný, obsahuje vše podstatné - a jak píše v reakci sama autorka - kdo chce detailní ekonomická data a není líný může si je na internetu doplnit sám. V podstatě by ten příklad mohlo sloužit jako varování evropskému bankovnímu systému fungujícímu s laskavou podporou Brusele na principu privatizace zisků a znárodnění ztrát. Protože jsou 3 zdroje (ekonomické) sooučasných problémů EU -1) likvidace výroby/produktivní činnosti (služby mohou uživit malou zemi ale ne půlmiliardový kolos) 2) výše popsaný princip bankovní/finanční bezstarostnosti 3) masivní přerozdělování = dotace (schopným sebereme a neschopným rozdáme)... Přidáme-li příčiny politicko ideologické - tuhý centralismus, multikulturalismus + neinformovaný ekologický fanatismus - máme zaděláno na velké problémy.
0 0
možnosti
Z

Zuzana_Lizcová

19. 2. 2013 20:08
  Dobrý den, děkuji za
 Dobrý den,děkuji za všechny podnětné reakce na můj článek. Přehled o konkrétních dopadech krize na slovinské hospodářství ve srovnání s ostatními státy lze získat například na internetových stránkách evropského statistického úřadu Eurostat (viz http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/eurostat/home/).Domnívám se, že ve svém článku nepropaguji “neoliberalismus”, pouze konstatuji, že slovinský model nefungoval podle představ občanů.S Německem podle mého názoru téma nijak nesouvisí.S pozdravem,Zuzana Lizcová 
0 0
možnosti
PM
POST COITUM TRISTE
po večírku kocovina. U země naší monarchie opvšem lítost dvojitá, jsou to pilní lidé, nečekají, práce se chápou kde se dá.  Před kocovinou ekonomickou byla ta nacionální, ovšemže i lužičtí srbové jsou fajn, cylindry na pohřbu vypadají dobře a jeden festival za rok se zaplatí. Ale kdyby k tomu chtěli i ambasády, ministerstva, přišli by i ty cylindry. Mají všech 5 pohromadě a nepletou si folklor se státností. Česko je někde mezi, večírek ještě hučí, nazvraceno však nejen po dánech. Ale nakonec bude svítat, někdo potěžká kasírtašku, jiný bude hledat flašky na tramvaj.
0 0
možnosti
JG

Jozef Gáfrik

19. 2. 2013 1:29
O Slovinsku nevim vubec nic
ale nemyslim si, ze bych po precteni tohoto clanku byl slovinskym realiim o krucek blize, spise naopak. Se vsi opatrnosti musim clanek zhodnotit jako ucelove prekrouceny, obavam se, ze autorka pracuje zpusobem prani otcem myslenky. Proc:"Dlouhá léta sloužilo Slovinsko za vzor ostatním východoevropským státům." Rika kdo? Pro koho slouzilo za vzor? Tohle by neproslo ani na Wikipedii. (Ja bych asi rekl, "zapadni propagandiste davali Slovinsko za vzor")/stejne tak "Loni se opakovaně spekulovalo..."/"HDP se propadlo o 8%, nezamestnanost stoupla o 5%" Tohle ma byt "mimoradne tvrdy zasah globalni krize"? Tezko."Slovinci se po pádu komunismu rozhodli ponechat ve státním vlastnictví řadu klíčových podniků včetně velkých bank." Aha, uz jsme pravde blize. Slovinci meli zrejme vyprodat hospodarstvi nemeckym bankam, potom by jejich hospodarstvi prosperovalo a narod by bohatl. Cili klasicka neoliberalni mantra. To uz vyzkouseli na Slovensku a nefungovalo to."Současné politické strany na tomto systému plném nepotismu, korupce a intrik všechny do jisté míry profitovaly." Opet klasicke prupovidky, ktere slysime i v CR - v CR nejsou pravdive, z toho vyvozuji nutnost byt opatrny i pri obdobnem hodnoceni Slovinska. A lek je opet stejny "Jejich zástupci počítají s tím, že z podhoubí různých iniciativ, organizovaných převážně přes sociální sítě, vzejdou nové alternativy k etablovaným politickým stranám." Kde ja jsem jen tohle uz slysel!"Protestujícím, kterých se 8. února sešlo v lublaňských ulicích na dvacet tisíc" Tahle me dostala asi nejvic, spolecne s touto vetou: "Podle průzkumů mají protestující podporu až 80 procent slovinských občanů." Ne, tohle je proste klasicka Pravda a Laska. 20 tisic demonstrantu je hodne? Samozrejme, ze neni. Ale hlavne ze je "podporuje" 80% lidi. Aha. Kdyz nevladne nas kandidat, jdeme do ulic a razem kazdy nas odpurce prijde o legitimitu."Riziko vidí především v chování populistického premiéra Janši, který odmítá rezignovat, v boji za politické přežití používá příliš ostrá slova a společnost jen dále polarizuje." Takova drzost, odmita rezignovat, kdyz jej k tomu 20 000 lidi vyzve. Prekvapive! A populista. Hm. (populista znamena i na Slovinsku clovek, ktery nechce vyprodat zemi Nemcum, nebo ma jiny vyznam?)Je mi lito, musim ucinit zaver, ze tohle je klasicka propaganda pravdy a lasky. Hroziva korupce, kterou zachrani jen a pouze neoliberalni reformy. Vsechno je spatne, vsichni jsou zkorumpovani, je potreba najit nove politiky na Facebooku. Klasicka propaganda ve jmenu nemeckeho imperia. A kdyz si prectu o pozadi autorky, dava mi to smysl. Clanek mi prijde jako z nemecke prirucky jak psat o okolnich zemich, abychom je delegitimizovali, bez toho aby padlo slovo nemecke imperium.
0 0
možnosti
A

Aladin777

19. 2. 2013 7:30
Poznávám Tě Láďo Jakle!!!
Poznávám Tě Láďo Jakle!!! Přede mnou se neschováš. Radil Venda nebo Hájek?
0 0
možnosti
JN

Josef Novak

18. 2. 2013 14:42
Uplne to same  / az na stavky
Uplne to same  / az na stavky a protesty/ se stalo CEZku !!
0 0
možnosti
JK
Ale ano, i srovnatelně velké
Ale ano, i srovnatelně velké stávky a demonstrace jsme tu měli. Měli jsme je tu ovšem i v 90. letech - i podstatně větší než v nedávné minulosti, měli jsme je tu i na přelomu století - obrovské demonstrace v počtu několika set tisíc lidí za odchod Klause a Zemana (!) "Děkujeme, odejděte". Rozdíl je v tom, že slovinská společnost se vyvíjela klidněji a idyličtěji, což asi souvisí s tím, že kolísání ekonomiky bylo v posledních dvou desetiletích mnohem méně výrazné než u nás. O to hlubší byl pak propad. Existuje i řada dalších rozdílností, které hrají roli  (např. živnostenské podnikání se rozvinulo zatím mnohem méně než u nás a přerozdělování přes veřejné rozpočty je vyšší než v ČR, stát byl donedávna "mnohem větším tatíčkem" než u nás).  Jestli vzepětí slovinské společnosti v poslední době je jen obdobou českého hnutí na přelomu století a také časem vyšumí (třeba až do té míry, že z hlavních objektů občanského odporu se stanou jedni z nejoblíbenějších politiků a jednoho z nich si dokonce lidé zvolí do nejvyšší ústavní funkce jako u nás), anebo Slovinci budou za svou nespokojeností stát a přetaví ji v citelné politické změny, teprve uvidíme.
0 0
možnosti